şükela:  tümü | bugün
 • şöyle bir düşündüm de bu entryi en iyi bu şekilde yazmaya karar verdim.

  istanbul veya marmara denizi faylarında 7 veya üzeri büyüklükte muhtemelen gerçekleşecek olaylar.

  deprem anı: çığlık çığlığa koşan insanlar, kağıt gibi yıkılan evler olacaktır her yerde. yeni yapılan bir kaç mahalle, istisnai 3 5 bina dışında heryer toz bulutu, her yer yıkık, her yer kaos, her yer ne yapacağını bilmeyen insanlarla dolacaktır.

  depremden hemen sonrası: enkaz altında kalanlara bağıranlar, ve ilk yağmacılar bu dönemde olacaktır. elektrikler kesilecektir. cep telefonları kitlenecektir. medya yayınları aksayacaktır. depolar, mağazalar, marketler soyulup soğana çevrilecektir.

  depremden birkaç saat içinde: ağır yaralılar ölmeye başlayacaklardır. ölüm sayısı bu bölümde yaklaşık 100-150bin olsa da hızla artacaktır. artçılarla yıkılmayan binalar da yavaş yavaş yıkılacaktır. suç oranı yağma için büyük oranda artacaktır. köprüler 8 büyüklüğü görmeden muhtemelen yıkılmayacaktır fakat yollar perişan olacağı için bütün ulaşım kitlenecektir. herkes istanbuldan kaçmaya çalışacaktır. hastaneler yıkılmamışlar ise kaos ortamında kavga ve ölümlere şahit olacaktır.

  depremden sonra ilk gece: enkaz altından insan çıkarmak dışarıdaki ölüleri sevketmek ya da kurtulanları doyurmaktan çok daha önemsiz duracaktır. 15 milyonluk hatta etrafındaki büyük şehirlerle 20 milyondan fazla nüfusu olan bir şehri elden doyurmak imkansız olduğundan hırsızlık veya cinayet olayları yaşanacaktır. şehri ağır bir kıtlık havası kaplayacaktır. eğer kış ise, ilk geceden itibaren donarak ölümler başlayacaktır, hem enkaz altındakiler hem dışarıdakiler için.

  24-48 saat arası:rüzgar hali hazırda esmiyorsa inmeyen toz inecektir. yaralı olarak hastaneye gitmeye çalışanlar bir muhattap bulamayacaklardır. iç kanama, travma gibi vakalar büyük oranda öleceklerdir. enkaz altındaki ölüler yavaş yavaş kokmaya başlayacaklardır. türkiye çapında istanbuldan kaçanları evinize alın, bolbol ekmek üretin türü kampanyalar başlayacaktır, gıda yardımı yapın. bilgi dezenfermasyonu olacaktır. ölü sayısı ve hal durumuyla ilgili deprem bölgelerine muhabirler giremeyeceği ya da girmeyeceği için kulaktan duyma veya tahminlerle bilgiler verilecektir. ekmek, yemek, çadır, soğuk, bebekler, çocuklar ve yaşlılar çok büyük problem teşkil etmeye başlayacaktır.

  48-72 saat arası:enkaz altından çıkarılanlar olsa bile, ki iş makineleri veya akut bu işe başka deprem kadar yoğunlaşamayacaktır, hastanede ilgisizlikten öleceklerdir. açlık çoğu insan için ciddi bir hal aldığı için her yemek yardımında kalabalık ve kaostan insanlar ölmeye başlayacaktır. şehrin elektriği muhtemelen geri getirilemediği için zaruri ihtiyaçlar karşılanamayacaktır. su ciddi bir problem haline gelecektir. sevkiyatlar aksayacağı için damacana veren şirketler servis veremeyecektir. istanbul dışına muazzam göç olacaktır. çalıntı otostop otobüs veya herhangi bir şekilde yürüyerek de olsa insanlar istanbuldan kaçmaya çalışacaklardır. ölü sayısı 400bin civarına tırmanacaktır.

  72-96 saat arası: martılar şehrin içine girip sokaktaki ya da enkazdaki ölüleri yemeye başlayacaklardır. şehir kokmaya başlayacaktır. kurtulanlar da açlık veya soğuktan ölmeye başlayacaklardır. su açlık bir çöl gibi saracaktır istanbulu.

