şükela:  tümü | bugün
  • rivayetlerde bahsi geçen ahlak bekçisi gerçek oldu desenize.
  • namus bekçiliği adı altında çok fazla ve ağır, suç potansiyeli taşıyan mesele.
    büyük sorunlara gebe, şahsen böyle birşeyi sineye çekecek yalnız yaşayan kadın olduğuna inanmıyorum, kaldı ki suç
  • yok artık. adam yolda gördü beğendi, takip etti, evini izledi, evin kapısını çaldı gerisini düşünmek dahi istemiyorum. şikayet etsen e yasa bana bu hakkı tanıyor diyecek, fuhuş yaptığından şüphelendim diyecek. kadınlar olarak zaten diken üzerindeyiz. kapıları kilitlemeden uyuyamayacak mıyız? arkamızı kontrol etmeden rahatça yürüyemeyecek miyiz biz?
  • özellikle kadınların persepolis filmini izlemesi gerekmektedir.
  • giderek olay bir distopyaya dönüyor.. 1984 geldi bir an aklıma.
  • "kim namus ve ahlak şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu odur." - nietzsche

eğer doğruysa skandal bir haberdir. çok uzaklarda aramayın, sırf ekşide bile yazılmış tonla yazı var. yalnız yaşayan kadınların yaşadığı korkular, yalnız yaşadığı anlaşılmasın diye erkek ayakkabısı koyanlar, sipariş geldiği zaman geliyorum aşkım diye eşine sesleniyormuş gibi yapanlar. bir kadın, bu ülkede yalnız yaşadığını bile söylemek istemiyor. suistimale çok açık yetkidir. bu olayın gayriresmi olarak yapılmışı da var.
    (bkz: a takımı)
    ankara'da olması lazım. herhalde bunun gibi bir düzenleme olacak. çok merak ediyorum, eğer bekar bir kadının evine, bir erkek gelirse o erkek tekme tokat dövülecek mi? hastanelik mi edilecek? bu iş, kadınların başına polis, bekçi dikerek değil, sapıklara düzgün ceza vererek düzelir. karısını, sevgilisini tekme tokat dövenler serbest kalıyor. kadınlar ölüm korkusu yaşıyor. üzgünüm hümanistler sizinle zıt düşeceğiz ama ben bu taciz, tecavüz olaylarına çok daha farklı bakıyorum. bu kişiler ya denek olarak kullanılmalı ya da devlet gözetiminde ağır sanayide ücretsiz çalıştırılmalıdır. oldu olacak her kadının başına bir bekçi diksinler, şort giyenleri, açık giyinenleri ve eve birini davet edenleri tutuklasınlar. olacak iş değil. ülkede profesöründen doktoruna kadar en üst kademe insanları bile cahil, yobaz ve gerici. bu uygulamanın tamamen kadınları ezmek, rencide etmekten başka bir amacı yoktur. yani bak kadın, sen güçsüzsün, başına bir iş gelir biz seni kolluyoruz hesabı. kadınları korumak istiyorlarsa bu şekilde değil, kadınları korkutan kişilere cehennemi yaşatarak yardımcı olabilirler ancak. sen tacizciyi, sapığı serbest bırak, af çıkar ondan sonra da suçlu kadınlar olsun. öyle mi? atatürk türkiyesi'nden bu günlere. hey yavrum hey. inanılır gibi değil.
  • eğitimsiz, kaybetmiş, ezik, sinik bir insana vereceğin en ufak yetkinin bile o insanda nasıl bir güç zehirlenmesine yol açacağını hepimiz az çok tahmin edebiliyoruz. bu bekçiler yakında tepemize zabıta irfan gibi çökecekler diye korkuyorum valla.

+ …sonra neyse işte tombalah çıhtım başgan toplantıda dediler. vurdum kapıyı girdim içeri. haggaten de bahtım içişleri bahanıyla toplantı halinde. sonra başgana dedim ki bu iş böyle gitm...bi dakka tombalah
    + ee bağyan bağyan pardon! bu sizin evingize sürekli girip çıhan adam kim ya? hayır uyuşturucu ya da fuhuşsa yetkim var yaniğ o bahımdan soruyom. hele fuhuşturucuysa onun cezası daha ağır.
    - sanane be ahlak bekçisi misin sen?
    + he valla öyleyim. gerçi ben bekçi yerine mahalle muhafızı denmesini tercih ederim ama neyse. bu arada istagram varsa ordan devam edelim mi? böyün başgana da dedim bunu. başgan başgan dedim senin istagramda var 58 bin takipçin. biz bi hanfendiyi takip edelim desek yoh taciz yoh yetkiyi kötü gullanma falan. bahtım başganın gözleri doldu, dedi ki irfan…
    - …
    + tombalah bunların fındıhlılarından niye almıyon ya onlar çok güzel oluyo. çuhulatası bitse bile fındıhları bi müddet daha insanın ağzında galıyo, çoh güzel oluyo yani.
  • namus bekçisi mi oldular anlamadım ?
  • buralarda 'ton ton bekçi amca' özleminin nasıl akp tarafından kullanılıp
    yanlışlara yol açacağını yazdıklarımızın gerçek olmasıdır.
    iran'ın 'besici' denilen gönüllü! milisleri gibi yakında kadınlara
    bacaklarını örtmedi diye bu sefer '' kanuni !'' uçan tekme atacaklardır.
    biri yazmış: 'persopolis' filmindeki gibi adım adım iran oluyoruz diye..
    doğrudur ama... türkiye iran değildir. sıkar biraz.
    hükümet kadın kızla uğraşacağına
    yarattığı karışıklığa ekonomik sıkıntılara baksın. vazifesi de değildir.
    kimse kadınlara kızlara burnunu sokmasın yetti artık.
    iranlılar, perslerin islamdan önce özellikle erkekleri bile örtülüydü,
    onlarıın kültürel alışkanlıklarıdır.
    fakat türklerin 100 yıllık laik-atatürkçü tecrübeleri vardır.
    bekçi efendiler, hele çizgisini aşsın, mahallenin güvenliği dışında
    (onun için bu kadar ekonomik sıkıntıda sırtımıza maaşları yüklendi)
    böyle tehlikeli bir şeye burnunu sokup hiza vermeye kalksın
    geldikleri gibi tıpış tıpış giderler.
    türk kadını, kızı hele şu 18 senede türban fetişinin aslında bir siyasi simge olduğunu
    islamın 5 şartından biri olmadığını , tesettürün kadınların değil erkeklerin sorunu olduğunu,
    çok sıkarsan kediyi bile sıçırtkan edebileceğini öğrendi.
    osmanlının son yıllarında bile böyle baskılar yoktu.
    türbanlıları bile laik olan ülkede kimse iran'a falan özenmesin ...
  • ekşi sözlük’te okuduğunu anlamayan sığırları bir araya toplayan başlık. ciddi ciddi bu yasa teklifini bekar kadınların evini gözetme için verildiğini düşünenler var. ne diyim size bilemedim gerçekten.