*

• franz liszt'ten sonra en taninmis macar bestecidir. 1881-1945 yillari arasinda yasamis olup bestelerinde macar halk müzikleri motiflerine yer vermis, macarlarin milliyetçi hislerini kabartma çabasina girmistir. ayni zamanda bir etnomüzikolog olup dünyanin çesitli yerlerini gezmis, halk ezgileri toplamistir.
    1936'da ankara halkevi'nin davetlisi olarak türkiye'ye de gelmistir bartok; adana civarlarindan türküler derleyip notaya geçirmistir bunlari. üstelik onunla birlikte gezen asistani da ahmet adnan saygun'dur. bana anlatilan o ki, saygun, bundan sonraki hayati boyunca bela bartok'tan ögrendiklerini satmistir, o yüzden de bugün mimar sinan üniversitesi konservatuarinda bariz bir bela bartok ekolü vardir.
    daha da enteresani, bela bartok ikinci dunya savasi basladiginda iltica için türkiye'ye basvurmus, fakat kabul edilmemistir. bana bunlari nakleden insanin dedigine göre, sebep ahmet adnan saygun'un onu kiskanip ülkeye gelmesini istememesi, engellemesiymis. ama nereye kadar hakikattir bu, gerçekten bilmiyorum.
    bartok da amerika'ya gitmis, orda mahzun ölmüstür.
  • budapeste'de pek cok sokak ve caddeye ismini vermis bir sahsiyettir, ayrıca
  • yirminci yüzyılın en önemli bestecilerinden. macar halk şarkılarının ezgilerine aşina olmamıza neden olmuştur.
  • kâh wagner ve liszt etkili, kâh fransız empresyonizmi ve debussy'li; kâh schoenberg atonali, kâh stravinsky ve neo-klasisizm deneği, kâh celesta meftunu, kâh mavi sakal şatosu ferdi, kâh minimalkosmos, kâh kahkaha kimden yana bir adam..

haydn'dan sonraki en nahif quartetlerin kulağı, sesi; macar fıstığının kekre hoksuz pokusu..
  • ankara hacettepe üniversitesi devlet konservatuarının bahçesinde ahmet adnan saygunla birlikte büstü bulunan macar besteci..
  • bela lugosi'nin reenkarnasyonuna dalalet eden kişidir.
  • türkiye'deki gezisi sırasında 100 civarı yerel türküyü mum rulolar üzerine kaydetmiş, sonra taş plağa geçirmiş ve günümüze, bizlere ulaşmasını sağlamış kişidir. çift cd olarak hungaroton firmasınca çıkarılmış. şarkı isimleri ve satın alma bilgileri için
    http://www.allmusic.com/…/amg.dll?p=amg&uid=4:00:13|pm&sql=aaku67uy080jw
  • mucizevi mandarin'in bestecisi.
  • yilda bir kereden fazla dinlenmesi ruh saglini bozabilecek besteci.
  • bazi muzik tarihcileri kendisini muzigin 4. b'si olarak kabul ederler (bach, beethoven, brahms tadinda yani).
hesabın var mı? giriş yap