şükela:  tümü | bugün
 • ali rıza öge, 1881 yılında tekirdağ’ın malkara kasabasında doğdu. istanbul’da öğrenimini tamamladı ve istanbul polis teşkilatına girdi. siyasi şubede ermenilerden sorumlu bölümün başına getirildi. ermeni tehcirinde önemli görevler üstlendi. bu görevlerden dolayı hayatı boyunca ermeni örgütlerinin husumetini üzerine çekti. kurtuluş savaşı yıllarında istanbul polis teşkilatı ingilizler tarafından dağıtıldı. öge de ermeniler tarafından zehirlendi. iyileştikten sonra kuvâ - yı milliye harekâtını katılmak için anadolu ’ ya geçti. inebolu, samsun, erzurum ve kars ’ ta çalıştı.
  bektaşi geleneğine sahip bir ailenin çocuğu olan öge, karaağaç dergâhı post - nişini hüseyin zeki baba ’ dan nasib aldı. daha sonra babalık makamına ulaştı. ömrünün son yıllarını bursa ’ da geçirdi. burada öğreticilik vazifesi ifa etti ve şiirler yazdı. ali rıza öge 14 nisan 1957 yılında vefat etti.
  bıraktığı eserler:
  - meşrutiyetten cumhuriyete bir polis şefinin gerçek anıları,
  - mektuplar,
  - divan-ı kadîmî baba ve bektaşi şairler güldestesi

  alevi - bektaşi geleneğine sahip bir aileden dünyaya gelen öge, karaağaç dergahı postnişini hüseyin zeki baba ’ dan nasib alır. istanbul'da kâğıthane dolaylarında yer alan karaağaç hasip baba dergahı’nın son dönemlerde hüseyin zeki baba postnişin’dir. dergâhın postnişinliğini sırasıyla hüseyin zeki baba, hakkı baba, hasip baba devam ettirmiştir.

  kaynak
  doç. dr. cafer şen
  dokuz eylül üniversitesi edebiyat fakültesi
  türk dili ve edebiyatı bölümü
 • (bkz: kadimi)