• sözlerini ibrahim karaca'nın yazdığı, müziği mehmet gümüş'e ait yavuz bingöl'ün seslendirdiği bir türküdür.

sözleri için;

bekle kar altında kalan buğday tanesi
    yine onun sularıyla yeşereceksin
    gözyaşların çare değil ağlama büyü
    başını dik tutabilirsen boy vereceksin

her yanında allı morlu
    güller açar türlü türlü
    bu fırtına dünden belli
    başedeceksin

korku kar eylemez bir kez yola düşene
    sen bir aşkın içindesin yaşayacaksın
    dört yanını börtü böcek sarsa ne çıkar
    toprağa sıkı sarıl başedeceksin

her yanında allı morlu
    güller açar türlü türlü
    bu fırtına dünden belli
    başedeceksin
  • yaşanılan, kendince acı tecrübelerden sonra dinlenirse gizli bir yoldaş olabiliyor bu türkü. sözleri insanın içine oturuyor.
  • yavuz bingöl'ün 2000 yılında çıkarttığı üşüdüm biraz albümünün dördüncü sırasında bulunan mükemmel bir introya sahip türkü.
  • ne acaip bir türküdür bu, muhteşem bir karmaya ev sahipliği yapan.. sözler boynunu bükmek üzere olan yar'i canlandırma telaşındayken hüzünlü, nakarat ise "tut elimi kırlara doğru salınarak koşuyoruz şimdi" dercesine umutludur.. erkan oğur türküsü gibi başlar, yavuz bingölün sesi duyulur birden, ama erkan oğur'un varlığı hatırlatır kendini sürekli..
  • ilkay akkaya'nın yalnız isimli albümünde de yer alan güzel bir türkü.
  • en zor zamanlarımda kar altında kalan bir buğday tanesiymişim gibi güç aldığım türküdür bu. zaman zaman sırtını yaslayacağın sevdiklerini yanında bulamayınca çaresiz ağlarsın belki ama yine de hatırlarsın ki; başını dik tutman gerekir çünkü boy vereceğin günler yakındır.
  • türküyü söyleyen onlarca yorumcu var ben ilk defa şişli belediye başkanı (bkz: mustafa sarıgül) mırıldanırken duydum,iyi bir türkü dinleyicisi olduğumu sanırdım ama bu türküyü şu dakika itibariyle ilk defa duydum yuh bana sonra (bkz: ilkay akkaya)dan dinledim,(bkz: yavuz bingöl)den dinledim,sonra (bkz: canan başkaya) takip etti,(bkz: mehmet gümüş) felan derken amatörlere kadar kim söylemiş ise dinledim ve hala dinliyorum sözleri cok etkiledi beni.feci gaza geldim toprağa sıkı sıkı sarılıyorum...

korku kar eylemez bir kez yola düşene
    sen bir aşkın içindesin yaşayacaksın
    dört yanını börtü böcek sarsa ne çıkar
    toprağa sıkı sarıl başedeceksin.
  • mücadele, umut, olumlu paradigmanın ezgiye dönüşmüş hali.

dinlemek için;

hüzün değil; kişinin taşıdığı ya da taşıması gereken onur anlatılır.

ha verdiğin mücadele, taşıdığın onur sana duygu yoğunluğu yaşatır, gururla gözlerin yaşarır o ayrı, zaten hüzün de değildir o.
  • (bkz: umudu en iyi anlatan cümle)leri barındıran türkü benim için.

--- spoiler ---

bu fırtına dünden belli başedeceksin
    --- spoiler ---

not: ilkay akkaya yorumu ile mest eder.
  • acıklı bir ezgiyle motive edebilen türküdür. içinde bulunduğumuz zor günlerde dinlenesi.
hesabın var mı? giriş yap