2222 entry daha
  • ağlayacağım
  • nüfus planlama (varsa) kurumunun iple çektiği deprem bana kalırsa.
  • evet artık iyiden iyiye beklenen şeydir.
    99 depreminde henüz 18 yaşında bile değildim, oturduğumuz yerde yıkılan bir bina olmamıştı.

şimdi daha büyük bir alanda daha şiddetli bir yıkım bekleniyor her ne kadar kabul etmek istemesek bile.
    peki ne kadar hazırız buna ? binası sağlam kalan, canını kurtarmış insanlar, yıkılmış binalara yardım etmek isteyen insanlar bunu nasıl yapacak?

bu konuda çok eksiğimiz var, eğitim kesinlikle yok. aslında bu olmazsa olmaz olayların başında geliyor. kaş yapalım derken göz çıkartmak mümkün, o yüzden bir şekilde özellikle istanbul halkı bu konuda eğitilmeli. kamu spotu mu olur, gönüllülük üzerne kurslar mı olur, zorunlu kurs mu olur bilmem ama, eğitimini almış ne yapacağını bilen insanlar ne kadar fazla olursa, o kadar can kurtarılır
  • akşam face de bı grupta bı tanesi tekirdağ da tarladaki farelerin şehre doğru gittiğini söyledi...
  • öncelikle gerçekten coğrafyamızı seveyim... yahu bu gözünü sevdiğimin coğrafyasında güzel bir şey olmaz mı?

sağımızda metsamor nükleer enerji santrali,
    güneyimizde asla bitmeyen savaşlar serisi ve terör,
    bir de kıtaların birleştiği fay hattının üstüne oturmuşuz...

(buna rağmen ülkenin 5’te 1 nüfusunu deprem hattı üstündeki tek bir şehre toplayıp bunu tersine döndürmek bir yana, hala o şehre ayı gibi yatırım yapıyoruz.)

daha kültüre, cehalete falan girmiyorum; şu an girmeyeceğim de.

bu deprem ne zaman olur bilemem, son günlerde almanlar uyarmış falan diyorlar. doğru olma ihtimali bile üzdü.

ben üzülsem de üzülmesem de, er ya da geç bu olacak. bu bizim öleceğimiz kadar kesin. umarım ufak ufak olur, 99 depremi gibi olmaz.

olursa da... lütfen ama lütfen artık ders alınsın ve marmara bölgesi’ne yatırım yapılmasın, terse göç teşvik edilsin.

sanal finansta bile tüm yumurtalar bir sepete konulmazken, biz tüm insanları aynı kazana koyup altındaki tüpün patlamasını bekliyoruz. ve hiçbir yönetim bunu değiştirmedi. ah istanbul ah... rantını yiye yiye bitiremediler. cezasını da rant yiyenler değil, sıradan insanlar çekecek.

bu deprem 100 sene sonra olsa da, umarım türk yönetim kadroları bundan ders alırlar. keşke bir musibet olmadan ders alsalar da... pek sanmıyorum.
  • ekrem başkan.. bari sen şu konuyla ilgilen iyice, diğer her şey büyük istanbul depremi yanında faso fiso. can ve mal kayıplarımız büyük olacak, bu yüzden bu konuya eğil ekrem başkan.
  • iyimser ve kaderci türk milletinin aslında pek beklemediği deprem. gerçekten kendisine bir şey olacağına inanan insan bu kaygısızlık karşısında ortalığı ayağa kaldırır ama millet olarak hayata bakış açımızın özeti "kaderde varsa düzülmek neye yarar üzülmek" veya "olacakla öleceğe çare bulunmaz" şeklinde olduğu için öylece bekliyoruz bakalım. depremi ciddiye alan bilinçli insanlar da malesef korkuyla beklemekten başka bir şey yapamıyorlar.

almanlar bizim denizlerimizde araştırma ve arkasından da açıkmala yapmışlar. anamızı sikecek olan bu deprem neden bizden çok almanların umurunda mesela?

ncafm'un gönderdiği güzide mesaj üzerine gelen zorunlu edit: haberdeki "almanlar uyardı" kısmı eksikmiş, yani çalışma türk-alman ortak şekilde yapılmış. istanbul'un seçilme sebebi ise araştırma yapmanın görece kolay olması imiş. komplo yok diye de eklemiş.

yukarıdakileri almanların çalışma yapmasından rahatsız olduğum için yazmadım. aksine kendi kaygısızlığımızdan şikayetçi olduğum için yazdım, almanlar 1 çalışma yaptıysa bizim 100 yapmamız lazım. komplo falan aklımın ucundan geçmedi, öyle şeylere pek inanmam zaten. ruslar sıcak denizlere 200 euro verince iniyor artık.
  • önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleşirse kanı bozukların bahaneleri hazır olacak. yanarım yanarım da buna yanarım. on binlerce insanımızı kaybettiğimiz depremden sonra, "içki içiyorlardı ondan oldu" bile dendi.

neyse uzatmayayım. 99 depreminde istanbulda yaşıyordum. ara sıra hala gözlerim dolarak hatırlarım. depremin hemen ertesinde, "20-30 yıl içinde yeniden olacak" denmesine rağmen, ne gibi önlemler alındı bu sırada hiç bilemiyorum. umarım 99 depremi gibi yıkıcı olmaz. umarım önlemler alınmıştır.
  • aranızdan birinin evine 20-30 yarasa doluşursa 24 saat sonra gerçekleşecektir. bizim yaşadığımız en radikal, korku filmi misali belirti buydu 99’da.

“bize bir şey olmaz”cılıktan, hep ölecek başkasıymış kafasından bir türlü önemsenmediğini düşünüyorum. kendi başına da kötü şeylerin gelebileceğini düşünen iki üç kişi de milyonların sorumluluğu altında eziliyor ve sadece kendini bu kötü düşünceden kurtarmaya odaklanabiliyor. sağ kalanları sağ kaldıklarına pişman edecek mahşer senaryoları hiç de gerçekdışı değil.

ne diyeyim, imkanı olan şehri boşaltsın. gerçi anadolu’nun ücra köşesindekiler bile dolaylı zarar görecek bu depremden de, canı kurtarırsanız malın çaresine sonra bakılır.
  • deprem olursa istanbulda insanlar diri diri enkazlarda ölür.o kadar insanı kurtaracak ne sivil güç ne de devlet gücü yeter.14 milyonun yaşadığı bir şehirden bahsediyoruz en az.
6708 entry daha
hesabın var mı? giriş yap