• kuzey kore vizesi almak için yürüyerek iran'a gidip oradaki dprk konsolosluğuna başvursam, bir de benim adli sicilimi, mal varlığımı ve yedi sülalemi araştırmak için türk yetkililerle mektuplaşsalar, üzerine seyahat sebebimi sormak için bana mektup yollayıp beni mülakat için dprk iran tahran başkonsolosluğuna çağırsalar ve ben yürüyerek tekrar iran'a gitsem bile muhtemelen belçika vizesinden daha erken alırdım.

tanım: 22/11/2022 tarihinden beri d tipi olanını beklediğim vize. bu süreçte tek bir bilgilendirme dahi yapılmadı.

edit: arkadaşlar, sizin ülkenizden bir firma beni işe aldı diye geliyorum, vergi falan vereceğim. hani bana seçenek sunulsa ben de sizi istemezdim amerika birleşik devletlerini isterdim yani, ben de en az sizin kadar isteksizim ama napalım yani en azından türkiye'den kurtuluyoruz diye yılana sarıldık.
  • 18 mayıs'ta vfs global aracılığıyla başvurup 22 mayıs'ta elime aldığım vizedir. yani gerçekten aldım vizeyi lan.

turistik vize için gerekli evraklar şuradadır. vfs'nin web sitesinden burayı bulmak biraz zor oluyor nedense. kenarda dursun. durmasın, bunun da çıktısını alıp imzalamanız gerekiyor.

işlemler detay istedikleri için o kadar şeyi ayarlamak can sıkıcı ama hepsi basit şeyler. alışkın olmayanlar için teker teker üzerinden geçmek isterim. 18 yaşından büyük, çalışan ve turistik amaçla gidenler için.

1- pasaport. en az 3 ay geçerlilik, en az 2 boş sayfa. pasaportun ve varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopilerini çekmeniz gerekiyor.

2- başvuru formu maalesef türkçe dolduramıyorsunuz. ben ingilizce olanı tercih ettim.

3- sonuç belgesi. bu belge başvurunuz reddedilirse sebebinin hangi dilde size yazılmasını istediğinizle ilgili. burada da ingilizce seçeneği yok. benim görüşeceğim insanlar fransızca bildikleri için "je souhaite que ma demande soit traitée en français" seçeneğini işaretledim ve imzaladım. tarih dışında başka bir şey yazmanız gerekmiyor.

4- 3.5cmx4.5cm fotoğraf. fotoğrafın arkasına isim yazmadan verdim. sorun yok.

5- seyahat planını açıklayan dilekçe. şuradaki dilekçeyi aynen kullandım. paris ve amsterdam'a da gideceğim diye doldurdum formu ama oralarla ilgili hiç bir şey yazmadım. başvurumu alan kadın biraz burun kıvırdı bu mu seyahat planınız diye ama sorun olmadı gördüğüm kadarıyla.

6- şirketten yazı. yalnız bu yazıyı eğer şirket adına gidiyorsanız almanız gerekiyor. türkçeye yanlış tercüme edilmiş. ingilizcesine bakarsanız cümle "letter from applicant’s employer confirming that they are undertaking this trip on the company’s behalf…" şeklinde. yani şirket adına, iş için gitmiyorsanız 7. maddedeki iş yeri izin belgesini almanız yeterli.

7- uzun bir madde. özetle türkiye ile bağınızı gösteren şeyler.
    * banka cüzdanları. hesabınızda olan parayı gösteren bir yazı veya işlem dökümü almanız da yeterli. ben cüzdanların hangilerini vereyim derken görevli kadın bankadan alınmış mektubun yeterli olduğunu söyledi ve cüzdanları almadı. nedense bankamatik kartlarınızın fotokopisini de istiyorlar. 10 günlüğüne gideceğim ve hesabımda 10 bin euro civarı vardı. yeterli olmuş anlaşılan.
    * iş yeri belgeleri: iş yeri izin belgesi. iş yerinizdeki amirinizden almanız gerekiyor. iş yerinizdeki amir sizseniz, imza atmaya yetkili başka birine bunu imzalatabilirsiniz. denedim sorun olmuyor.
    * çalıştığı şirkete ait imza sirküleri. belgelerinizi imzalayan kişinin imza sirküsü. eğer belge imzalamaya yetkili kişi sizseniz bence kendinizinkini de ekleyin. faydası olur.
    * ticaret odası kaydı. muhasebecinizden alabilirsiniz.
    * vergi levhası. iş yerinde bulunur veya yine muhasebeci.
    * resmi gazete. demek istedikleri ticaret sicili gazetesi. yanlış tercüme edilmiş. orjinalini getirin yazmışlar ama fotokopi veya çıktı kabul ediyorlar.
    * sgk işe giriş bilgirgesi aslı ve fotokopisi. işe giriş bildirgesi fotokopisini götürdüm. buna ek olarak e-devlet'ten hizmet dökümü aldım.
    * son üç aylık maaş bordrosunun aslı. aslını götürdüm, renkli fotokopi de. renkli fotokopiyi alıp, farketmeden asılları bana verdiler. sorun olmadı.

10- seyahat sağlık sigortası. 10 euro karşılığında vfs global yapıyor. hiç başka yerde yaptırmak için uğraşmayın. ben başka yerde yaptırdım yine 10 euro verdim.

