şükela:  tümü | bugün
  • bir belle güneş arasına bir başka belin girmesi nedeniyle oluşan ayıpçı bir durumdur.
  • astronomistler tarafından bir takvime bağlansa çok iyi olacak tutulma. çok astronomik tutuluyor be sözlük. sürahi nene diyenler mi ararsın, doğrulmak içün üçten yüze kadar saymaya yeltenenler mi?

bu tutulma zarfında tutulup kalan kimselere allah sabır ve acı eşiği yükseklikleri nasip eylesin. ne desek boş!
  • (bkz: bel ağrısı)
  • dün bütün günümü yatakta geçirmeme neden olan illet.

bel kaslarının vücudun ağırlığını büyük oranda taşıdığını ve onlarsız bir hiç olduğumuzu anlamamı sağlamıştır. *

günün tamamında ise kullanılan sayısız kas gevşetici * ve ağrı kesici * ile yatakta sağından soluna dönemez vaziyette malak gibi yatılmıştır.

allahtan pazar günüydü de önce 11 aralık 2011 gençlerbirliği orduspor maçı, daha sonra 11 aralık 2011 beşiktaş ibb maçı ve son olarak da galatasarayımın 11 aralık 2011 trabzonspor galatasaray maçını seyrettim. *
  • bu sıcakta beni üçlü ve yastıksız koltuğa ikiseksen yatırmış durum.
    bir anda boşa gelen ayak ile bir şey yerinden çıktı ve oturdu ve mecburiyetten araç kullandım, o sıcakla gözümden yaş geldi ama sabah yatakta soldan sağa dönmek için gözümden yaş geldi, şu anda volteren ile aşk yaşıyorum, nazar değdi nazar.
  • regl agrisi ile birlestigi vakit one mi egilsem arkaya mi yatsam diye dusunmekten cildirip intihar kiyilarinda gezdiren hastalik.

teker teker gelsenize yaaa!
  • bunu griple ve final haftasiyla beraber yasamayiniz, olumden beter. kendimi bir kertenkele, bir bukalemun gibi hissediyorum, sürünüyorum!
  • o kadar iş günü varken cuma gününe denk gelmesini son derece kınadığım ve kendisine laflar hazırladığım tutulmadır. eve zor geldim be sözlük..

(bkz: oeh)
    (bkz: bu sefer güldürmedi)
  • 3 yıl önce belim tutulmuştu, hatta tutulmakla kalmayıp kilitlendi. kazık gibi kalmıştım. ne yürüyebiliyordum ne oturabiliyordum. acile gittim ve bir iğne yapıldı. yarım saate düzelmiştim. iğne değil sihirli değnekti.

gelelim bugüne. öğleden sonra yine belim tutuldu. gitgide 3 yıl önceki hale geliyorum galiba. kilitlenmem an meselesi. aynada bi halime bakayım dedim. kazık gibi durmuyorum. sola doğru yamulmuşum! yamulmak nedir ya? geçer mi geçmez mi diye beklerken acile gittim yine. doktor teşhisi koydu; "pisa kulesi gibi olmuşsun" dedi. teşhise de öyle yazdı. cıvık n'olacak! iğne de vermedi üstelik. öyle bir iğne yokmuş. daha neler! neyse yamuk yumuk yatıyorum sözlük. çok zor durumdayım, çok!
  • şu an bu entriyi frida kahlo'nun otoportresini çizmesi gibi yazmamı sağlayan hede. ne oturabiliyorsun ne yürüyebiliyorsun. sadece düz ve sol tarafıma yatarak durabiliyorum. hazır başıma bu da gelmişken nasıl biraz daha rahat olunabileceğini açıklamayı boynumun borcu bilirim.

öncelikle en rahat edeceğimiz pozisyonu buluyoruz. sırtüstü yatıp bacakları karna doğru çekmek kesin pozisyon gibi. devamlı böyle yatmak bir yerden sonra cinnet getireceği için diğer pozisyonunuzu siz bulursunuz artık. tek tavsiyem yüzüstü yatmayı kesinlikle denemeyin. canınız feci yanıyor, düzelmesi de ayrı dert.

sıcak ile ilişkinizi iyi ayarlayın. sıcak su torbası veya sıcak su şişesi kuru ısıtıcı oldukları için işe yaramıyor. küvette dayanabildiğimiz kadar sıcak suya yatmalı/oturmalı yahut dayanabildiğimiz sıcaklıkta duşu ağrıyan/tutulan yere tutmalıyız. bu noktada "ben yerimden kalkamıyorum bu ne diyor?" diyen kardeşlerim sıcak su torbanızla başarılar dilerim. (iltihaptan kaynaklanan bir durumunuz var ise sıcaktan kesinlikle uzak durmalı aksine soğuk kompres uygulamalısınız.)

en önemlisi ise birkaç günde geçmiyorsa bel tutulması olmama ihtimali yüksek. siz yine bir doktora gidin.