şükela:  tümü | bugün
  • yıllarca çekilen bel ağrıları ve iptal olarak yatmalardan sonra, nihayet gelen mutlu sondur! sanıldığı kadar korkulacak ve riskli bir ameliyat değildir, ehil ellerde gayet iyi sonuçlar verir, ameliyat öncesi yaşamınızı anımsamak istemezsiniz bile.
  • her ameliyat gibi riskli vede zor bir ameliyattır. hastaneye yattığınız andan itibaren anlarsınız canınızın ne kadar kıymetli olduğunu. öncelikle uygun narkoz miktarı ve pıhtılaşma süresi gibi bilgileri saptlamak için gelip kanınızı alırlar, sonuçlar çıktıktan sonra anestezist gelir ve sizi ne şekilde bayıltacağını anlatır daha sonra mütamediyen hemşireler gelir ve çeşit çeşit iğneler yaparlar, bunlardan bir taneside moral iğnesidir bu iğne yapıldıktan sonra anlamsız olaylara gülmeye başlarsınız bu iğnenin amacı size cesaret vermek ve ameliyat olacak olmanın yarattığı gerginliği üzerinizden almaktır. daha sonra bir hastabakıcı elinde ameliyat kıyafeti ve bonesiyle gelir işte bu ameliyat için hazır olmaız gerektiğinin işaretidir. arkadan yırtmaçlı ve derin dekolteli ameliyat elbisesini giyip kafayada boneyi taktılarmı yolculuk başlar ameliyathaneye doğru. sedyeden ameliyat masasına aktarıldığınızda kafanızda binlerce soru işareti oluşuverir işte tam bu sırada etraftaki doktor ve asistanları devreye girip sizi lafa tutmaya başlarlar, ayıp olmasın diyip onlara cevap verirken sanki herşey normalmiş gibi anestezist gelir ve şurdan bir nefes alırmısınız der, işte o andan sonra hiçbirşey eskisi gibi değildir ağzınız kaymaya kelimeler yuvarlanmaya başlar, tam bu sırada belinizden bir iğne yaparlar omuriliğe, içinizdeki iğneyi hissedersiniz ama gak diyecek haliniz yoktur zaten en son hatırladığınızda bu olur. ince sinirlerin arasından fıtıklı bölge alınır ve ameliyat yaklaşık olarak iki buçuk saat sürer ama sizde benim kadar şanslıysanız son yarım saatte olan bitene canlı olarak şahit olursunuz çünkü yapılan anestezi yetersiz kalmış ve ayılmışsınızdır. böyle bir durumda ayılırsanız ilk olarak kulaklarınız açılır ve klasik müzik sesini duyarsınız daha sonra gözleriniz açılır ve önünüzde sıra sıra iğneleri görürsünüz tam bişiler soylemek için hazırlanırısızki vücudunuza daha o kadar çok hakim olmadığınızı anlarsınız mecburen doktorların konuşmalarını dinlemekle yetinirsiniz
    - hocam bayramda nereye gidiyorsunuz?
    - valla hanım, çocuklar, bide kayınbiladerlerle antalyadan yer ayırttık, masraflı olacak tatil o yuzden bu aralar ameliyatları arttırdım biraz. siz ne yapıyorsunuz?
    - hocam bizde kayınvalide lere falan gidicez ilk gün sonrasındada yakın biyerlere akmayı düşünüyoruz ufak ufak
    - hocam bi hastane açamadık bakın iyi para var bu işte
    - haklısın valla açmak lazım
    gibi diyalogları dinledikten sonra konuşabilecek gibi hissedersizniz kendinizi ve ilk kelimeler çıkıverir ağzınızdan
    - ustam kolay gelsin daha çok varmı?
    biranda sessizlik olur müzik kapanır ve gözler sizin üzerinizdedir.
    - hocam hasta ayıldı anestezi uygulayalımmı
    - evladım nasılsın iyimisin? canın yanıyormu?
    - yok pek birşey hissetmiyorum ama her an hissedecekmişim gibi geliyor
    - sende baya acı çekmişsin alıyoruz ama parçaları merak etme hepsi geçecek
    şeklindeki diyalogdan sonra takribi 15 dakika kadar o şekilde dikilip eski halinize dönmeyi beklersiniz doktorlar açtıkları deliği bir güzel kapatıp yapıştırdıktan sonra tekrar sedyeye alınıp odanıza dönersiniz. meraklı aile erkanı sizin hala narkoz etkisinde olduğunuzu düşünüp çeşitli sorular sorar ama siz cin gibi olduğunuz için ustalıkla bu sorulara cevap verip hiçbir gizli dosyayı açmadan tehlikeyi bertaraf edersiniz. ilk gece çok zor gecer bu yuzden ameliyattan 1-2 saat sonra hemşire bir morfin iğnesi yapar böylece uykuya dalıp bir ameliyattan daha hayatta kurtulmanın sevincini yaşarsınız.
  • total de 45 gunluk raporla sonuclanan ameliyattir. ilk 10 gunu hayatinizdan silseniz yeridir.
  • bir ay içinde 2 defa olduğum ameliyat.

