şükela:  tümü | bugün
  • beko bayisinde buzdolabı alırken yaşadığım durum.

buzdolabının parasını ödedikten sonra kaydımızı alan satış elemanının hakkımda sorduğu ilk soruydu sanırım. söyledim tabi ki. makbuza yazacaktır, normaldir falan diye düşündüm. sonra eleman bu bilgiyi bilgisayara girdi ve hemen yüzüme bakarak adımı ve soyadımı söyledi. işte bu noktada şaşırdım. bunun nasıl olduğunu sorunca da nüfus dairesiyle beraber çalıştıklarını söyledi. bütün satıcılarda böyle mi olduğunu sorduğumdaysa bilmediğini söyledi.

bunun kişisel bilgi olduğunu söyleyince de sadece ismin ve soyismin göründüğü söyledi. dolandırıcılığı önlemek için mi diye sordum; sigorta, garanti işleri daha kolay olsun diye anlattı.

yabancıları, yani vatandaş olmayanları da kimlik bilgilerini alarak sisteme ekliyorlarmış.

bu başlığı açmamın sebebi yazarlardan görüş almak. böyle bir şey yasal mı? yani bir beyaz eşya satıcısında kimlik bilgimin bulunması normal mi? gerçekten bütün bayiler bu şekilde mi çalışıyor? diğer markalar da mı bu şekilde? sadece markalara mı bu bilgi veriliyor yoksa diğer küçük çaplı satıcılara da mı?

edit: taksitle değil, nakit ile alınmıştır. o yüzden taksitle veya kredi kartıyla ilgili teoriler olayı açıklamıyor.
  • öncelikle faturalar iki türlü düzenleniyor.
    1- klasik faturalar
    2- e-faturalar

öncelikle klasik faturalarda da tc kimlik numarasının belirtilmesi zorunluluğu yok. e-faturada ise tc kimlik numarası net bir şekilde zorunlu. fakat bu zorunluluk uygulamadan kaynaklanıyor. yani tc numarası verilmediği zaman 111111111 şeklinde giriş yapılarak da sorun çözülebiliyor. muhtemelen muhasebecileri bu şekilde bir bilgi vermiş onlar da uyguluyor.

ikinci olarak bu kadar korkak olmayın.
  • senetsiz, kefilsiz, kredi kartsız beyaz eşya satışı yapılan yerlerde aslında sizin adınıza bir finans kuruluşundan dolaylı olarak kredi çekiliyor. siz normal taksitle aldım zannediyorsunuz ama aslında bir yerden kredi kullanmış oluyorsunuz. bir bankanın kkb kaydı aldığı sistemi kullanıyorlar. muhtemelen öyle bir sayfadan bakmıştır.

edit: (bkz: cetelem)
  • elektronik ve beyaz esyacilarin yaptigi uygulama*.

yilbasinda bir elektronikciden, bir de beyaz esyacidan bir seyler aldim *. ikisi de kimlik no., telefon, adres vs. istediler. ama taksitli almadim. dolayisiyla taksit/kredi hakkindaki yorumlar da duruma uymuyor.

kisisel bilgilerimizi elaleme peskes cekiyorlardir. sabahin köründe “evinizin bilmem ne tesisatini degistirmeyi dusunur musunuz?” diye soran birinden telefon almami baska sekilde aciklayamiyorum.

zaten son zamanlarda turkiye’deki pek cok sey aciklanamiyor.
  • faturalarda müşterinin adı soyadı, tc-kimlik numarası ve adresi bilgilerinin bulunması zorunludur. ister e-fatura olsun ister e-arşiv olsun ister de normal fatura olsun. ha 11111111111 yazabiliyorlar ama doğrusu tc olması.

sadece fiş keserlerse böyle bir durum yok. ancak fişte de üst limit var bu da 1200 tl dir.
  • korkmayın bu kadar tc numaranı öğrendi diye seni holdinge ortak edecek değil.
  • kredi notunuza da bakıyor olabilirler. sıkıntı yapmayın bu kadar.
  • bir sene kadar once ben de beko'dan buzdolabi almistim ama tc kimlik no falan sorulmadi*.
    resmen şansa yasiyoruz*.
    yeni bir uygulama olabilir.
  • isterseniz bu bilgileri sildirebilirsiniz.

https://www.kvkk.gov.tr/…036/ilgili-kisinin-haklari