  4-7 gün arası: devlet bütün dış-iç yardım stoğunu eritip marmara bölgesi dışında çok az varolan fabrikasına ne üretebildiyse afet bölgesine göndermeye devam edecektir. hükümetin resmi olarak düşüp askerin yönetime el koymasını bu aralar öngörüyorum. bütün tsk bütün şehri afet bölgesi istediği yeri de karakolu yapacaktır, şehir dışından vicdani görev olarak gelmiş doktor ve hemşireleri çalıştırmaya çalışacaktır. yemek kimseye yetmeyecektir. battaniye çadır gibi yardımlar ikinci planda kalcak, soğuk perişanlık ve ölüm yaratmaya devam edecektir.

  2. hafta: türk ekonomisi, türk lirası değerinin çoğunu yitirecektir. istanbul dışındaki hayat için inanılmaz bir enflasyon söz konusu olacaktır. ekmek günler çerisinde özellikle marmaraya yakınyerlerde 1den 5e hatta 10 liraya çıkabilecektir. bütün ülke stokları ve depolarına devlet el koyup istanbula gönderecektir. bu sırada şehirde, pislik, hastalık, açlık ve ölümler önüne geçilemez bir hal almaya başlayacaktır. ölü sayısı depremden hemen sonraya göre belki de 500 bin artış gösterecktir. kurtulanların bile kurtarılamaması, dışarıdakilerin salgın hastalıklarda ölmesi, özellikle patlayan bebek ve çocuk ölümleri bundan sonra da devam edecektir.

  2-4 hafta arası: ölü sayısı depremden hemen sonraya göre 1 milyona yakın artış gösterecktir. ekonomide kur, ekmek fiyatı, temel gıda malzeme fiyatları sabitlenecek, tsk tarafından yönetilen afet bölgesinde belki sözlü belki yazılı karne ile yemek dağıtımı devam edecektir. ilaç yokluğu, müsait olmayan şartlar gönüllülerin geri dönüşüne sebep olabilecektir. iş makineleri toplu mezarlar kazacaklar, belki de kimlik tespitlerine gerek olmadan insanlar gömüleceklerdir. ölüm ve göç sebebiyle istanbulun nüfusu maksimum 3-4 milyon kalacaktır.

  1-3 ay arası: koku dağılacaktır. istanbul hayalet şehir haline gelecektir. içinde 1 insanın dahi olmadığı hayalet yıkık mahalleler ortaya çıkacaktır. gıda tüm türkiyede sorun haline gelecektir. ithalat ile bu sorun çözülmeye çalışılacaktır. süpermarketler büyük oranda bomboş koridorlarda 3 5 ekmek peynir zeytin domates patates satan, konserve koyulan yerler olacaklardır. ülke üretimi çok büyük oranda düşecektir. imkb eğer olur da açılırsa %98lere varabilecek düşüş gözlemlenecektir. dolar/tl 20nin üzerine çıkacaktır. bu sırada şehrin elektriği ve suyu geri kazandırılmaya çalışılacaktır. şehir suyu pisliği hastalıkların önüne geçilememesi, pislik gibi sebeplerden ölümler son hızla devam edecektir.

  1 sene içinde: özellikle facebook gibi siteler aracılığıyla insanlar ulaşabildiklerine ulaşacaklardır, ulaşılamayanlar öldü kabul edileceklerdir. resmi rakamların çok çok üzerinde gerçek ölüm sayıları olacaktır. türk ekonomisi %80lere varan oranda küçülecektir. ekonomik krizin ötesinde, yaşam zorluğu çekilecektir. 1 yıllık aranın ardından bazı kurumlar çalışmaya veya eğitime devam ederken bazı kurumlar bunu başaramayacaktır. asker başta kalmaya devam edecek, seçim yönünde bir istek veya ihtiyaç olmadığı için seçim yapmayacaktır.

  hepsinden sonra: deprem sonucu(hastalık, açlık vs. dahil) 1-2 milyon arası insan yok olacaktır. bu trajediyi bu millet atlatamayacaktır. hayat devam edemeyecektir. türkiye tüm dünyada depremin yıktığı ve bitirdiği ülke olarak kalacaktır. toprak altıda yatan bir tanıdığı olmayan olmayacaktır. enkazlar yıllar boyu kıpırdatılamayacaklardır.

