şükela:  tümü | bugün soru sor
  • belcika ict/bilisim alaninda talebin arzi gecmesi neticesinde avrupa birligi disindan bilisim mezunu elaman transferleri yapmak icin fas'ta calismalara basliyor.

tercihin fas olmasi ise ulkenin bu alandaki egitim kalitesinin belcika standartlari icin yeterli olmasi imis.
    begenmedigimiz bir fas kadar bile olamadik.
  • fas'ın eğitim sistemi fransanın eğitim sistemiyle aynı ya da yakındır benim bildiğim, faslılar zaten anadil gibi fransızca bilir arapça bilir üstüne de ingilizce bilirler anadil kadar olmasa da, benim arkadaş bir de ispanyolca biliyordu.

bizdeki eğitim sistemiyle daha türkçeyi doğru düzgün konusamayan bir sürü insan var, yıl olmuş 2019 ingilizce a1 seviyesinde olmayan büyük bir kitle var. bari arapçayı bilsek türkçenin yanında o da yok, belki o zaman kuran'ı daha iyi anlarlardı okumakla kalmayıp...

yukarıda eğitim sistemi yazmışım ama bizdeki sistem değil, içi boş üni sayısıyla nicelik üzerine kurulu birşey. nitelik birkaç ünide mevcut, oradan da mezun olan birçok kişi türkiyede yaşamak istemiyor zaten.

fas kadar olamadık vs. demeye gerek yok, sen eğitimde gelişmiş ülkelerin eğitim sistemini al bir afrika ülkesine koy onlar da ciddi seviye atlar.
  • fas'ın ana dili gibi fransızca bilmesi mükemmel eğitim sistemlerinden değil sömürge olmalarından kaynaklanır.