şükela:  tümü | bugün
  • düşündüğünüz üzere bir renk değil bir hayvan adıdır. resmi için linke tıklayın:

    http://www.internetveteriner.com/…/belgium-blue.jpg

    gelelim özelliklere. ilk başta hem etinden hem sütünden faydalanmak üzere yola çıkılarak oluşturulan bu melez sığır, zaman içinde süt performansında zayıf kalınca etine yoğunlaşılmış. kendisinde çift kas geni bulunduğu için son derece kuvvetli bir kas yapısına sahiptir ve yine bu gen, hayvanın etinin yağlanmasını önler. eti çok yüksek kalitede ve bembeyazdır. normal hayvanlarda %20 oranında bulunan kemik, bu sığırcığımızda %10 dolaylarındadır. narin ince kemiklere ve güçlü bir kas yapısına sahiptir.
  • türkiye'de pek bilinmeyen bir hayvan. et verimi çok yüksektir. yavru belçika mavisinın ağırlığı senede en az 500 kg artar.
  • ilk defa belçika'da trenle seyahat esnasında gördüğüm ve gözlerimi ovuşturmama sebep olan sığır türüdür. aslında tahmin edildiği gibi steroid falan verilmemiş bu hayvana çift kas geni denilen bir gene sahipmiş ve melez bir ırkmış. et oranı düşünüldüğünde mandıraılığı karlı gibi görünse de doğumlarının sıklıkla sezeryanla olması ve beslenmesinin maliyetli olması dolayısıyla pek yaygın değildir. hakikaten de belçika dışında pek yaygın olduğunu düşünmüyorum.
  • hayatımda bir kez yakından görüp "oha hayvan spor salonundan hiç çıkmamış" gibi bir tepki vermeme neden olmuş hayvan.