şükela:  tümü | bugün
3478 entry daha
 • geçen hafta herkesin konuştuğu bir mesele iken operasyon nedeniyle gündemden
  düşmüş tehlike. tedbir alalım falan deniyordu, iyice yalan oldu. allah korusun yarın olacak olsa 'kesin ameriga yaptı' diyecekler bi de.
  sonumuz hayrola.
 • gene çok bilgi okudum. ürktüm. boynuma düdüğümü takıyor ve yatıyorum sözlük. sırt çantam yanımda. hadi selametle.
 • günlerdir uyutmayan, psikoloji bozan deprem.
 • balık hafızalı ve anı yaşayan bir toplum anlayışına sahip olunduğundan ancak olan zamanı iş başa düşer e alışmış kudurmuştan beterdir böyle gelmiş böyle gider .şuanki durum esas alındığında maalesef ki maalesef kişiler ya bireysel yada tanıdıkları varsa takım halinde bir eylem planı deprem çantasını muhakkak hazırlasınlar.olaki hayatta kalırsa deprem sonrası hal tam kargaşa tufanı olacak.küçük provayı gördünüz ne olacağınıda tahmin etmiştir halk az çok.
 • yaşanılması kaçınılmaz olan korkutucu deprem. dün sabah biraz sallantı hissettim ama kayıtlarda bir şey yoktu. en ufak bir şeyden işaret bekler oldum. bu ülkede gündem çabuk değişiyor fakat sözlükte geceleri bu başlığa denk geliyorum ve ilk kez bir konunun burada unutulmadığını gördüm.

  başlığın bunu hatırlatması iyi. tedbirli olun. çantanız hazır bulunsun. her şeye hazırlıklı olmak lazım. deprem her yönüyle yıkıcıdır. korkum, havaların daha da kötü olduğu bir dönemde yaşanmasıdır. umarım en az hasarla bunu atlatırız...
 • yine çok kısa sürede gündemden çıktı. bir sonraki orta seviye depreme ya da bizzat bu depremin kendisine kadar hatırlanmayacak.

  konusunu açtığımda insanlar "aman canım, ölümden bu kadar korkma" deyip, geçiştiriyor. keşke benim de hayal gücüm onlarınki kadar kısıtlı olsa. akıllarına gelen tek kötü senaryo ölüm. kafamda istemsizce kurguladığım, bütün tanıdıklarımın ve evcil hayvanlarımın birlikte ya da ayrı ayrı sayısız kombinasyonda öldüğü, sakat kaldığı ya da evini kaybettiği olasılıkları duysalar herhalde deli olduğumu düşünürlerdi.
 • istanbul büyükşehir belediye meclisi 14 ekim pazartesi deprem gündemi ile toplanacakmış.
  ibb deprem risk yönetimi ve kentsel iyileştirme daire başkanı tayfun kahraman da istanbul'daki tüm binaların yeniden röntgeninin çekileceğini açıklamış.

  --- spoiler ---
  ibb deprem risk yönetimi ve kentsel iyileştirme daire başkanı dr. tayfun kahraman da deprem gündemli meclis toplantısı öncesinde sözcü'ye istanbul'un yeni dönemdeki depreme hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. kahraman, deprem yarın olacakmış gibi hazırlık çalışmalarına hızla başladıklarını belirterek “depremin ne zaman olacağı belli değil ama 7.4 ve üzeri bir depremin olma olasılığı yüzde 65. çok büyük bir olasılık. bu deprem yarın da olabilir 30 yıl sonra da olabilir. ama biz yarın olacakmış gibi hazırlıklarımıza başladık. tamamen afet odaklı kentsel dönüşüm için çalışıyoruz” dedi.

  o çalışma tekrar yapılacak

  istanbul'da 1 milyon 165 bin bina bulunduğunu ifade eden dr. kahraman, şunları söyledi.
  “1999 depreminden sonra japonya uluslararası işbirliği ajansı (jıca) ile ibb yaptığı çalışmada ilçe ilçe, bina bina tespitler yapılmış. ama bunların ne kadar sağlıklı olduğu tartışmalı. şu an o çalışmaların hepsinin tekrarlanması gerek. yapılar üzerinde gözlem yapılarak sağlam raporu düzenlenmiş. şu an yapacağımız çalışmada, bunları tamamen laboratuvar ortamına taşıyarak test edeceğiz. yapının statik elemanları hasarlı olabilir ya da darbe almış olabilirler ama üzerlerini sıvarsanız, makyajlarsanız görülme şansı yok. bizim görünür hale getirmemiz gerek. istanbul'daki tüm binaların röntgeni yeniden çekilecek.”

