şükela:  tümü | bugün
 • 3.5 yıllık mühendisim. geçen müdür kenarıya çekti. sadede gelecek olursak bey maaşınıza 500? zam geldi dedi. yani dedim 3500? oldu. evet dedi. sustum. ne düşünüyorsun diye sordu. dedim ki elimden geleni yapıyorum, yapacağım. doğru ya da yanlış bir iş etiği vardır, bunu çiğnemem. ama az dedim. biliyorum dedi. sustuk. onluk bir iş olmadığını biliyorum. onun da elinden bir şey gelmiyor.
  maalesef ki beterin beteri var. gelecek adına pek bir ümidim yok. onlar da biliyor daha iyi bir iş bulsam bırakacağımı.
  şu anda tüm birikimimi kendime harcıyorum ve kenarda bir ay yetecek param yok. kendimi geliştirip gitmek istiyorum ama annemi bırakmak da zor. türkiye’de aha böyle başlıklara içimi dökerek ömrümü tamamlayacağım.
 • 5071tl alacak meslek grubu sokaklarda 3-4 kişi halinde dolaşacak, 4013tl alacak meslek grubu ise okullarda bir şeyler öğretmeye çalışacak.
 • 17 yıllık öğretmen 5.000 tl anca alıyor, başka bir şey söylemeye gerek bile yok.
 • polisin, bekçinin öğretmenden çok maaş alması,
  hükümetin neye değer verdiğinin resmidir.
 • ana caddelerde gezip asla karanlık sokaklara girmeyen, genelde cafe önlerinde turlayan şahısların 5071 tl maaş almasıdır.
 • küçüklükten tanıdığım ve gerçekten mallık sınırlarını aşmış onca kişini şu an bekçi olduğunu düşünüp ve yeri gelince bana çıkar lan kimliğini diyebilecek kapasiteye geldiklerini düşündükçe çıldırıyorum. sadece bu değil başlıktaki gibi vasıfsız bir görev için bu kadar para olacak olmalarının mantıklı açıklaması var mı ? kim bu bekçiler bizim bilmediğimiz üstün yetenekleri falan mı var ? benim gördüğüm sadece grup halimde oturup çay içiyorlar. birisi açıklasın artık.
 • az önce bekçilik sorularına bakıyım dedim. bir psikolojik danışman olarak benim kpss'de karşılaştığım sorular ile bekçilere sorulan soruları kıyaslayayım istedim yapmaz olaydım. ortaokul matematik bilene 5 bin küsür tl veren devlet, üniversite bitiren benim gibi eğitim fakültesi mezunlarına 4 bin ile 4 bin 500 tl civarı maaş veriyor. şimdi soruyorum biz bu kadar değersiz miyiz? ben neden üniversite okudum? cehaletin para kazandırdığı bu sistem beni boğuyor artık.

  bekçilere sorulan soruların bir kısmı ektedir;
  görsel

  dipnot: çok küçümsemek istemediğim için ortaokul matematik dedim ancak bu soruları ilkokul öğrencileri de rahatlıkla çözer bence.
 • ortada ciddi derecede bir dengesizlik var.bekciligi yermek degil fakat cogu memurdan fazla maas ne demek ya adaletsizlik bu sadece ogretmenlerden degil cogu meslek grubundan yuksek aliyorlar isimizi birakip bekcimi olalim....
  (bkz: savundugunu sanip cahil cahil ozelden yazanlar var) genel olarak cevap niteliginde...hemsireyim,ayni maas bir yana daha az almaktayiz.meslegimi severek yapan bir hemsireyim ustelik,gerektiginde ayaklarim sisene kadar durmadigimi,uykusuzluktan eve gitmeye usendigimi,hasta yakinindan tut hastasina karsilasmadigimiz olay yok.ısyan noktasi adaletsizlik keza covid sureci icerisinden bahsetmek bile istemiyorum insan oldugumuzu unuttuk bunu ancak yasayanlar bilir.kimse bunun savunuculugunu ustlenmesin!!!
 • ülke şiddeti temel alan bir yapıya sahip. eğitime yatırım yapma yerine kendilerine milis güç oluşturuyorlar. eşe dosta iş buluyorlar bu şekilde.
 • yıllarca özel güvenlik sektöründe yöneticilik yaptım. bekçilik gündeme geldiğinde çoğunlukla özel güvenlik görevlisi olarak çalışanlar başvuru yaptı. bu süreci yanımda çalışanlar sayesinde yakından takip etme şansım oldu.

  bitlis akp gençlik kollarında 10 yıl aktif görev almış, istanbul'a geldikten sonra akp üyeliğinden çıkmış ama hala akp seçmeni olan bir çalışan vardı. bu arkadaş bekçi olmak için başvuru yaptı. yazılı sınav ve sonrasında spor parkuru aşamaları için gece gündüz ders çalışıp, kilo vermeye uğraşıyordu.

  görev yaptığım avm ye güven timi ekipleri çok sık gelirdi. bir gün ekipten 2 arkadaşla konu bu bekçilik meselesine geldi. arkadaşlardan biri "abi alınacak adamlar belli. formaliteden sınav yapıyorlar. millet referans mektuplarını verdi bile" dedi. diğeri " riske bile girmiyorlar ya akp üyesi olacaksın ya da üye değilsen sözü senet sayılan birinden referansın olacak" dedi. sınava hazırlanan arkadaşı çağırdım. "bak kardeşim ne söylüyorlar. var mı sağlam torpilin" dedim. arkadaş "var müdürüm, sarıyer emniyetine mektup gitti" dedi.

  sınava girdi bu arkadaş ve sınavdan iyi not aldı. parkuru verilen bir süre içerisinde tamamlaması gerekiyordu. onu da tamamladı. yani arkadaş torpil gerekmeden bile girebileceği bir başarı ile tamamladı sınavları. bu sırada yine avm güvenliğinde çalışan ve insanlarla iletişim kurmaması ve sorun çıkarmaması için avm'nin en uzak bölgesinde nöbet tutturduğum, iki kelimeyi bir araya getiremeyen, sorunlu bir arkadaşın bekçilik sınavına girdiğini öğrendim. parkuru bitirememiş. arada sınavda başarılı olan arkadaşa takılıyordum. "bak sen değil kesin bunun torpili senden iyi o girecek" diyerek gülüşüyorduk. kısa süre sonra ben avm den ayrılmak zorunda kaldım. 3-4 ay sonra arkadaşları ziyarete gittiğimde, sınavları başarılı ile tamamlayan arkadaş kapıda nöbet tutuyordu. " ne oldu oğlum senin bekçilik işi, ne işin var hala burada" dedim. aldığım cevap şu oldu. " müdürüm. ben akp üyeliğinden ayrıldığım için sorun çıkartmışlar. mülakata takıldık. oradan bıraktılar beni. senin eleman girdi ama bekçi oldu" senin eleman dediği parkurdan kalan arkadaş. ikisi arasında 100 kez mülakat yapılsa 100 mülakat sonucu ise alınacak adam mülakatta kalıyor ve diğeri geçiyor.

  sadece akp seçmeni olmak yetmiyor. tam biat etmek. onlar için ölmeyi göze almak lazım. bu maaş hakettikleri için değil ödül olarak veriliyor. ileride olacak genel seçimlerde sokaklarda bu bekçi arkadaşlar bu paranın karşılığını fazlasıyla vermek için mücadele edecektir.