şükela:  tümü | bugün
 • modernize haliyle hizmet vermeye 1926 yılında başlamış, fransızcada société nationale des chemins de fer belges, flamancada nationale maatschappij der belgische spoorwegen ve ülkenin üçüncü resmi dili olan almancada nationale gesellschaft der belgischen eisenbahnen şeklinde isimlendirilen belçika krallığı'nın ulusal demiryolu şirketi.

  trenlerinde ve resmi kağıtlarında flamanca ve fransızca kısaltması olan nmbs/sncb'yi kullansa da ingilizce kaynaklarda fransızca kısaltması olan sncb kullanılır. logosu 1936 yılında belirlenmiş olup, halka içerisinde büyük bir ''b'' harfidir. 1936 yılında belçikalı ressam ve mimar henry clemens van de velde tarafından tasarlanmıştır.

  yurtiçinde binlerce km elektrikli hatta sahip olan ve modern tarzda demiryolu hizmeti veren şirket, bunun dışında; almanya, fransa, hollanda ve birleşik krallık'a hem konvansiyonel trenlerle hem de söz konusu ülkelerin hızlı tren şirketleriyle olan anlaşmaları doğrultusunda hızlı trenlerle hizmet vermektedir.

  belçika'nın herhangi bir yerinde bulunan herhangi bir şehir ya da kasabaya bu şirket ile gitmek mümkündür. şirketin kronik iki problemi ise belçika'nın temel altyapı problemi olan, her şeyi brüksel üzerinde taşıma sorunu ve kuzey avrupa standartlarında bile pahalı kabul edecek bilet fiyatlarıdır.

  belçika'da kuzey(hollanda) ve güneyden(fransa) gelen, batı(batı belçika, liman kentleri, batı fransa-birleşik krallık tünel bağlantısı) ve doğudan(almanya) birleşen her otoyol bağlantısı brüksel üzerinden yönlendirilir. bunun benzeri demiryollarında da görülmektedir. alakalı alakasız neredeyse her tren brüksel hattından geçer. bu da neredeyse her seferde gereksiz yere bir dünya rötara sebep olur. bunun dışında bilet fiyaları diğer komşularına ve iskandinav kuzenlerine göre oldukça fazladır. her ne kadar haftasonu bileti ya da 26 yaş altı için go pass uygulaması olsa da küçük bir ülke için çok yüksek bilet ve hizmet bedellerine sahiptir. bu rakamlar yerine göre 20 dakikalık bir yolculuk için 15euro gibi bir ücreti bulabilmektedir ki bu rakam birçok belçikalı için de yüksektir.

  bunun dışında benelüks sınırları içerisinde sınırsız seyahat özgürlüğü vermesi açısından, candır.