• bir gün çok param olursa çağıracağım bu arkadaşı diyeceğim ki arkadaş bütün masrafların bana ait git en pahalı stüdyoları tut en iyi sazları arkana al. bestesi münir nureddin'e güftesi yahya kemal'e ait olan bütün eserleri oku. albümün ismini de kendi gök kubbemiz koy. satılmazsa da satılmasın. senin canın sağolsun.
  • bu adamın sesi ziyan edilip gidiyor ya gerçekten çok üzülüyorum. muhteşem bir sesi var şu an türkiye'de bu kadar güzel olan toplasan 3 erkek sesi yoktur. burdan türkiye'de güzel sesli erkek yok anlayacak arkadaşlar için açıklama yapalım da sonra başımız ağrımasın. yazar burada güzel ses çok da bu denlisi zor demeye çalışıyor.

şimdi devam edelim, yıllar önce öss'ye hazırlandığım zamanlar biz evde sürekli trt4 seyrederdik, aslında dinlerdik demek daha doğru galiba, devamlı türk sanat müziği ya da türk halk müziği programları yayınlanırdı ne güzeldi anlatamam. trt'nin doğru yaptığı şeylerden biriydi, o da kalmadı, o zamanlar trt1 haftada bir de olsa yayın akışında tsm programlarına yer verirdi. şimdi hiç denk gelmiyorum, ya benim gözümden kaçıyor ya da harbiden trt1'de o programlara yer kalmadı. malesef türk müziğine ulaşmak zor artık. popüler kültür kolayı ve bayağı olanı dikte ediyor trt de boyun eğiyor. ama trt benim de içinde bulunduğum azınlığa bildiğin hizmet veriyordu o yıllarda, çok da doğru bir şey yapıyordu. neyse ya konu bekir, ben nerelere geldim.

bu adamı ilk yıldırım gürses in feryat adlı eserini söylerken duyduk ve ailecek bu nasıl ses diye bir şaşkınlık yaşadık. stüdyonun kolonları sallanmıştır be o ne güçlü ses! o ne kendine has bir yorumdur ve ne de güzeldir ..
    o efsane feryat yorumunu bir bulsam var ya 1 kilo altın bulmuş gibi sevinecem ama yok malesef hiçbir yerde.

ben isterdim ki bu adam daha eskilerden ne bileyim bir hacı arif bey olsun, neveser kökdeş, dede efendi olsun bunlar gibi muhteşem bestecilerin şarkılarını yorumlayıp albümler yapsaydı, kıymetini bilenlere ve yurt dışında kıymetini anlayabilecek olanlara doğru bir şekilde ulaştırılabilseydi. bu ses çok büyük işler başarabilecek çok özel bir ses. onun adına ben üzülüyorum televizyonda yeni halini gördüğümde, popüler kültürün içinde yer almaya çalışırken özel olan bir sesin sıradanlığa kurban gidişini görürken.

al işte bir kendi gibi zalimi sevmiş yanıyormuş 'u yorumuna bak, şarkının ismini duyup titriyorsun önce bir zaten ama bu ses bu yorumla kahırdan ölüyorsun.

http://www.youtube.com/watch?v=phorq6kwpym

endülüste raks desen daha iyi başka bir yorum olmaz, olamayacak:
    http://www.youtube.com/watch?v=y9zue1ozgj8

rüzgâr söylüyor şimdi o yerlerde bizim eski şarkımızı 'ı yorumlayışı ayrı güzel.
    http://www.youtube.com/…_vmwlumand8&feature=related
    daha da gider bu... trt'nin arşivinde bu adamın daha ne güzel yorumları var. keşke tamamını albüm yapsalar yemin ediyorum seve seve alırım. bu yorumlardan mahrum kaldığım için üzülüyorum.

edit: ya şunu da eklemden edemeyeceğim, sesin duruluğuna bak:
    http://www.youtube.com/…ure=endscreen&v=fjk8cccix3o
  • underrated kelimesinin türkçedeki karşılığıdır kendisi. zamanımızdaki en iyi erkek vokal olduğunu düşünüyorum. bayan versiyonu içinse:

