şükela:  tümü | bugün
 • inönü stadının taksime bakan kısmında,lokasyon olarak yeni açık ile numaralnın arasında bi yerde kalan,artık polislerin beklemesi sebebi ile beleşstatüsünün kaybetmiş olan tepe.
 • herhangi bir toplu aktiviteye katilmadan disaridan izlenmesine olanak saglayan yuksekce yerlere verilen isim. istisnalar konu disi olacak sekilde genelde bu tip yerler kisisel tatmin disinda pek faydali olmazlar, ilgili mekana olan uzakliklarindan dolayi aktiviteye katilim saglamak yerine oturulan yerin rahatsizligi sonucu ilerleyen saatlerde fiziksel acilara sebep olurlar. buna ragmen orada bulunulan sure boyunca edilen muhabbetin tatliligi, sonradan anlatacak anilara sahip olmak gibi cekici sebeplerle belestepelere ragbet bitecek gibi degildir.
 • açık hava konserleri süresince, lütfi kırdar sergi sarayı'nın önündeki ufak parka verilen isim...
 • hakkında en güzel yorumu mansur foroutan yapmış:

  "derbilerde kapalının ikiye bölündüğü yıllardı. tüm maçların inönü'de oynandığı yıllardı.
  her yerde kavga çıkar, beleştepe'de kavga çıkmazdı. çünkü oradaki herkes mazlumdu."
 • parasiz futbolun mabedi. maracana ve wembley'den sonra futbolun 3. kutbu. inonu (dolmabahce) stadinda skorboard tarafindaki kaleyi ve sahanin bu yarisini goren tepe. deniz tarafindaki kale ve deniz tarafindaki yari saha pek gorulemez. maclari parasiz izlemek isteyen garibanlarin ve keyif adamlarinin yanisira, macin baslangicina yetisemeyen, duruma gore maca girmeyi dusunebilecek parali insanlarin da mekani. yoldan gecen arabalar buradan maci izleyenlere skor sorar ve yorum alirlardi. ayni goruntu gectigimiz yillarda rock konserlerinde de yasanirdi. 28 temmuz 1992 bryan adams istanbul konseri nde projektorleri bu tepeye cevirterek oradan konseri izleyenleri bir anda konserin yildizi yapmis ve alkis almisti. bu tepe besiktas'in taraftarlarina son yillarda gosteremedigi hosgoru ve paylasimin on yillardan beri suregelen sembolik aniti idi.
 • inönü stadyumu'nu üst profilden gören bir alana deniyormuş. beşiktaş istikametinden yürüyerek ya da araçla inönü stadyumu üzerinden taksime çıkarken stadyumun içini görebildiğiniz alan.
 • 2005 türkiye gp sinin izlendiği tepedir. izleyiciler tam bir türk geleneğiyle yarışı izlerken diğer yandan da semaverde çaylarını demlemektedirler. çizgili pijama giyenlerine dahi rastlanmıştır.
 • bedava maç izleyip takımlarıyla ucuz yoldan birlikte olmaya en çok ihtiyacı olan garibanların polis zoruyla uzaklaştırıldıkları, allahtan gelme güzide spor kompleksi.
  işin acı ve hatta ironik yanı, parasız garibanlara bedava maç izleme yasağı getirilirken süzer plaza'da yaşayan trilyoner beyefendilerin bedava maç izlemesidir. ne zamanki polisler süzer plaza'nın inönü stadını gören kısımlarına gidip "izlemek yassah hemşerim" deyip iki de cop sallarlar; ben de "ohhh adalet" derim keyiflenirim.
 • yüklüce parası olmayan insanların, futbol sevdalısı öğrencilerin, istanbul'un en güzel insanlarının yani şarapçıların, gezginlerin, cepleri meteliğe kurşun atan ama kalpleri delice çarpan çulsuz aşıkların, futbol bazı zamanlarda ise konser izleyebilmelerini sağlayan, türkiye tribün kültürünün kültleşmiş mekanı. zamanla şehrin az pişmiş tarafları endüstriyel düzenlemelerin dayatmasıyla kızartıldıkça yok olan binlerce anı gibi beleştepe fenomenide tarih oldu. kombinesi olmayanın stada giremediği, taraftarın klüpler için muhasebe işlemlerinde bir gelir kaleminden ibaret görüldüğü, günümüz endüstriyel futbol çarkları içerisinde yer yoktu beleştepe'ye. tıpkı maçka parkı, eski pera ve tarlabaşı bulvarı gibi, maç öncesi sabahlamalara dair puslu bir anı olarak kaldı.
 • afyonkarahisar için cafe inn ve corner'ın karşısında bulunan okulun yanındaki banklara verilen isim.
hesabın var mı? giriş yap