  istanbul ise yıllarca basit bir kasaba olarak işleyecektir, bütün ekonomik turistik, endüstriyel yükü uçacaktır. türkiyenin yeni istanbulu yeni yüzü uzun süre izmir olacaktır. tarım ülkesine dönüş ve fabrikalar ile ülkeyi doyurmak üzere üretim yapılmaya çalışılacaktır.
 • her büyük afette olduğu gibi ilk ve en büyük tehlike asayiş olacaktır.

  istanbul'a taşındıktan sonra aileme "afet toplanma noktamız şurası" dediğimde annem şaşırdı ve tepki gösterdi. artık böyle şeyleri düşünmek istemiyormuş. işte kıçın rahatken düşüneceksin; afet anında ışıklar yokken, gsm felçken birbirini bulabilesin.

  ayrıca (bkz: afet toplanma noktası)
 • şener "the undertaker" üşümezsoy'a göre yaklaşık 20-30 kmlik bir kırılmayan fay kalmıştır ve bu depremin bu yüzyıl olması beklenmemektedir.

  (bkz: rahat olun)
  (bkz: yüzyıla kim öle, kim kala)
 • tekrarlayalim, tarihe not duselim. bir dahaki buyuk istanbul depremi buyuk bir dogal afet olacak.

  fakat bunu tarihin en buyuk felaketlerinden biri yapacak olan herhangi bir onlem almak icin kilini kipirdatmayan iktidar sahipleri, ama en cok da ayila bayila, kendinden gecercesine onlara oy verenler olacaktir. keske aklin basa gelmesi icin kafaya kolon yemek gerekmese.
 • istanbullularin psikolojisinin icine etmis depremdir. hangi istanbullu "deprem oldugunda acaba ben nerede olacagim?" diye dusunmedi ki? veya hangi istanbullu istanbul disina ailesi ile beraber ciktiginda "deprem olacaksa simdi olsun, en cok sevdiklerim yanimda" diye pazarlik yapmadi? ben yaptim. kimi zaman fatih sultan mehmet koprusu ustunde giderken "bu kopru de besik gibi sallanir, kopru ustundeki arabalar da suya ucar" diye dusundum. metrodoyken "deprem simdi gelse bu tunelden de cikis olmaz" diye gectigi oldu aklimdan. tabi zamanla bu tur dusunceler azaldi, ama hala arada sirada gelir yerlesir aklima. hele bir yerde deprem olmasin hemen tekrar kurmaya baslarim kafada.

  kisacasi, hayatinda hic depremde nasil olecegini dusunmemis insanlarin anlayamayacagi bir yara yaratir. istanbul'un ne trafigi ne kalabaligi ne de pahaliligi beni korkutur ama eger o deprem yikici bir sekilde olursa asil o zaman hepimizi yenecek istanbul hem de kendisini en cok sevenler de dahil olmak uzere.
 • hakkında bir şeyler yazanların bir kısmının* gerçekleştikten sonra okuyamayacağını tahmin ettiğim deprem. nüfus, yüzölçüm, imkanlar ve devletin, insanların verdiği, vereceği öneme rağmen, 23 ekim 2011 van depremi sonrasında ortaya çıkan çaresizlik, beceriksizlik dikkate alındığında asıl felaket, o 30 saniye, 1 dakika ya da daha uzun veya daha kısa olacak olan sarsıntı değil ardından yapılacak/yapılmayacaklar olacak sanırım. sonumuz hayrola.
 • geçen gün şişli etfal hastanesinin 7. katında hasta ziyaretine gittim. binanın durumu içler acısı. ciddi riski görebilmek için mimar/mühendis olmaya gerek yok.
  allah sağlık personelinide, hasta ve yakınlarınıda korusun.
 • istanbul'a çarpık kentleşmeden dolayı epey hasar verdirecek ama tarif edilen post apokaliptik atmosferi de yaşatmayacak depremdir. şehre en yakın fay hattı'nın 16km mesafede olduğunu düşünecek olursak istanbul'un en yakın sahillerinin yaklaşık etkilenme oranı 17 ağustos 1999 gölcük depremi esnasında hereke veya gebze nin etkilenmesi ile paralel olacaktır. evet çok yıkım olacak, çok insan kaybedeceğiz ama istanbulu bitirecek bir deprem diye bir şey yok.
 • her depremde oldugu icin; bu depreme de kesin haarp sebep olacaktir.

  haarp'tan once zaten dunya'da tektonik plakalar hareket etmiyor, fay hatlari misil misil uyuyordu.