şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ne zaman olacağını kimse bilemez ama olduğu zaman çok ciddi sorunlar olacaktır.

sadece kurtarma değil, koruma teşkilatlarının da yapılandırılması gerekmektedir. ordu / polis bu durum için özel olarak eğitilmeli. can ve mal güvenliği özellikle gelir düzeyi düşük ilçelerde büyük sıkıntılara neden olacaktır.
  • allaha emanet yaşıyoruz, bahtımıza ne çıkarsa
  • aşırı sıcak geçen şu günlerde korkuyorum açıkçası. hele böyle bir zamanda gelirse ekonomimiz hiç şüphesiz tarumar olacaktır. onca insan hayatını kaybedecek, hayatta kalanlar ise "keşke ben de gitseydim" diyecektir. allah korusun cümlemizi.
  • sıcaklıkla, bulutlarla ya da diğer birçok yaygın kanı ile en ufak ilgisi yoktur.

(bkz: deprem değil tedbirsizlik öldürür)

yakın tarihimizde gerçekleşen 1999 kocaeli ve düzce depremleri ile 2011 van depremindeki yıkımlara baktığımızda yakın gelecekteki muhtemel istanbul depreminde içinde olacağımız vahim tablo göz önündedir. 2000 öncesi yapılan binaların standartların çok çok altında olması, malzemeden çalma, mühendislik bilgisinin olmayışı, çarpık kentleşme, güçlendirme yapılmaması, toplama alanlarının yeterli olmayışı, olanların da hızla avm'ye çevrilmesi, tedbirsizlik, bilgisizlik...

2016 yılında japonya kumamoto depremi sonrası bölgeyi teknik ekiple ziyaret ettiğimde dışarıdan oldukça sağlam durumda görünen evlere bile tedbir amaçlı aylarca girilmediğini, üstelik bu evlerde kapılar ardına kadar açık olmasına rağmen hiç bir şekilde hırsızlık olmadığını, insanların kapıyı kilitleme gereği bile duymadığını gördüm. ardından 99 depremi sonrası yaşanan yağma aklıma geldi. bu topraklara mahsus olan şark kurnazlığından, yağmacılıktan, hırsızlıktan, eğitimsizlikten bir kez daha tiksindim.

ben bu entrye nasıl başladım nerelere geldim niye böyle oldu şimdi gece gece. yine sinirlendim!
  • gecelerdir ve bilhassa bu gece hava sıcak hava çok açık. yarım ay ile yanında bir tane yıldız var.

(bkz: bilemiyorum altan)
  • offfffffff olsa da kurtulsak artık bu hayatın çekilecek bir tarafı kalmadı artık.
  • canli yayinda yikilan binada gostermistir ki istanbul buyuk depreme hazir degil.
    kacak , imarsiz, kontrolsuz yapilmis bir cok yapi mevcut ve bu binalar ilk depremde yikilmak uzere bekliyor. kentsel donusum park ,bahce ,orman arazilerine gokdelenler dikmek yerine risk iceren binalarin yikilarak yenilenmesi gerekiyor. sokak sokak , cadde cadde , mahalle mahalle yenilenme yapilarak depreme hazir olmaliyiz. kentsel donusum rant icin degil halk icin yapilmalidir.

(bkz: 24 temmuz 2018 sütlüce'de toprak kayması)
  • 24 temmuz 2018 sütlüce'de toprak kayması‘nı tv’den izlerken bir an kendimi ve minik oğlumla eşimi yıkılan enkazın altında hissetmeme neden olan, uğursuz bekleyiş... çaresizliğin zirvesi...
  • beni çok tırstıran doğa olayı. inden, cinden bu kadar tırsmıyorum. son zamanlarda nedende bu deprem geliyor aklıma, yaklaşıyor gibi hissediyorum.

çatalca tarafında ahşap, müstakil bir ev yaptırıp orada yaşamam lazım. son zamanlarda da bu konuyu iyice hayata geçirmeye çalışıyorum.

(bkz: istanbul'u harcayacaklar matmazel)
  • (bkz: 24 temmuz 2018 sütlüce'de toprak kayması)

(bkz: imar barışı)

eminim çoğu binanın dün çöken bina gibi temeli yok.
    bunları denetlemeden ruhsat vermiş olabilirler mi?
    olamaz canım, öyle bir şey olabilir mi?