şükela:  tümü | bugün
  • erci-e'nin sohbet isimli şarkısında muhteşem bir stille feat. yaparak uzun yıllar beni kendine hayran bırakmış fakat 23 mayis uluslararasi hiphop jam de bir o kadar kötü performansıyla beni hayal kırıklıgına ugratmis berlin'li türk mc.
  • (bkz: kreuzberg)
  • tam adı bektaş turhan olan berlinli rapçidir. erci-e 'nin sohbet albümünde yer alan bizimle oyna adlı şarkının klibinde klarnet çalmış kesme sesini adlı parçanın klibinde ise hareket halindeki kabriyoda şarkıyı söyleyen erci-e'nin yanında oturarak şarkıya uygun el hareketleri yapmıştır. halbuki sohbet albümündeki 2 parçada * * bektaşla düet yapılmıştır neden bektaş'ın da bi kısmını seslendirdiği bu şarkılara klip çekilmemiştir yada bektaş neden hiç şarkı söylemediği kliplerde oynatılmıştır merak konusudur. neyseki ilerleyen zamanlarda bektaş maffay la cartel adı şarkının klibinde hem görünüp hem şarkı söyleyerek biz hayranlarına çok şükür dedirtmiştir.
  • akran, eş, müsavi * anlamları olan isim. orta asyadaki türklerde de vardır.
  • aynı zamanda çanakkale'nin ayvacık ilçesine bağlı bir köy.
  • beşiktaş'taki ortada yer alan hecenin düşmesi sonucu ağızdan çıkabilen kelime bazen.
  • sivas'ın kangal ilçesine bağlı bir köydür.

rivayete göre hacı bektaşi veli burada bir süre konaklamıştır. adı da oradan gelmektedir.
    ankaralı sanılan oğuz yılmaz'ın da köyüdür aynı zamanda.
  • erci-e'nin sohbet albümünde "hiphop" isimli parçada da arz-ı endam etmiş, ve cidden şov yapmıştır.

"artık başlasın oyun, arabeski popu şöyle bir yana koyun
    çünkü bu rap, ve rap hep mesaj veren kültürdür.
    hip hop'la uğraşanlar bağımsız ve hürdür."

der ve devam eder. çok doğaçlama bir havası vardı bektaş'ın. rapi cidden türkçe söylüyordu. gülüşüyle, şarkı aralarına kattığı küçük süslemelerle bildiğiniz mahalle kahvesinde oturaklı bir ağabey rap yapıyor gibi hissediyordunuz.

"sözler peş peşe dizilir rap böyle oluşur
    hip hop'da en ufak mesaj bile konuşur."

"ben ne öğretmenim ne de işim pedagoji
    öğretirsen öğrenirim fakat sakın demagoji
    yapmaya kalkma, göz boyama aynı anda propaganda
    o öyle bu böyle şu doğru şu yanlış
    ne kadar bilirsen bile bir bilene
    danış, danış, danış..."

cartel ve grubu oluşturan şahısların yaptığı müzikle değil ama bazen şarkı sözleri telaffuzlarıyla dalga geçiliyordu. meğer adamlar türkçe rapin tillahını yapıyorlarmış. bugün rap yapıyorum diyenlerin sözlerine bakıyorum da, %95'inden hiçbir şey anlamıyorum. yukarıdaki sözlere bakın bir de...