yaklaşık 4 senedir bel fıtığım vardı zaten ama idare ediyordum, biraz yüzme ,spor eşliğinde gül gibi geçiniyorduk ama kalçamda başlayan sinire baskı sebebiyle doktora gittim, mr çekildi , mecbur ameliyat dedi doktor meğerse fıtık baya ilerlemiş, 1.5 saat filan ameliyat sürer akşam 11 de yürütürüz sabah taburcu olursun bu kadar dedi. vay anasını dedim boşa çekmişim ağrıları yıllardır. randevu alındı gittik hastaneye yattım, test için kan alındı, damar yolu açıldı, anestezi doktoru birşeyler sordu, röntgen çekildi testler bitince ameliyat gömleğimi giyip beklemeye başladım. biraz sonra hop ameliyathaneye indik, nasılsın hoşbeşten sonra damar yoluna verdiler narkozu film koptu, uyandığımda ameliyathanedeydim daha zangır zangır titriyordum ama titrediğim kadar üşümüyordum . neyse odaya çıktık hiç birşey hissetmiyorum ne yaram acıyor ne belim. akşam 11 de ayağa kaldırmaya geldiler ama başım felaket dönüyor kalkmama imkan ihtimal yok anında tansiyonum düşüyor kalkamadım. sabah doktor geldi zor bela kalktım tamam taburcu olacaksın dedi herşey süper. ben o arada arabaya nasıl oturacağımı düşünüyorum zira belim acıyor ve arabaya oyurmak için eğilmeme imkan ihtimal yok . eniştemin kangoosunu alığ geldiler daha rahat binerim diye bindim ama 2 dakikalık mesafe bile kötüydü, eve girdim, 3 lü koltuğa yatıp tv izleyeyim dedim oturmama imkan yok, eğilemiyorum en son ya allah diyip kendimi bıraktım koltuğa uyumuş kalmışım. akşam zaten kötü geçti yatakta sağ tarafıma doğru yattım, uyanınca acıdan sola dönme şansım yok bu defa ayak ucuna yattım . ertesi gün bacağımda ağrı başladı baldırım felaket acıyor, kalçam berbat ve tabi ameliyat yerim, doktoru aradım gayet normal ilaçlarına devam et dedi, ilaç dediği zaten ağrı kesici ve antibiyotik. yine berbat bir gece sabah daha kötüyüm annem doktora gitti çünkü benim gidebilme şansım ve gücüm yok, doktor iğne vermiş, iğne gördüğünde kaçacak yer arayan ben iğneci gelsin şu ağrıyo kessin diye bekler oldum ama iğne de bir şeye derman olmadı, bu defa ittim doktora , muayene etti herşey normal ama bu defa daha kuvvetli iğne ve b vit. verdi. iğneleri sabah oluyordum beni öğlene kadar idare ediyorlardı ama akşama yine berbattım, bari dedim bir değnek alayım ona dayanır yürür kalkarım dedim, aldık sokağa çıktım her 100 metrede 1 2 dakika mola vermem gerekiyordu , ağrım çoktu.

doktora yine gittim fizik tedavi dedi, olalım ulan dedim, biraz iyi geldi ama akşamına yine kötüyüm
    kontrole gittim doktora tekrar elimde değnekle, sen bununla mı geziyorsun diye mr a aldırdı beni, daha kapıdan çıktım, senin fıtık tekrarlamış, kendini zorladın mı dedi. yahu yürümeye dermanım yok nereye zorlayayım.
    2. ameliyatı oldum bu daha iyiyidi, şu anda çok şükür yürüyorum, korkudan spor yapmıyorum, belimin ağrısı ta geçmedi, sabahları belim tutuk kalkıyorum, mr çektirdim yine ameliyat yerinde oluşan doku sinirlere biraz basıyormuş, siktir ettim gitti yere kadar gitsin.

özet geç diyenlere ameliyat oldum eskisinden çok da iyi değilim.

edit: aynı yerden 3. fıtık da çıkmış. doktor aynı yerden 3 fıtık için imkansız filan demişti.
  • bir hafta içinde olmamın şart koşulduğu ameliyat.

(bkz: #32427224)
  • (bkz: #33788506)
  • sabah saat 06:30 da gireceğim ameliyat. kimisi diyor ki sakın olma kimisi diyor ki kesin çözüm. bakalım sonucu göreceğiz.
  • son 5 yıl içinde 3 defa olduğum ve muhtemelen birkaç ay içinde tekrar olacağım ameliyattır.
    ilki askerden hemen önce başladı, acemi eğitimi sırasında iyice arttı, sonra askeri hastanede ilk ameliyat. sonrasında askerliğe hızlı bir veda, bir ay sonra hacettepe'de ikince ameliyat. aradan ara ara ağrılı ama genelde problemsiz bir 4 sene ve arkasından 3. ameliyat. bu arada bu ameliyatların hepsi l4-l5 denilen omurların arasındaki diskten oldu. 3. ameliyat öncesinde 4 farklı doktorla görüştüm 3ü bu omurları vida ile sabitlemek gerektiğini söyledi. robocop olmayayım diye vidalamadan birkez daha deneyelim o da olmazsa mecburen vida takacağız diyen doktora 3. ameliyatı oldum.
    aradan daha 9 ay geçmişti ki bir hafta önce hızlı bir başlangıç ile yine ameliyatlık duruma geldim sanırım. doktora gitmeye korkuyorum ama galiba kaçış kalmadı. robocop geliyor!
  • bir de şöyle bir durum var:
    japonyadaki seikagaku firmasının geliştirdiği ve yakın zamanda amerika'da 3. aşama denemelerine başladığı sı-6603 adında bir ilaç var. şimdiye kadarki denemelerde bu ilacın ameliyat kadar etkili olduğu görülmüş. ilaç deforme olan diske enjekte ediliyor ve birkaç aylık sürede deforme olan dokuyu parçalayarak rahatlama sağlıyor.
    türkiye nöroşirurji derneğine geçen sene sorduğumda bu enjeksiyonun türkiye'de uygulanmadığını söylemişlerdi.