(bkz: dilek türkan)
  • * turk sanat muzigi repertuarindaki en zor sarkilari * soylemesi ile unlenen trt sanaticisi. sali aksamlari aksam sefasi'nda izlenebilir. uktecimiz * medeni durumunu merak etmis: efenim sag yuzuk parmaginda alyansimsi bir yuzuk var; nisanli oldugunu dusunmeden edemiyorum. ne var ki yine uktecimizin arzu ettigi telefon, e-mail vb bilgilere erisebilmek mumkun olmadi.
  • gazel okumaya çok yatkın bir sesi var. gerçekten çok duru. kendini parçalamadan çıkan yumuşak bir ses onunki. benim birine iyi klasik türk müziği yorumcusu demem için belli şarkılar vardır. avuçlarımda hala sıcaklığın var, enginde yavaş yavaş, rüzgar söylüyor şimdi o yerlerde gibi. bir de bu iyiler içinde aşmış kategorisine girecek solistler için daha zorları var. tuti-i mucize guyem, endülüs'te raks gibi. endülüs'te raks'ı sadece iyi söylemekle kalmamış, şu ana kadar dinlediğim en iyi yorumunu ortaya koymuş. (ki bu şarkının bendeki yeri çok özeldir. (bkz: endülüs'te raks/@gabircik)) hasılı ben bunca zamandır napıyorum, bu adamı nasıl tanımıyorum, nasıl şaşkın bir ktm-perverim böyle bilemedim.

münir nurettin selçuk'un eserlerini kendisinden daha güzel söylüyor. belli ki kendisine de ayrı bir muhabbeti var. ben bunlar dışında böyle eski kârlardan söylüyor mu (bkz: kâr/#24644100), böyle icraları var mı, varsa neden paylaşılmamış çok merak ediyorum. hani bu şekilde devam ederse geleceğin mustafa sağyaşar'ı, yaşar özel'i olabilir ama kâr geleneğine girerse yeni neslin münip utandı'sı olmaması için hiçbir sebep göremiyorum.*

ayriyetten aradım taradım, ne avuçlarımda hala ne de tuti-i mucize guyem yorumlarını bulamadım. bi buldurun ne olur?

edit: biz masumuz, ünlüataer'in best fm'de a-rıza show'da söylediği avuçlarımda hala yorumunu bulmuş şurada sağolsun. video avuçlarımda hala, bu akşam bütün meyhanelerini, manolyam ve safalar getirdiniz şeklinde bir potbori olarak devam ediyor.
  • abartiyor muyum bilmiyorum ama bence, turkiye'nin en iyi 3 sesinden biri.
  • dün müzeyyen senar'ın anıldığı bir trt müzik programının sonunda "ben melâmet hırkasını kendim giydim eynime..." diye başlayan şarkıyı "ben melânet hırkasını kendim giydim enine..." diye söyledi. mesleği bu olmasa belki bir şey söylemem ama okuduğu eserin doğrusunu öğrenmek yapılan işe hürmetin gereği değil midir?
  • türkiye'de şimdiye kadar dinlediğim en iyi erkek vokal. her türden şarkıyı mükemmel söylüyor, ama bir de hafız tarzı okuyuşu var ki sanırsın içine münir nurettin kaçmış, hafız burhan kaçmış. şimdi de trt müzik'te pek güzel şarkılarla akşamımızı renklendiriyor. söylese hep söylese de sabaha kadar dinlesem. bu arada mehmet barlas kendisine sağlam destek atıyor. keşke çok daha iyi yerlere gelebilse.
  • konuşur gibi, zorlanmadan, sesi çatlayıp patlamadan şarkı söyleyeyebilenleri seviyorum. öyle tabiî, âhenkle dökülüyor ki nağmeler ağızlarından, müzikle mezcoluyorlar adeta. bekir ünlüataer bu insanlardan. aniden zuhur eden rast aşkım sayesinde rastladığım "ay gülsün ufuktan sana sen bak ona gül de" icrasını kulak pası silmek kabilinden dinleyiniz.

edit: turkuaz789 kullanıcısı youtube diyarından tard edilince link öksüz kalmış.
  • doğa için çal performansı ile ağzı açık bırakan solist. evet 30 saniyede yaptı bunu. helal olsun.
hesabın var mı? giriş yap