  tespitten sonra müdahale edilecek

  istanbul'da beklenen 7.4 ve üzeri büyüklükteki olası deprem sonrasında ortaya çıkacak gerçekçi bir senaryonun ortaya konacağına dikkat çeken kahraman “tespitten sonra da müdahale aşamasına geçilecek. yapılar tespit edilip bırakılmayacak. kısa süre içinde yapıları güçlendirmek, depreme dayanıklı hale getirmek büyük bir meblağ. bunun için de desteğe ihtiyaç olacak. ibb'nin bütçesinin dahi yetmeyeceği bir iş. dünya bankası, uluslararası fonlar ya da kendi iç mekanizmalarımızla bu işi yürüteceğiz. vatandaştan da destek isteyeceğiz” dedi.

  toplanma ve geçici barınma alanları

  kahraman, son deprem sonrasında tekrar tartışmaya açılan toplanma alanları ile ilgili de önemli açıklamalar yaptı. kahraman, istanbul'da 859 adet “acil toplanma alanı” ve 518 adet “geçici barınma alanı” olmak üzere toplam bin 377 adet alan belirlendiğini belirterek bu iki alanın birbirinden farklı özellikler taşıdığına dikkat çekti. kahraman farkı şöyle açıkladı:

  “toplanma alanları; vatandaşın evinden, okulundan, işyerinden çıktıktan sonra ulaşabileceği ilk 400 metre içinde yer alan ilk boş alandır. afet sonrasında ilk 72 saat içinde yaşanan paniğin sakinleştirilmesi için vakit geçirilecek alanlar. istanbul'da herkes için toplanma alanı var ama istanbul'da sadece ihtiyacı olacak insanlar için geçici barınma alanı var. aşağı yukarı istanbul'da 2 milyon kişi için ya panik ya da yapıların kullanılamaz hale geldiği için geçici barınma alanı ayırmak zorundayız. 2 milyon insan için 518 geçici barınma alanı belirlendi. bu alanlar; çadır kentler ya da prefabriklerin bulunduğu alanlar haline getirilecek. aşevleri, hastaneler, temizlik hizmetleri bu alanlarda sunulacak.”

  test yapılıyor

  kahraman, önceki yönetim tarafından yapılan çalışmada ortaya çıkan 859 adet acil toplanma alanlarıyla ilgili test çalışması yaptıklarını anlatarak bu noktaların heyelan, tsunami, taşkın alanında olup olmadığına bakıldığını, mülkiyet durumlarına ve imar planlarındaki fonksiyonlarının incelendiğini söyledi. vatandaşların binalarından çıkıp tahliye koridorlarını izleyerek toplanma alanlarına nasıl ulaşacağına ilişkin muhtarlıklar üzerinden bir bilgi sistemi kurulacağını da kaydetti. kahraman, bu testler tamamlandığında toplanma alanları ve geçici barınma alanlarına ilişkin ortaya çıkacak fotoğrafın istanbullulara açıklanacağını söyledi.

  gezi parkı da toplanma alanı

  toplanma alanlarından bir tanesinin gezi parkı olduğunu açıklayan kahraman “geçici barınma alanı olma şansı yok çünkü nitelikli bir ağaç dokusu var. kısa süreli konaklama yapılabilir. geçici barınma alanlarında sahra hastaneleri, sahra mutfakları kurmanız gerekiyor. çok kapsamlı bir iş” dedi.

  --- spoiler ---

  sözcü
 • bir hafta bile sürmeden gündemden çıkan, bence gündemin en üst tepesinde google reklamları gibi sürekli tutulması gereken hadise.

  bu olay dışında her ne olursa olsun gündemin bir tık altına kalmalı. bu kadar müthiş bir gerçeklik gözümüzün önünde duruyorken, bu kadar cahilce ve bilinçsizce bu olayı yok saymanın akıl ve mantıkla izah edilir hiç bir yanı yok.
 • gercek manada onlem tedbirleri imamoglu ekibince aciklanan; belki de hazir beklenecek, buyuk olmasi viz gelecek deprem.

  ibb'den gelen haber muthis bir haber. temmuzdan beri yapilmiyor diye kizdigim hazirliklar sonunda yapiliyor. icime umut dogdu. hem istanbul'un gelecegi icin, hem de bu calisma ile imamoglu ekibi gercek bir basariya imza atmis olur ve iktidara yururler.
 • arkadaş yıkımı mıkımı geçtim de kol gibi soğuklara giriyoruz. gözünü seveyim deprem meprem olmasın. biraz daha bekleriz. ben daha evin içinde üşüyorum.
57 entry daha