11- otel rezervasyonu. expedia'ya girip en ucuz oteli ayarlayıp, çıktısını aldım. hatta sanal kartımı kullandığım için expedia rezervasyonunuz iptal oldu diye e-posta attı. arayıp oteli mi soracaklar sanki diyerek yenilemedim, yanılmadım. (eğer davet üzerine gidiyorsanız otel rezervasyonu gerekmiyor. oradan resmi kanallarla gönderilmiş davet mektubunu kullanabilirsiniz)

12- gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu. thy'nin sitesi 1 gün için rezervasyon yapıyordu. sabah görüşmeye gitmeden rezervasyonu yapıp, çıktısını aldım. ertesi gün arayıp rezervasyon süresini uzatmadım arayıp thy'yi rezervasyonu mu kontrol edecekler sanki diye, yanılmadım.

13- vize ve servis ücreti. mayıs 2015 itibariyle vize ücreti 180tl. vfs'nin ücreti 72tl. eğer benim gibi beklemek istemeyip vip servis kullandı iseniz 50 euro, 140tl, toplam 372tl.

burada yazmıyor, nereden okuyup ekledim bilmiyorum ama kimlik fotokopiniz de gerekiyor.

geçmiş olsun. güle güle gidin güle güle gelin. bana kartpostal atmayı unutmayın.
  • 5'i schengen olmak üzere 17 farklı ülke vizesi olan pasaportuma 1 ay reva görülen vize. fazla umutla gitmeyin, hayal kırıklığı oluyor..
    unutmadan sayın belçika yetkilileri; götünüze sokun ülkenizi..
  • uçuştan 72 gün önce yapılan vize başvurusuna gerekli zamanda cevap vermemek inanılmaz cidden. uçuşumuz geldi ve biletleri açığa almak zorunda kaldık.

e biz ne bok yemeye size uçuş tarihi veriyoruz? ne bok yemeye siz rezervasyon/bilet talep ediyorsunuz? siz ne hakla bizim pasaportlarımıza neredeyse 3 ay nasıl el koyuyorsunuz?

10 günlük bir gezi için ya. sanki şehrin anahtarını istedik amk...

aslında bu öfkenin muhatabı da, sebebi de siz değilsiniz. tc vatandaşlığını yerin dibine sokan 20 yıllık istikrarınıza sıçayım.
  • bize saygı duyduklarını düşünmüyorum. ben de tüm planlarını iptal etmek zorunda kalanlardanım.
    tek yapacağım bir hafta christmas markt gezip dönmekti, yarın dönüş uçağım olacaktı ve tahmin edin ne oldu?
    evet pasaport daha bugün konsolosluktan ayrıldı.
    vize çıktı mı, ne şartlarla çıktı gelince göreceğim ancak ağustos 2023'te pasaportun süresi bitiyor, benim için eğlenceli aralık xmas aralığıydı.
    şimdi vize çıktı ama sen gitmesen sonraki başvuruların için ayrı bir dert
    pasaport bitişinden 3 ay öncesine kadar gidip gelmek için vaktin var o ayrı dert
    arkadaşlarımla planım bu hafta içindi ben gidemedim öyle olunca uçak biletlerini iade ettim o ayrı dert
    oradan telefon alacaktım dolara ve enflasyona güvenemediğim için belçikanın da ne yapacağı belli olmadığı için ve bu süreçte pasaportum konsoloslukta olduğu için türkiyeden almak durumunda kaldım o ayrı dert
    sonuç olarak bir belçika vizesi bana olası bir çok anının yanında ciddi miktarda ekonomik kayba da yol açtı

buradan başvuru yapacaksanız bir sene önceden plan yapın, başvurun. o aralıkta da pasaportun içinde olduğu hiç bir plan yapmayın.
  • bunun d tipi olanına başvuranların şu an resmen verem olduğu vize.

cuma günü iş verenim arayıp ne zaman geleceğimi sordu ve kendisine bir cevap veremedim çünkü resmen kezban gibi birbirine trip atan iki kurumsal yapının (türkiye ve avrupa birliği) kaprisinin kurbanıyım.

ben belçikalı bir işveren olsaydım istanbul konsolosluğuna, oluşan iş gücü ve vergi kaybını hatırlatan güzel bir mail atardım ama kendileri çok sabırlı pamuk gibi insanlar. mesleki yeterlilik belgelerimin ve ehliyetimin çevrilmesi süreç alacağı için planlama yapmaları lazım fakat cevap veremiyorum.

üstüne benden özür dilediler bu aksaklıktan dolayı, sen adamsın xavier reis.

neyse, bir günü daha devirdik bakalım.

one day closer to salvation ammmmmına koyim.

d tipi bekleyen tüm devrelerime selam, 22 kasım birliğe katılış, şafak karanlık.
  • sonunda ret vermeyi başarabildikleri amına koduğumun vizesi. oğlum 1 sene neyi beklediniz lan siktiğimin beceriksizleri?
  • artık bildiğin saçmalamaya başlamış olaydır bu. eylülde başvurulan 1 haftalık turist vizesinden hala haber alınamamakta. belgeler eksiksiz, rezervasyonlar, uçak biletleri hepsi tamam, daha önceden 5 uzun schengen vizesi var, ama bu paşamlar 3 aydır inceleyemiyor başvuruyu. bu artık açık açık pasaporta el koymak, insanları aşağılamaktır. madem incelemeyeceksiniz, uçak biletinden sonra red vereceksiniz, hiç almayın kardeşim başvuruyu.
  • fransa ve almanya'dan sonra schengen vizesi konusunda en sıkıntı yaratan vize türü olup, sadece gideceğiniz gün sayısı kadar vize alabiliyormuşsunuz.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • aile/arkadaş ziyareti şeklinde olana sakın başvurmayın. bu adamın/kadının tanıdığı var burada kalır, kaçak çalışır vs. diye düşünüp vermiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap