şükela:  tümü | bugün
  • beklenen büyük istanbul depremi ile beraber yakin zamanda ziyareti(!) beklenilen depremdir.

oyle ki gun itibariyle erken uyari sistemi yanlislikla devreye girmis ve chiba'da gerceklesen kucuk bir depremi haber vermistir.

ne var ki bu deprem on uyari sisteminin yol actigi alarm yuzunden sabah 6:37-8:00 arasinda tokyo'da metrolar yer yer aniden durmus 2-9 dakika arasi, insanlarin hayatina gecici olarak depremi sokmustur.
  • oglen oglen yuregimi agzima getiren, katsudon'umu bogazima kacirtan haber.
  • sansürsüz programının gelecek bölümlerine konu olması yüksek ihtimalli bir mevzudur.

''7.4 yetmedi 9.4 yer mi?'' gibilerinden sorularla uğraşacak olan ekibin karşısına muhalefet olarak 7.4 yetmedimi pankartı açan ablayla, hatemileri koyucaklar. tabi ekiplerdeki isimler değişken olabilir. yanlız k sabiti harun yahya olacaktır.
  • tokyo depreme hazır mı sorusu kafamı bulandırıyor günlerdir, sıkıntı çekiyorum.
    beklenen büyük tokyo depremi şehrin yarısını yerle bir edecek büyüklükte ama kimse bir şey yapmıyor.

japon samuray ları nın içkili eğlencesinin olduğu gün bekliyorum bir deprem.
    tokyo valisine sesleniyorum, lütfen önlem alın, zor durumdayız.
  • http://www.japantoday.com/…s-warn-of-tokyos-big-one
    4 sene içinde büyük deprem gelme ihtimali % 50 diyor tokyo üniversitesi araştırmacıları. ve ekliyor,

richter m 7.3 haftaiçi akşam saatlerinde vurursa:
    1- 6400 ölü, 160000 yaralı
    2- 461000 hasarlı yapı, çoğu yangın sebebiyle
    3- sokakta kalan milyonlarca kişi
    4- su, gaz ve elektrikten yoksun 1 milyon kişi
    5- 1.45 trilyon dolarlık ekonomik kayıp.

daha sıralanmakta.
  • 11 mart 2011 japonya depremi sonrasinda guncellenen simulasyonlar dun aciklannistir.

japonya icisleri bakanligi tarafindan aciklanan resmi tahminler 2003 yilina kiyasla daha da ic karartici olmustur.

guney denizi fay hattinda gerceklesecek olasi bir m 9.1'lik depremde, gecen senekiyle esdeger 8'lik japon olceginde yikiciligi olmasi durumunda
    yikicilik olceginde
    - 7 olarak ongorulen yerler: 7000km2,
    - 6+: 28000 km2,
    - 6-: 69000 km2'lik bir alanin etkilenenilecegini aciklamis tokyo üniversitesi uzmanlari.

ongoru, yikiciligi 7 olan deprem hasari beklenen 10 vilayet 153 ilceden bahsetmekte, tokyo'da miyazaki'ye kadar bir alanda yikim var demektedir.

20m ve daha uzerinde tsunami gelme olasiligi olan 6 vilayet 23 ilce var. en yuksek tsunaminin 34 m olacagi hesaplanmis.
  • aklima geldikce moralimin bozuldugu depremdir. durmadan "simdi deprem olsa naparim?", "acaba tsunami nereye kadar cikar/gelir?", "tsunamiden nasil kacacam, nereye giderim, nasil giderim?" vs diye aklimi kurcaliyor. nedense bu depremi bu sene tokyo'da yasayacagima dair icimde inanilmaz bir korku var. umarim oyle olmaz. dev korkuyorum. japon mimarisine, guvenlik tedbirlerine guveniyorum, ama 8-9 buyuklugunde bir deprem hakikaten cok buyuk ve bu sehir cok kalabalik. o tsunamiden kacis cabasini filan dusunemiyorum. 40 milyonluk metropolun akil almaz bir kesmekes yasayacagi cok acik. okumaya calisiyorum ne bulursam ama bakalim, hayirlisi artik.