şükela:  tümü | bugün
 • 1998 yılında yitirdiğimiz ünlü hikayeci. 1933 urfa doğumludur. çocukluğu kastamonu, gaziantep ve adana’da geçiren yazar bölgenin yaşam biçimini hikayelerinde çok çarpıcı bir dille kullanmıştır. işçi olarak gittiği almanya’da dört yıl fabrikalarda çalışan bekir yıldız burada edindiği tecrübelerini alman ekmeği insan posası ve demir bebek gibi kitaplarına yansıttı. kara vagon kitabıyla hikaye dalında may edebiyat ödülü’nü kaçakçı şahan kitabı ile de 1971 sait faik hikaye armağanı’nı kazandı. ayrıca allah’ın gölgesinde koşanlar adlı ropörtajıyla 1991 yunus nadi ropörtaj ödülü’nü aldı.
  yazar yaşamının son dönemlerinde evlilik kurumunu sorgulayan halkalı köle ve aile savaşları gibi romanlara imza attı.

  özellikle doğu'nun gerçekliğini anlattığı öyküleri, örneğin kaçırılan kızını öldürüp kanlı elbisesini namusunu temizleyen bir bayrakmışçasına evinin çatısına asan reşo ağa, dehşete sürüklemişti beni. aynı acımasız üslubunu almanya yaşamı için de kullanan yazarın parasızlık yüzünden babasının cesedini yakılmaktan kurtaramayan ve memleketine bir kavanozun içinde külerini getirmek zorunda kalan kahramanı almanya gerçeğini 20 sayfada anlatmaya yetecektir kanısındayım.
 • ayrıca düzenlediği kudüs gecesi'nde sarf ettiği laiklik aleyhindeki sözleri nedeniyle tutuklanan
  sincan eski belediye başkanı'nın adı. çarptırıldığı 4 yıl 7 ay hapis cezasından, bu cezanın şartla salıverilmeye ilişkin yasa kapsamında olması nedeniyle kurtuldu. talihsiz bir isim benzerliği.
 • harran ovası kitabındaki köy anıları ile küçük yaşımda beni dumura uğratmış, köydeki oğlancılık üzerine ilginç deneyimleri olan yazar.
 • (bkz: evlilik şirketi) adlı kitabı ile genç yaşımda "evlilik kurumu"na olan bakışımı değiştirmiş yazar...evliliğin nasıl da bir şirket gibi gittiğini anlatır...yılmaz erdoğan'ın "haybeden gerçeküstü konuşmalar" çalışmasına yol gösterdiği düşünülebilir...
 • doğunun çarpıklığının yanı sıra almanyaya işçi olarak giden ilk kuşak alamancıların dramını da etkileyici bir dille anlatmıştır. kitapları çok gerçekçidir ve bir o kadar da acıtır.

  ayrıca adaşı sincan belediye başkanının coşup ankarada tank seslerinin duyulduğu dönemde, sorulan isim benzerliği konusundaki yaratıcı sorulara "benim yıldızım kızıl" diyerek cevap vermiştir.
 • ve zalim ve inanmış ve kerbela romanının yazarı.
 • sanırım on'a yakın kitabını okuduktan sonra hayatta olmadığını öğrendiğim kişidir.orhan kemal'le beraber türk edebiyatında tüm kitaplarını alıp okumaya çalıştığım işçi-emekçi yazardır.halkalı köle kitabından o derece etkilenmişimdir ki,sevgilimle çatışma noktasına düşmüşümdür zira.
 • köy edebiyatının fakir baykurt ve yaşar kemal'le birlikte en önemli yazarlarından biridir. bu üsluba ve içeriğe en güzel örneği bana kalırsa reşo ağa adlı kitabıdır. sarsıcı, okuyanın suratına tokat gibi inen gerçekleri ve ürpertici kurgusuyla insanı içine alan hikayer vardır bu kitapta ve diğerlerinde. tüm hikaye kitapları birbirinden etkileyici ve okunasıdır. ayrıca röportaj ve düz yazılarını içeren iki adet kitapı da bulunuyor. bekir yıldız edebiyatını anlamak için onları da okumakta fayda var. enteresan biçimde, askerdeyken kitaplıkta bir "bekir yıldız seçme hikayeler" kitabı bulmuştum ve o kış günlerinde nasıl da güzel bir yolculuk olmuştu benim için...
 • (bkz: kudüs gecesi)
 • evlilik şirketi kitabıyla tanıdığım ve gerçekçiliği kadar dilindeki samimiyete de hayran kaldığım ilk yazın kahramanlarımdandır.
  fasa fiso tonla yazarın ucube kitaplarıyla beynini zırvalarla dolduranlara, akıllarını aydınlatacak bu naif yazarı okumalarını öneririm.

  yazarın diğer kitapları;
  (bkz: ve zalim ve inanmış ve kerbela)
  (bkz: reşo ağa)
  (bkz: beyaz türkü)
  (bkz: alman ekmeği)
  (bkz: ölümsüz kavak)
  (bkz: arılar ordusu)
  (bkz: şahinler vadisi)
  (bkz: kör güvercin)
  (bkz: halkalı köle)
  (bkz: demir bebek)
  (bkz: kara vagon)
  (bkz: harran)
  (bkz: kaçakçı şahan)
  (bkz: dünyadan bir atlı geçti)
  (bkz: bozkır gelini)
  (bkz: mahşerin insanları)
  (bkz: darbe)
  (bkz: yargılayan zaman içinden)
  (bkz: sahipsizler)