şükela:  tümü | bugün
  • daha nasıl gelecek diye merak ediyorum. ülker, dogus bile borç yapılandırması için fellik fellik para arıyor. dolar 4ü geçti, euroyu söylemiyorum bile. kriz olması için herkesin açlıktan ölmesi mi gerekiyor diye düşündüren başlık.
  • şöyle düşün. bir şirketin var ve her sene 50 lira zarar ediyor. sen de bu zararı tolere etmek için sürekli her sene 50 lira dışarıdan borç olarak alıyorsun. bu şekilde hayatını idame ettirebiliyorusun. ama sürekli zarar ettiğin için o borç faizleriyle sürekli birikiyor. borcun faizini de ödeyemeyecek duruma geldiğinde tepene basar alırlar neyin var neyin yok.
    türkiye'de sürekli ithalat fazlası olur. bu cari açık türkiye a.ş.'nin yıllık zararı. birike birike trilyon doları bulmuş kamu ve özel sektör borcu. borcumuz döviz cinsinden. 2 tl iken 1 birim çalışarak ödeyebiliyorduk bu borcun faizini. şuan 2 birim çalışmamız gerekiyor aynı borcu ödemek için. yarın 3 birim çalışmamız gerekecek. ne zaman gücümüz biter o zaman biz de biteriz. borçlanmayı azaltmamız için ithal ettiğimiz ürünleri üretip ihraç ta etmemiz gerekiyor. yani her şeyi zamanında ve doğru yapsak bile, toparlanmamız için çook uzun bir zamana ihtiyacımız var.
    proje bazlı teşvik sistemi gibi aksiyonlar alınıyor. yüz milyarın üzerinde bir fon veriliyor. göründüğü kadarıyla hepsi yandaş olanlara gitti. umarım bu fonu hakkıyla kullanıp başarılı olurlar. yoksa işimiz zor.
    zaten bir ekonomik krizin içindeyiz. bu açık bir şekilde ortada. gizli trilyonlarımız yoksa işimiz çok zor ne yazık ki.