şükela:  tümü | bugün soru sor
  • basin mensuplarina dahi kotu davranilan, hatta yuzlerine telefon kapatilan, olaganustu durumlara karsi hicbir hosgoru gostermeyen, hatta onlara muhtac oldugunuz anlari bile karsisindaki asagilamak icin kullanan, "simdi ben size yardim etmek zorunda" derken cumlenin gidisini kestirip toparlamaya calisan ve "tamam ok de anlayin" gibi anlamsiz seyler soyleyen elemanlarin calistigi yer. isin kotu tarafi, butun avrupa konsolosluklari icin ayni sey gecerli galiba, orada calisan turklerin baska turklere takindiklari tavir. asagilayan, kucumseyen, sanki kendi irkindan intikam alan ve elindeki imkani somuren.
  • vize almak icin bilet gerekmedigini uluslararasi web sayfasinda yazan, ama bileti gormedigi icin bir ogrenciyi (bir sempozyum etkinligine uc gun gec kalmasini saglayarak) rezil eden kusursuzluk abidesi bir calisana sahip kurum.

hollanda bile bu kadar zorlamamisti :)
  • amerika ve ingiltere'de oturma/calisma izni olan birine "size vize veremeyiz cunku geri donmeyebilirsiniz" diyen vize memurunun oldugu konsolosluk. ayni adamin "bakin su calisma ve oturma izinlerine ben sizin kucucuk ulkenizde mi kalacagim?" demesi ile gerilen ortam adamin vize almasi ile yumusamistir.
    ben sahsen fransa vizesi ile gitmistim sorunsuzca (bkz: schengen vizesi)
  • onunden her gectigimde tiksindigim, icinde her turlu bokun, pisligin dondugune gozlerimle sahit oldugum, istanbulda bulunabilecek en kotu, en igrenc, (bkz: nefreti ifade edecek kelime bulamamak) konsolosluk.
  • gazetecilik semineri icin vize basvurusunda bulunuldugunda, avrupa birligi projesi oldugu halde, kirk dereden su getirten, "siz turkler boylesiniz" diyen, insani zorla fasist gudulere zorlayan belki de en korkunc konsolsoluk... aslinda her seferinde en fazla 5 kisinin vize kuyrugunda olmasindan ne kadar kirli bi sicilleri oldugu anlasilabilen konsolosluk... yeni bi beddua sekli icin (bkz: belcikadan vize almak zorunda kal insallah)
  • önünden her geçişimde 1 senedir ayni yüzlerin kapıda elllerinde belgeler ile beklediğini farkettiğim başkonsolosluk.
  • 90 günden uzun süre şengende kalacak kişilere "90 gün limiti sebebiyle başvurunuzu yapamazsınız, hiç kimse de size vize vermez" diyen süper yardımcı olan konsolosluk. bu gibi durumlarda hemen iki sokak ötedeki fransa konsolosluğuna akılmalıdır. sarışın, tatlı dilli bir bayanla işlemlerinizi bir iki dakikada halleder, sonucu beklersiniz. (bkz: bir oğlunuz oldu)
  • anlatanın yalancısıyım..uc sene oncesı..kahramanımız sıraselvılerde bır gece gayetle ıcmıs ve ıkı arkadasıyla eve donmekteyken gelen cısını yanındakılerın tavsıyesıyle bos kulubeye gıdermektedır kı gorevlı memurca basa ındırılen sert bır cob darbesıyle kendıne getırılır ve hakaretler eslıgınde olay mahalınden defedılır..bır-ıkı dakıka sonra bu durumu ıcıne sındıremeyıp gaz bır sekılde olay yerıne dondugunde mekanını temızleten gorevlı tarafından "ne ulan sımdı de sıcmaya mı gelıyosun.." nıdasını duyunca hayatı boyunca kavgaya karısmamıs govdesını ucuz kurtararak ve gulerek uzaklasır..
  • her gitmek zorunda kaldığımda beni ifrit etmiş çalışanlara sahip konsolosluk. bir daha gitmeyi düşünmüyorum, kimseye tavsiye etmem. özellikle turstik veya akraba - arkadaş ziyareti için vize alınacaksa fransa (schengen) vizesi alınmalı ve ortamlara öyle akılmalıdır. kafalarına göre tatil günleri oluşturarak, kesinlikle vize almaya çalışan kişilere yardım etmeyerek bayram tatili planlarımı alt üst etmiş konsolosluktur.
  • vize başvurularını başlıbaşına bir tipleme olan tam bir kuzeybatı avrupalı, sarışın, kısa ve tombik bir kadının ve türk dizlerinde sapık adam oynayan bir tipe benzeyen bir adamın aldığı, mümkünse bombalanması gereken bir kurumdur. yaşlısından, hastasına, çocuğundan, sakatına herkese kötü davranma potansiyeline sahip olan bu çalışanlar size garip sorular sorarlar : " niye gidiyorsunuz? arkadaşınızla ne zaman tanıştınız? kaç para kazanıyor? ne iş yapar? en son ne zaman görüştünüz? niye görüştünüz? o buraya geldi mi? geldiyse ne zaman ve niye geldi? tam olarak anlatın, ayrıntıya girin" gibi sorular sorarlar. bu arada 5 m2 bir odada 15 kişi beklemektesinizdir ve herkesin duyabilceği yüksek bir sesle hayat hikayenizi anlatmanız gerekir. vize vermemelri için bir sebep olması gerekmez. her belgeniz hazır olabilir, sicilinizle ilgili bir problem olmayabilir ama yine de vize alamayabilirsiniz. böylesine prensip sahibi bir kurumdur.