şükela:  tümü | bugün
  • aile ziyareti icin gidecekseniz neredeyse yedi ceddinizin ne yaptigini ispat etmeniz gerekiyor. devlette calisiyorsaniz izin kagitlari, imza sirkülerleri, emekli sandigindan belgeler, saglik sigortasi ninininini bir ton belge istenir.
    on yildan eski bir pasaportunuz varsa gecerli olup olmamasina bakilmadan sizden yepyeni bir pasaport istenir ayrica, mulakata alip almayacaklari da belirsizdir.vize islemleri ile iks adli sirket uzerinden bilgi alip direk orayla baglantiya geciyorsunuz. bir yonden iyi olmus diyebiliriz bir ton andavalli ile ugrasa ugrasa kendileri andavalli olmus vize memurlarinin agiz kokusunu cekmekten kurtulmus sayilirsiniz.
  • 18 yaşından küçük olmanız ve annenizin belçika vatandaşı olması dahilinde bile almanız için binbir takla attıran vizedir. annemin ev-belçika konsolosluğu arasında birkaç evrak için 2 gidiş-geliş yaptığını hatırlıyorum.

ve size tavsiyem: belçika vatandaşı olabilmek için oraya gidiş vizesi istiyorsanız, noteri "gitmesi ve geri dönmesi" gibisinden bir şey yazmamaları için uyarın. yoksa konsolosluk daha fazla sorun çıkarabiliyor.
  • erasmusla gidiyor ve garantöre ihtiyacınız yoksa, istenen belgeleri alıp başvurmanız bir gün sürer. bizzat ben sabah 8 de teslim edip, ertesi sabah 8 de gelip alabilirsiniz diye telefon aldım. 12 aylık pasaport olayı da yalan, kalacağınız süreye yetiyorsa veriyorlar. 8 aylık kalmıştı ama yedi ay içinde gidip 4-5 ay kalıp döneceğim için hiçbir sorun çıkmadı. görüşme filan da yok. belgeleri teslim edin, vizeli pasaportu gelip alın bu kadar.
  • 5 iş gününde elime ulaşan vizem evraklarının eksiksiz ise ve daha önceden schengeniniz varsa görüşmeye bile gidilmeden alınabilen vizedir. 160tl vize bedeli + 45tl randevu bedeli +14.41tl ups kargo bedeli vardır lakin.
  • kendi belirlediği doktorlardan sağlık raporu isteyen saçma oluşum. ankaradaysanız rapor için ya medlab' a gidip 260 tl yada güven hastanesine gidip 400 milyon bayılmanız gerekiyor.
  • fransa ve almanya'dan sonra schengen vizesi konusunda en sıkıntı yaratan vize türü olup, sadece gideceğiniz gün sayısı kadar vize alabiliyormuşsunuz.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • vize formunu ve işyerinin başkonsolosluğa vereceği belgeyi ingilizce olarak istiyor.. türkçe formu ingilizce doldurmak kadar saçma birşey yok.. bir de iks üzerinden başvuruyorsunuz ve iks almanya schengeni için başvuru ücreti istemezken belçika schengeni için 45 lira istiyor..
  • gerekli evraklarin dogru duzgun, adam ve akilli bir bicimde hazirlanarak gidilmesi durumunda, oturum ve calisma vizelerinin bile 24 saat icinde alinabildigi ulkedir. hayir 3 hafta once aldim, ordan biliyorum, ahanda bu yaziyi bruksel'den yaziyorum.
  • is icin olanini almak icin houston'da yasayan bir faninin ucakla 4 saat mesafedeki new york'a gitmesi beklenen izin belgesi...belcika hukumeti dibinde atlanta varken houston'i new york'a baglamayi uygun gormus. guney dogu'da yer alan en buyuk sehirde konsolosluk olmamasini saymiyorum.

gelmis gecmis sevgili turk hukumetleri, beni soktugunuz haller icin utanmaniz lazim. hani buyuk ulkeydik biz, hani gucluyduk. arkamda oturan amerikali biletini alip ucaga atlayabilirken ben neden gunlerce ve hatta haftalarca vize beklemek zorundayim?

bu isin kolayi yok mui? hani buyuk ulkeydik biz?

ek: 6 aylik coklu girisli vize elime geldi. durum soyle;

- vize icin sayfa sayfa tonlarca belgeden kurtulus yok, 3 aylik banka hesaplarindan davet mektubuna tum belgeleri toparladim.
    - isin guzel yani konsolosluga gitmek zorunda kalmamak. topladigim bilgileri fedex ile konsolosluga yolladim
    - belgeler ellerine gectikten tam 1 hafta sonra pasaportumu, vizeyle birlikte, geri yolladilar
  • bir deneyim hikayesi daha.
    başvuruyu pazartesi yaptım, pasaport elime perşembe günü geçti. buraya kadar her şey çok güzel.
    ama asıl saçmalığa geliyorum. daha önceden alınmış iki tane 6 aylık schengen vizem var. adamlara hem hatrı sayılır bir maaş bordrosu, hem euro, hem altın, hem tl hesap gösterdim. yetmedi, ev tapusu gösterdim. düzenli olarak 6 yıldır bir fiil çalışan bir insanım. ve layık görülen vize süresini söylüyorum: 1 ay.
    tek lafım var, eksik olmayın. o korktuğunuz tipleri vatandaş diye alıyorsunuz, bize turistik vize vermeye eliniz gitmiyor ya, beter olun! bir daha belçika'dan vize almak mı?' asla!!
    bir kere ortak çalıştıkları şirket vfs global berbat. telefon edip randevu alıyorsun, onların keyfine göre bir gün ve saat veriliyor elbette. ama bir gidiyorsun ki, sokakta sıraya girmişsin! sana 8:45'te gel diyen adamlar, 10'de gel dediklerini senden önce içeri alıyorlar. randevunun amacı, bir gün içinde muhattap olacağımız kişi sayısını bilelim yani, yoksa size hizmet hızlı kolay olsun diye değil. sadece belçika değil, danimarka, bulgaristan, ispanya vs de bu şirketle çalışıyor, haberiniz olsun.

şahsi önerim, vize için italya'ya başvurun, en temizi.