• neden olmasını istediğimi bilmediğim deprem, çok mutsuzum be, savaş çıksa da cepheye gitsem diye de düşünüyorum arada.
  • böyle bir deprem bekleniyor beklenmesine ama lakin neden küfüre başvuruluyor hemen? dostum sen ananı bacını sokakta mı buldun? bu kadar sövdüğüne gör kendine sövülmesine herhalde sesini çıkarmazsın. her neyse!

bu ülkede her yeri gördüm. her sınıf insan ile muhattap oldum, her kesimden fertlerin yaşam şartlarınıda gördü bu gözler! bir bakıyorsun soytarının biri tv'lere çıkıp 'benim oğlumun aylık masrafı elli bin lira' diyor diğer tarafta çocuğunun ayağına bırakın ayakkabıyı terlik almaya parası olmayan babalar varken ve siz bu herifleri ekranlarda izlerken rahatça izleyebiliyorsanız, ya insanlığınızdan utanmalısınız yada hiç bir şey görmemişsiniz. gidin bakın! türkiye'nin istanbuldan ibaret olmadığını, doğudan batıya yaşam döngüsünde ne perişan halde yaşamaya çalışan kişileri bilmiyorsunuz. veya bilmemezlikten geliyorsunuz.

her gün haberlerde tecavüz, cinayet, katliam, dayak ve daha nice kötükler izliyosunuz. peki cevap verin gözünüzün önünde masum insanlara saldırı yapılırken hanginiz müdahele eder? aynı memlekete yaşarken birbirinize zıt düşmenizin anlamı ne? birbirinize yardımcı olmak gerekirken kusurunu aramak neyin nesi? yapılan iğrençliklere en fazla müdahele ederim. belki dayak yerim, belki öldürülürüm ama gözlerinin önünde vahşet sergilenirken ondan kaçan kişilere evvela deprem enkazında kalmak bile az!
  • gelince çaldır.
  • bu başlık gerizekalıları görme rehberi olarak kullanılabilir. doğal afet sonucu belki de binlerce insanın yaşamını yitirmesi söz konusu, beyimiz geliyor harkulade esprisini yazıp gidiyor. cidden inanılmazsınız.
  • zamanında işim gereği bir senaryo okumuştum. o kriz senaryosuna göre depremde ölmek, sağ kalmaktan daha iyiydi. istanbul'un karantinaya alındığı, giriş çıkış yapılamadığı, göçük altında kalanların orada kaldığı, dışarı çıkabilenlerin yağma, açlık ve salgın hastalıklarla boğuştuğu, ülkenin iflasını ve sonunu getirebilecek bir depremden bahsediyoruz. aklıma haarp olasılığı geldikçe ne kadar az vaktimiz kaldığını düşündükçe daha da çok korkuyorum, ya ölmezsem diye. eğer haarp diye bir şey varsa tarih bile verebilirsiniz gündemi sağlam takip ediyorsanız.

umarım o günleri görmek nasip olmaz...
  • bir takım ruh hastalarını görmemizi sağlamıştır. gerçekten nasıl insanlarla aynı toplumda yaşıyoruz hayret ediyorum.
  • şu başlığın altına "yeni binaya taşınmama bilinçsizliğini yapana üzülmem" yok "200 lira daha fazla kira verin yeni binaya taşının." arkadaşım hiç mi düşünmüyorsunuz? insanların parası yok! pa-ra-sı yoooook.

ulan diğer şehirlerden bile millet istanbul'a göçmek zorunda kalıyor iş için. burada herkes zevkten mi kalıyor sanıyorsunuz? oturduğu eski binada "ay kadıköy ama çık sivirim" dediği için mi oturuyor? istanbul'da iş yerlerinin ve okulların hangi semtlerde olduğu da belli. sabah 7-8'te iş başı yapan insan iş yerinden ne kadar uzağa taşınabilir ha güzel kardeşim? ne yapacak 14 milyon insan? o kadar yeni bina bile yok be! yapıyorlar yeni binayı, o binanın kirası artıyor. herkes kar-şı-la-ya-mıyor onu güzel kardeşim. +200 lira kira farkı mevcut kirasını zor ödeyen kiracı için ne demek? taşınamamak demek.

