şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1) doğma büyüme belçikalı olanları anlatan ifade.
    2) sonradan belçika vatandaşlığına geçme eylemini anlatan ifade -ki belçika'nın bugünlerde bölünmenin eşiğinde olduğu düşünülürse çok da uzun vadeli birşey değildir belçika vatandaşı olmak. tam belçika vatandaşı oldum derken hop bir bakmışsınız ortalıkta belçika yok. ne anladım bu işten. sonra koştur dur yeni bir vatandaşlık için.
  • yabancilar icin, fransizca, flemenkce veya almanca dillerinden en az birini a2 duzeyinde bildiginizi kanitlayabiliyor ve en az 5 yildir kesintisiz belçika’da yasiyor, çalisiyor dolayisiyla vergi veriyorsaniz mumkundur.

    basvurunuz, oturdugunuz bolgenin savciligina gider ve savcilik suc isleyip islemediginizi, ulkenin temel ilkelerine ters isler karistirip karistirmadiginizi kontrol eder. netice olumluysa, vatandaslik almasinda bir sakinca yok raporu verir. vatandas olacak her yabanci once limitsiz oturma iznine basvurur (ki 5 sene sonra degistirilecek bir kart verirler) aksi halde vatandasliga basvuru mumkun degildir. basvuru sirasinda size savcilik raporu icin bir sure verilir, bu sure sona ermis ve hala yanit gelmemisse (ki genelde geliyor) sureç lehinize isler ve vatandaslik hakki kazanirsiniz.

    sanilanin aksine degerli bir pasaporttur belçika pasaportu. fransizlarin giremedigi ulkelere, mesela iran’a gidebilirsiniz.

    ulkenin siyasi yapisi cok karisik oldugu ve borclar/ limanlar/ bruksel paylasimi konulari hiçbir zaman çozulemeyecegi için ayrilik asla gerçeklesmeyecektir. universite mezunu, sosyal entegrasyonunu saglamis, vergisini veren bir insanin asla yabancilik hissetmeyecegi bir ulke oldugu icin belcika, avrupa’da alinacak en iyi pasaportlardan biridir.