şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kwak)
 • (bkz: leffe)
 • çikolatalalılarda en iyisi için (bkz: jupiler)
  ve hatta çileklileri için (bkz: adler)
 • koyu renkli olanların tadından yenmez.
  (bkz: brune)

  tam liste şurada mevcut:
  http://www.maphys.com/quinz.htm
 • bir de stella artois vardir tabi.
 • tadi aromatik, icimi rahat, guzel bira cesidi. pahali olup zor bulunmakla beraber, icenlerde "ulan simdiye kadar biz bira degil, les iciyormusuz" hissi uyandiracagi icin kesinlikle tavsiye edilmez. mazallah insani kose bucak belcika birasi aramaya yoneltip, mecnun edebilir.

  (bkz: belcika birasi arama ekibi)
 • yerel ureticileri de sayar isek 600 uzeri cesit ve markanin var oldugu ulkesinin biralari.
  turist isi olmayip gercek bira meraklilarina hitap eden, turkiye'ye sik sik gelip turkleri cok seven sahibi ile tanistigim online alisveris imkani da sunan beermania'dan ayrintili bilgi edinebilirsiniz:
  http://www.beermania.be/index.php
 • yerel ureticileri sayarsak toplam markaların sayısı 2200'u bulan, kim ne derse desin dunyanın en guzel biraları*.. yerel ureticilerin mevsimlik biraları sayesinde bu rakama ulasılabilmekle birlikte, bu biraların buyuk kısmı yılda 1-2 haftalıgına uretilmektedir aslında. oldukca aromatiktirler, lavantalı biradan (ki bu yeşil renkte ve etiketinde kurukafa olan bir biradır)oldukca unlu ve en iyisi timmermans kriek olan vişneli biraya kadar uzanan cok geniş bir aroma yelpazesine sahiptirler. ulkede marka sayısının fazlalıgının yanında bira cesitliligi de fazladır, genelde renkleriyle cesitlendirilmekle birlikte ana cesitleri amber(ki bu turun en iyisi tartısmasız palmdır. de koninck de etkili sayılabilir bu turde), blanche(beyaz bira. bu turde de hoegaarden oldukca iyidir. brugs wit ya da haacht da tatmin edebilir sizi), blonde (sertce biralardır. duvel, leffe blonde, grimbergen blond, ya da maredsous, delirium tremens cok fark etmez, hepsi cok iyidir bunların), bruin (dark biralar. benim kişisel tercihim westmalle bruin olmakla birlikte leffe brune, grimbergen optimo bruno de oldukca iyidirler), meyveli biralar (en yaygını vişnelisi ya da çileklisidir. ceşidi bodur, ama en iyileri vişneli ya da çileklileridir. lindemans tarafımdan önerilmekle birlikte timmermans kriek de oldukca iyidir. acıkcası bu cesit bira turkiyede pek bulunmadıgından ne içilirse içilsin lezzetli gelme olasılıgı yuksektir), trappist(belçikalıların keşfidir, super biralardır, gidilip de içilmeden gelinmesi kayıptır. chimay, westmalle ya da orval cok iyidirler, kalanlar da iyidir aslında, buldunuz mu hemen için bence), ve en yaygın bira olan pintler(flaman kısmında genellikle pintje diye geçer, 250 mllik şişelerde satılır. jupiler ve stella artois en ünlüleridir. ama bence en iyisi cristaldir. primus ve özellikle maes zorda kalınmadıkca içilmemelidir)dir.
  bu ülkenin biraları avrupada oldukca ragbet gorup yuksek miktarda tuketilmektedirler. türkiyede ise bulunmadıkları sanılmaktadır, daha dogrusu bugune kadarki arayıslarım bosa gitmiştir..
  sonuc olarak cok guzel biradır bunlar, belçikada bir sene kalıp* turkiyeye geri dondukten sonra çikolatayla birlikte, acıkcası cikolatadan yüksek miktarda kendini ozletmiştir bana...
  (bkz: burnunda tutmek) (bkz: duygulanmak)
  ayrıca entry boyunca kendi fikirlerimi belirttigim için (bkz: subjektif entry)...
 • bir markanın etiketinin üzerinde üretici şahsın bir içki aleminde arkadaşıyla çektirdiği fotoğrafı görünce her belçikalının kendi evinde yapıp piyasaya sürdüğünü farkettiğim bira çeşidi.
 • belçikalıların övmekten kendini alamadığı biradır..