ya güvenlik? uzaklara yaptıkları bir sürü yeni binaların etrafı varoş. evinden çıkıp dönerken, hatta evinde otururken yaşadığın stres, korku çok mu farklı deprem korkusundan sizce? tek başına yaşayan, arabası bile olmayan hemşire kız arkadaşıma söyleyeyim oraya taşınsın. gece 12'de eve dönerken çok daha "huzurlu" hisseder ha?

peki sağlık? acil sağlık hizmetine sıklıkla ihtiyaç duyan kronik hastalıkları olan insanlar var. etrafında daha hastanesi bile olmayan yeni gelişmekte semtlere mi taşınsın bütçeye uygun yeni bina orada var diye?

sanırsın herkes istediği yere taşınabilir, cimrilik yapıp, semt beğenmeyip taşınmıyor diye ahkam kesiyorsunuz. taşınmayan kiracıların çoğu güvenli bir binaya taşınamadığı için taşınmıyor. seçim değil. bak tekrar söylüyorum: ta-şı-na-mı-yor!

bu lafları bırakın belediyelere ihbar edin çürük binaları, baskı kurun hareket için. hepsi yenilense ev sahipleri kirayı şu an yaptıkları gibi arttıramaz.
  • şöyle nüfusun yarısı gitse fena olmaz aslında sonra şu iğrenç yapılaşmayı da yok eder daha estetik binalar parklar bahçeler, daha yeşil bir istanbul yaparız
    kızmayın amk kimse ölmesin sadece hayal
  • alfred wegenerin kıtaların kayması teorisi 1912 ye göre, kıtalar mantonun üzerinde yılda belirli hızlarla yüzmektedir.
    bu teoride hata yüzen kısımın kıtalar değil plakalar oluşudur. yani kıta kıta sahanlığı ve deniz(kabuk) beraber yüzüyorlar manto üzerinde...
    bu hareketler yer içerisinde oluşan radyoaktif patlamalar ve dünyanın dönüşü ile güç kazanıp üzerindeki katı plakaların kaymasını sağlıyor.(denizin altındaki tabakada katı.)

türkiye'ye spesifik olarak bakar isek;
    -güneyde arap levhası
    -kuzeyde avrasya levhası(rusyaya kadar düşün)
    arap levhası aşağıdan yukarı sıkıştırmada,
    avrasya levhası yukarı ve doğunun aksi yönlerine baskı yapmakta.

ama her yıl bu hareket 2-4 cm/s türkiyeyi kaydırmalı değil mi ?
    zemini oluşturan kayaçlar esneklik durumuna göre bu kuvveti absorbe etme eğilimindedir. bu hareket enerjisi birikir birikir kayacın(layer) dayanamayacağı duruma geldiğinde booom.
    deprem olur.
    fay oluşur.
    fay oluştuktan sonra artık tüm bu hareketler o çatlak zonu zorlayarak düşey, yatay, transform hareketlerden biri veya birkaçını aynı anda oluşturarak deprem meydana getirir.

bu enerji birikmeleri küçük küçük sık olduğunda da boşalır.
    uzun yıllar hareketsiz kaldığında da boşalır.
    sık olan küçük
    nadir olan büyük magnitüdte olur...

dolayısıyla zeminin cinsi, tabakaları bilindikten sonra, tarihsel deprem istatistikleri de bilinirse sonuç kesindir. x yıl aralıklar bu fay şu şiddette deprem üretir. şimdi bahsi geçen 200 yıl civarı kaf marmara içi için. dünyanın yaşına ve dünyada ki denge ve akışkanların akış hızına (her kayaç dağ tabaka akışkandır. gözlemleyebilecek süremiz yoktur.) baktığımızda dünyanın yaşını 24 saate oranlarsak her 1-2 saniye de bir deprem oluyor coğrafyamızda spesifik olarak.
hesabın var mı? giriş yap