şükela:  tümü | bugün
 • menegroth'un yapımında en çok emeği geçen cücelerin memleketi. komşusu nogrod'a nazaran buranın cüceleri daha delikanlıdır.
 • birinci çağda mavi dağlar'da yeralan cüce krallıklarından biri. diğeri için (bkz: nogrod)

  belegost yedi büyük cüce krallığından biriydi. cücelerin en yetenekli demirci ve taş oyma ustaları bu krallıktaydı ve chainmail tarzı zırhları yapan ilk demirciler bunlar arasından çıkmıştı. belegost cüceleri beleriand'da yaşayan sindar elfleriyle ticaret yapıp onlara silah satmış ve kral thingol'ün doriath'taki şehri menegroth'un yapımında çalışmışlardı.

  nirnaeth arnoediad savaşında ejderha ateşine direnebilen tek kavim cücelerdi, çünkü demirci bir kavim olan cüceler dökümhanelerde yüksek ısılarda çalışmaya alışkındı ve ejderha alevine dirençli çelik maskeler kullanıyorlardı. bu savaşta cücelerin kralı azaghal hayatını kaybetti, ancak ölmeden önce morgoth'un ejderhası glaurung'u yaralayıp savaş meydanından kaçmasını sağladı.

  gazap savaşı sonunda birinci çağ bittiğinde, beleriand sular altına gömüldü ve mavi dağlar'daki cüce krallıkları yıkıldı, buradan kurtulabilen cüce boyları ise khazad-dum'a yerleştiler.

  (bkz: beleriand/@sorg)
  (bkz: the silmarillion/@sorg)

  ana tema: (bkz: fantastik kurgu/@sorg)