• sadece belediye otobüsleri olarak ele alınmaması gereken konu.
    kabataş-bağcılar tramvayına bir kere bindiyseniz, tramvayı araba gibi kullanan makinistleri gördükten sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız.
  • birçoğu insan arabayla yolculukta bile takmıyor belediye otobüsünde mi takacak ?
  • iğne atsan yere düşmeyeceği için kaza anında koltukta oturan kişiler çok uzağa savrulamayacaktır. bu yüzden gerek yok sanırım.
  • şehir içi yolcu taşımacılığı düşük hızlarda yapılmak zorunda olduğu için kemersiz ve ayakta yolcu taşınması tehlikeli sayılmamaktadır. emniyet kemeri arabalardaki işlevini bu otobüslerde yerine getiremez. şehir içi toplu taşıma yapan otobüsler kara taşımacılığında en güvenli taşıt sayıldığı için buna uygun olarak üretilirler. şehiriçi toplu taşıma yapan otobüsler otomobillerden 40 kez daha güvenlidir, bu işe uygun olarak üretildilerse..
  • üstte yazarların bahsettiği benim de merak ettiğim durum.
    özel otomobillerde emniyet kemeri takılmalı aksi takdirde cezası var. peki neden belediye otobüslerinde bu durum yok? üstelik ayakta da gidilmesine müsaade ediliyor.
    kısaca söylemek istediğim bu durumun tezatlığıdır ya ceza kesmeyeceksin ya da sefer sayılarını arttırıp ayakta yolcu taşımayan emniyet kemerli otobüsler gelmeli.
  • dün otobüste seyir halindeyken benim de düşündüğüm bir değişik durumdur.
    her yerde emniyet kemeri hayat kurtarır tarzı kamu spotları olduğu halde, toplu taşımalarda (otobüs, dolmuş, hızlı trenler vb.) neden koltuklarda emniyet kemeri bulunmaz anlayan beri gelsin.
    olası bir kaza anında insanların savrulması an meselesi.
    bu durumu geçerli bir sebebi var mıdır, merak içerisindeyim.
  • sorulduğunda abi kaç yıldır bu işi yapıyoruz ne gerek var cevabı gelmesi muhtemeldir
  • sebebi olan bir şeydir. acil durumda çocukların, yaşlıların, kadınların falan panikle veya şokla kemeri çözemediği durumlara karşı önlemdir.
  • belediye otobüsüne bindiğim zaman kendimi turşu bidonundaki sarımsak gibi hissederim. buraya aitim, bir fonksiyonum var ama kimse beni önemsemiyor daha da kötüsü aynı bidondaki havuç da, lahana da. korumaya çalışmamaları da normal.
  • otobüsler ayakta hatta yeri geldiginde otobüsün boşluk kalan her noktasında yolcu taşıdığı icin gerek duyulmayan zımbırtı. yolculuk sırasında herkes birbirinin emniyet kemeri aslında. bazen tutunacak dal bulamıyorsun gidip tanımadığın birine rica edip koluna tutunuyorsun. ne emniyet kemeri yahu.
hesabın var mı? giriş yap