şükela:  tümü | bugün
  • niccolo machiavelli'nin medici kadınlarından epey çektikten sonra 1527'de kaleme aldığı ve şahsım nezdinde kadının (ve belki de evliliğin) kötü bir hicviyesinden ibaret olan hikâyesi.

    internette oldukça yetkin
    yayınları ve ingilizce çevirileri var. hikâye, şeytan belfagor'un, şeytanların efendisi tarafından evlilikteki hikmeti incelemek görevliye yeryüzüne gönderilmesiyle başlar. honesta adında çok ahlaklı bir kadının eline düşen belfagor, onun elinde, müsriflik baskısı altında öyle bir hayat yaşamaya başlar ki, cehenneme dönmeyi bile mutluluk sayar. varlıklı kadınların, dönemin floransa'sındaki makyaj çılgınlıkları ve türlü müsriflikleri, machiavelli'nin bile gözüne batmıştır. sert bir şaraba benzeyen etiğiyle durumu ele alan yazar, sonuçta birçok tiyatro oyununa ve romana ilham kaynağı olur (hatta bir de "the devil in love" adında, eğlenceli bir beyaz perde uyarlaması vardır bu hikâyenin).

    hikâyenin kökleri ortaçağ slav folkloruna dayanıp, kendisi de evlilik eleştirisi literatürünün kilometretaşlarından biridir. her kim ki böyle bir yola gire, doğu ufkundan -360°'lik bir açıyla doğup batan belfagor yıldızının altında, evli kadınlardan birine ait bir adet saç kılını toprağa göme, o şeytanı bile çileden çıkaran evlilik kurumunun lanetinden korunmuş sayıla.