şükela:  tümü | bugün
  • depremde enkaz altında kalmaktan korkmamda, ölümü mikmeseler bari. yağmayı falan geçtim. bunca sapık fırsatçı arasında başka bir olay akla gelmiyor.
  • aklıma hiçbir iyi olasılık gelmiyor bu deprem ile alakalı. hala çoğu binanın ucuz malzemelerden yapıldığını biliyorum. toplanma alanı da yok. piyanist filmindeki varşova şehri gibi olacak istanbul bence. toparlaması yıllar sürecek.
  • gerçekleşme ihtimali kimsenin sikin de olmayan deprem tehlikesi. istanbul'a taşınan her arkadaşıma soruyorum binanın deprem belgesi var mı nasıl güvenli mi araştır diye ama umurunda değil kimsenin.

deprem değil binalar öldürür. sen bu ihtimali göze alıp oturduğun binanın güvenliğini sorgulamazsan kusura bakma ölmeyi haketmişindir.

siyasilerin zaten umurunda olmaz ama istanbul'da yaşayanlar gerekli düzenlemelerin ve tedbirlerin yapılması için diretmiyorsa, siz de suçlusunuz.
  • gerçekleşmesine az bir zaman kaldığını düşündüğüm deprem.
  • tahminler 2018 temmuz veya ağustos ayında olacağını gösteriyor.

ülkenin batışını canlı canlı izleyeceğiz.

2 ay kaldı.
  • kimsenin beklemediği bir sırada gelecek ama beklenildiği için "ben demiştim" ciler türeyecektir. daha ironik olan ise eğer zamanında gerekli önlemler gene alınmadan, gene her şey olacağına varır" mantığı ile veya ekonomik gerekçelerle optimum koşullar sağlanamaz ise çok fazla sayıda ölüm olacak muhtemelen felaketler tarihine de geçebilecektir.
    sonuç olarak da gene sağ kurtarılmış, ölmediği için karnı doyurulmuş insanlar ve bebeklerden ötürü hükümet ve devlet buna rağmen tüm kurumları ile en kahraman, en halkının yanında, en en.. vs sayılarak hep birlikte allah a dualar edilecektir.

mühim not: zaman makinemden az önce indim hiç öyle bik bik lemeyin ve hayır tarih veremem bu tüm evrende kaosa sebep olabilir.
  • tabiatın yaptığı doğal nüfus planlamasıdır, doğal şehir ve bölge planlamasıdır. gelişmemiş ülkelerde insan fazlasını azaltır.

doğanın bir diğer nüfus planlama yöntemi için (bkz: savaş)
  • ülke o kadar ayrışmış ki beşiktaş'ta, şişli'de veya solcusu ile ünlü cihangir'de binalar yıkılsa "iyi oldu hdpkk'lılara chpkk'lılara" diyecek 7,2 yetmedi mi kafasındaki yeni insanlar türedi.

ülke o kadar ayrışmış ki fatih'te, eyüp'te, bağcılar'da binalar yıkılsa "iyi oldu çomarlara, dinci yobazlara" diyecek insanlar türedi.

o kadar ayrıştı ki ülke, deprem felaketi bile ancak adil olmak, coğrafyaya göre, zihniyete göre ayrım yapmamak zorunda can alırken. belki ancak öyle birleşebilir ülke.

bu deprem geldiğinde, istanbul'da iseniz ve ölmezseniz tek başınıza hareket etmeyin. mümkün ise tanıdıklarınız ile birleşin ve sürüden ayrılmayın. yakında silahlı kuvvetlere ait karakol, alay, kolordu vs. ne varsa oraya yakın durun.

fırsattan, karanlıktan, kanunsuzluktan istifade bazıları düşman ve ganimet avına çıkabilir. önleminizi alın. tanıdıklarınızdan başkasına güvenmeyin. birlikte hareket edin.
  • ne zaman olacağını kimse bilemez ama olduğu zaman çok ciddi sorunlar olacaktır.

sadece kurtarma değil, koruma teşkilatlarının da yapılandırılması gerekmektedir. ordu / polis bu durum için özel olarak eğitilmeli. can ve mal güvenliği özellikle gelir düzeyi düşük ilçelerde büyük sıkıntılara neden olacaktır.
  • aşırı sıcak geçen şu günlerde korkuyorum açıkçası. hele böyle bir zamanda gelirse ekonomimiz hiç şüphesiz tarumar olacaktır. onca insan hayatını kaybedecek, hayatta kalanlar ise "keşke ben de gitseydim" diyecektir. allah korusun cümlemizi.