• depremde enkaz altında kalmaktan korkmamda, ölümü mikmeseler bari. yağmayı falan geçtim. bunca sapık fırsatçı arasında başka bir olay akla gelmiyor.
  • aklıma hiçbir iyi olasılık gelmiyor bu deprem ile alakalı. hala çoğu binanın ucuz malzemelerden yapıldığını biliyorum. toplanma alanı da yok. piyanist filmindeki varşova şehri gibi olacak istanbul bence. toparlaması yıllar sürecek.
  • gerçekleşme ihtimali kimsenin sikin de olmayan deprem tehlikesi. istanbul'a taşınan her arkadaşıma soruyorum binanın deprem belgesi var mı nasıl güvenli mi araştır diye ama umurunda değil kimsenin.

deprem değil binalar öldürür. sen bu ihtimali göze alıp oturduğun binanın güvenliğini sorgulamazsan kusura bakma ölmeyi haketmişindir.

siyasilerin zaten umurunda olmaz ama istanbul'da yaşayanlar gerekli düzenlemelerin ve tedbirlerin yapılması için diretmiyorsa, siz de suçlusunuz.
  • 17 ağustos depremini yaşadığım yıl liseye başlıyordum. hayallerimin okulu beşiktaş lisesi. sonra o gece deprem oldu ve hatırladığım, yani kendi kendime sorup hüzünlendiğim durum ise okul binasının eski olmasından dolayı acaba yıkılmış mıdır, ya liseye gidemezsem gibi kaygılardı.
    o geceyi yaşayan kimse unutamaz, unutmamalı da. hele ki biz görece istanbul'un sağlam bir bölgesinde ikamet ediyorduk ve ailem, akrabalar ya da arkadaş çevremden herhangi bir kaybımız olmadı.
    benim tek derdim ise hasta beşiktaş'lı olarak beşiktaş'a bir şey olmamasıydı.
    çocukluk böyle bir şey. önünde galatasaray lisesi seçeneği olup beşiktaş lisesine gitmek isteyen bir manyaktan bahsediyorum. şu an komik bu kısmı.
    neyse o gece insanlar öldü, her bir dakikayı hatırlarım, o sesler ve gürültü ve o gökyüzü.
    insanlar öldü, betona tüküreyim ya da verilen örneklere bosversene, insanlar..
  • içime doğan his neticesinde 2018 yılında olmasını bekliyorum ve en çok perte çıkacak yerler avcılar, florya falan inanılmaz olucak. toplanma yeri yok mahşerde toplanacaz.
  • ülke o kadar ayrışmış ki beşiktaş'ta, şişli'de veya solcusu ile ünlü cihangir'de binalar yıkılsa "iyi oldu hdpkk'lılara chpkk'lılara" diyecek 7,2 yetmedi mi kafasındaki yeni insanlar türedi.

ülke o kadar ayrışmış ki fatih'te, eyüp'te, bağcılar'da binalar yıkılsa "iyi oldu çomarlara, dinci yobazlara" diyecek insanlar türedi.

o kadar ayrıştı ki ülke, deprem felaketi bile ancak adil olmak, coğrafyaya göre, zihniyete göre ayrım yapmamak zorunda can alırken. belki ancak öyle birleşebilir ülke.

bu deprem geldiğinde, istanbul'da iseniz ve ölmezseniz tek başınıza hareket etmeyin. mümkün ise tanıdıklarınız ile birleşin ve sürüden ayrılmayın. yakında silahlı kuvvetlere ait karakol, alay, kolordu vs. ne varsa oraya yakın durun.

fırsattan, karanlıktan, kanunsuzluktan istifade bazıları düşman ve ganimet avına çıkabilir. önleminizi alın. tanıdıklarınızdan başkasına güvenmeyin. birlikte hareket edin.
  • insanlar için olmasını istemediğim depremdir ama sırf bu acıkınca beton kemirenlerin devri bitsin diye o çok farklı vahşi duyguları beslemiyor değilim.
  • ne zaman olacağını kimse bilemez ama olduğu zaman çok ciddi sorunlar olacaktır.

sadece kurtarma değil, koruma teşkilatlarının da yapılandırılması gerekmektedir. ordu / polis bu durum için özel olarak eğitilmeli. can ve mal güvenliği özellikle gelir düzeyi düşük ilçelerde büyük sıkıntılara neden olacaktır.
  • allaha emanet yaşıyoruz, bahtımıza ne çıkarsa
  • aşırı sıcak geçen şu günlerde korkuyorum açıkçası. hele böyle bir zamanda gelirse ekonomimiz hiç şüphesiz tarumar olacaktır. onca insan hayatını kaybedecek, hayatta kalanlar ise "keşke ben de gitseydim" diyecektir. allah korusun cümlemizi.
hesabın var mı? giriş yap