şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kur'anı kerim'de mekkenin adı. gözyaşı vadisi anlamına geldiği rivayet edilir.
 • kur'ân-ı kerim'de âl-i imrân sûresi'nin 96. ayetinde geçer. arapça'sında bekke yazmasına rağmen mealinde mekke olarak yer alır.

  http://quran.al-islam.com/…&ntype=1&nsora=3&naya=96
 • mekke ile aynı yer olup olmadığı tartışmalı.
 • beka-kudüs olması akla yakındır.

  islamın ilk zamanlarında kudüse dönerek namaz kılınması bu tezi destekler.

  edip yüksel, muhammes esed, mustafa islamoğlu ali imran 96'yı çevirirken bekke diyerek tercüme etmişlerdir. diyanet dahil diğerleri mekke'de ısrar etmektedirler.

  şu makalede bekke olayı ayrıntılı anlatılıyor:
  http://19.org/tr/muhammed-nerdeydi/
  (türkiye gibi özgür bir ülkeden proxy vs. kullanmadan giremezsiniz.)

  ek: son bir yılda okuduklarımdan ve izlediklerimden petra olabileceğini düşünüyorum.
 • (bkz: petra)
 • meal okurken farkına vardığım kelime. ufak bir araştırma yaptım ve kudüs olması kuvvetle muhtemel şehir. kudüs'ü görmüş ama mekke ve medine'yi henüz görmemiş birisiyim. mekke, kudüs'e göre çocuk sayılacak bir şehir.eski kudüs'e vardığınızda ise neredeyse insanlık tarihi ile karşı karşıya kalacağınızı göreceksiniz. dinlerin buradan dünyaya yayılmış olması o nedenle tesadüfi değil. hz. muhammed, hz isa, hz. davut, hz. süleyman, hz. ibrahim ve daha nicelerinin kesişim noktası.

  anlatılanlar ışığında insanın aklına bu yahudilerin bir oyunu mu diye bir komplo teorisi getiriyor. adamların aklı fikri kudüs'de. artık müslümanlar kudüs'e hac ziyareti için neredeyse uğramıyorlar. direkt olarak mekke - medine sonra memlekete dönüş. bir şekilde hristiyanları ve müslümanları buradan uzak tutmaları lazım. müslümanlar konusunda başarılı olunmuş. ama kafile kafile otobüslerle kudüs'e hristiyan hacıları hala geliyor. o zeytin dağı'ndan kutsal kabir kilisesi'ne olan çile yolu'ndaki hac yürüyüşlerini yapmaya devam ediyorlar(bu yürüyüş sırasında cehennem vadisi üzerinde sürekli ring helikopter uçuşlarıyla bu yürüyüşü yukarıdan çok sıkı takip ediyor israil) ve onları da bir şekilde uzak tutabilseler çok çok mutlu olacaklar.

  edip yüksel'in sitesindeki link te anlatılan şeyler mantıklı ve sorgulanabilir bence.