şükela:  tümü | bugün
 • başlık sınırına takıldık.
  bekçiye öğretmenden fazla maaş verip öğretmen kalitesinden dem vurmak.
  günümüz türkiyesinde yaşanan elim bir olay.
  ilkokul mezunu bekçiye yıllarca eğitim almış zaman harcamış gençliğini heba etmiş çalışmış didinmiş kpss denen belayı atlatmış öğretmen olmuş adamdan fazla maaş verip daha sonra öğretmenden yakınmak çok ilginç.
  not: öğretmen değilim.
  edit: düzeltme
 • 180 gün de tatil veriyorlarsa çok ayıp ediyorlar.
 • http://ekonomi.haber7.com/…e-maas-farklari/?detay=2

  hakikaten acayipmiş. lise mezununa 3980 lira. 11 yıllık öğretmenim, benim maaştan iyi valla.
 • bir argümanla konuşacagım, tahmin edin bu argümanı kimler kullanıyor :)
  argüman şu: "begenmeyen ögretmenler, istifa edip bekçilik yapsın"

  tanım: serbest piyasa koşulları gereği normal olan durum
 • evet, olaya düz bakınca vasıfsız bekçi, senelerce dirsek çürüten öğretmenden çok alıyor diyebilirsiniz. işin içine ek ders, sınav görevleri vs girdiği zaman öğretmenin ölüsü 5 bin tl kazanıyor. çok istisna branşları saymazsak tabii. çalışma saatleri de bekçilerden çok çok rahat ve esnek.

  sonuç olarak bekçilik yapan insanlar gecenin bir yarısı da çalışıyor. zaman zaman tehlikeli olabilecek durumlarda kalıyorlardır diye düşünüyorum. sonuçta güvenlik birimi olarak görev yapıyorlar. günümüz şartlarında bekçi, polis, öğretmen veya bir başka memuriyet fark etmeksizin maaşların yeterli olmadığı konusunda anlaşabiliriz. 2 sene kadar önce şişli belediyesi işçilerinin 4 bin küsür tl maaş alması diye bir başlık vardı. orada da demiştim, verilen emeğe baktığınız zaman az bile diyebilirsiniz ama yıllarca çalışıp eğitim yoluyla bir yerlere gelmeye çalışan insanların bu paraları kazanamaması da düşündürüyor.
 • 17 yıldır eğitim sisteminin temeline döşenen dinamitlerden sadece biridir.

  ayrıca (bkz: sivil ordu)
 • neden olaya aylık gelir olarak bakılıyor ki. saatlik ücrete bakıldığında öğretmenler diğer mesleklere göre gayet iyi ücret almaktadır. ülkede genel olarak maaşlar düşük ve asıl sorun budur.

  ayrıca öğretmenlere 10 bin lira versen eğitimin kalitesi artacak mı? bence bir öğretmenin bunu söylemesi bile bu mesleği yapmaması gerektiğinin bir kanıtıdır. insan sevdiği işi yapmalı hele ki bu iş öğretmenlikse.
 • bekçi 4000 tl alır yılda 20 gün izin kullanır.
  öğretmen 5000 tl den az maaş almaz 180 gün tatil yapar.
  not : öğretmenin saat başı kazancı doktordan bir hayli fazladır.
  edit : bekçiler 12/36 şeklinde çalışıyorlarmış .
 • sorun şu ki:
  öğretmene 10 bin lira vererek elbette eğitim kalitesinde artışı garantileyemezsiniz. ancak öğretmene yoksulluk sınırının (6609 tl) altında maaş verirseniz eğitimde kalitenin artmamasını garantilersiniz.

  http://www.turkis.org.tr/…-yoksulluk-siniri-d188748