şükela:  tümü | bugün
 • beklenen büyük istanbul depreminden sonra türkiye'yi tehdit eden belki de en ciddi deprem budur ama çok az insan bunu bilir. şimdi türkiye'deki fay hatları içerisinde oluşabilecek en güçlü deprem büyüklüğü 7,5 civarıdır ve bu büyüklük de nadiren görülür. hemen yanıbaşımızdaki girit'te geçmişte yaşanan 8 ve üzeri büyüklüğünde depremler var (365 yılındaki 8,5 büyüklüğündeki deprem, 1303'teki 8,2'lik deprem, 1800'lerdeki 8 küsürlük deprem) ve bu depremlerin tamamı ege, akdeniz ve marmara bölgelerinde dahi hissedilip yıkım yapmış ve binlerce insanın hayatını almış. depremler logaritmık olarak büyüdüğü için 7 büyüklüğünde bir depremle 8 büyüklüğünde bir deprem arasında 10 kat enerji boşalım farkı var. burada yaşanacak 8 ve üstü büyüklükte bir depremde antalya, muğla, izmir gibi sahil şehirlerimizin yanısıra burdur, denizli gibi şehirlerimizde bile yıkım gerçekleşebilir.
 • girit'teki fay hattının pasifik okyanusu'ndaki fay hatları gibi dalma batma şeklinde olması sebebiyle ülkemizin güneybatısını zikertme potansiyeline sahiptir
 • ne kadar büyük olabileceğine ilişkin a. nükhet adıyeke – nuri adıyeke'nin 1856 girit depremini incelemesi gösterilebilir. söz konusu deprem 8.1 ile 8.2 büyüklüğünde olup, adanın doğu tarafını paramparça etmiş ve aydın'dan bile hissedilmiş.

  http://dergiler.ankara.edu.tr/…er/18/1687/17980.pdf

  konu hakkında yorum yapanlardan biri de oğuz gündoğdu ki kendisi girit'te oluşacak bir depremin tsunami'ye yol açacağını belirtiyor. bodrum depreminde de tecrübe etmiştik zaten.

  http://www.cnnturk.com/…e-deprem-tsunamiye-yol-acar

  dohad isimli bir forumdaki 2008 yılına ait beklenen depremler fotoğrafına eriştiğim (ki burada gösterilen çanakkale altı ve bodrum depremlerini 2017'de yaşadık) prof.dr. uğur kaynak en fazla 7 civarlarında gezikir tarzı bir cümle kurmuş. bir tsunami beklentisi yine var;

  http://911sar.org.tr/…bolgesinin-depremselligi.html
 • celal şengör hocamızın söylediğine göre 9 büyüklüğüne kadar deprem üretebilecek bir yerdir. genelde ege denizinde ve ege'de öyle aşırı büyük depremler olmaz. benim bildiğim tarih öncesi olarak kabul edilen, ölçüm cihazlarının olmadığı dönemlerde bile en büyük 7.5'lik bir deprem mevcuttur izmir'de. bu da 1600'lü yıllarda olmuştur ve doğu izmir depremi olarak kayıtlara geçmiştir.

  fakat ege için en tehlikeli yer bu girit'tir. potansiyel olarak 9'a varan büyüklüklere çıkabileceği söylendiği için fevkalade tehlikelidir.
 • bütün giritlilerin beklediği deprem.
  giritli değilim.
 • 2018 yılı bahar aylarında efes-korint çizgisinde gerçekleşme ihtimali yüksek olan depremdir.