şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: belge almak)
 • doküman, evrak, basılı kağıt, kanıt anlamlarına gelen kelime.
 • fr. belcikali
 • yeni türk ceza kanunu'nda evrak/varakanın yerine kullanılan kavram.
  belgenin temel unsurları şunlardır;
  -yazılı olması (burada iradenin kayda geçirilmesi önemli, sözlü irade açıklamaları beyandır, belge sayılmaz)
  -düzenleyicisinin belli olması (bunun için imza usulü kabul edilmiştir)
  -içerik (içerik mevcut değilse belge yok hükmünde olur. içerik ya hukuki bir hüküm ifade etmeli, ya hakkın doğmasına sebebiyet vermeli ya da bir olayın kanıtlanmasına yaramalıdır.)
  dvlet memuru düzenlediği belge ile devlet adına bir irade açıklaması yapar.
 • tanık. ama öyle görgü tanığı gibi değil. yazı, fotoraf, bir kağıt parçası da gerçekliğe tanıklık ediyo olabilir. öyle bir şey yani.
 • son 1 saat içerisinde türk halkının en çok duyduğu kelimedir.
  (bkz: melih gokcek vs kemal kilicdaroglu)
 • (bkz: #50636991)
 • tacirler ticari işletmeleri ile ilgili belge ve yazışmaları saklamakla yükümlüdürler
 • bu gün 12 yıl önce tutmaya başladığım şahsi dosyayı uzun zaman sonra elime aldım. içinde daha çok üniversiteye dair belgeler vardı. 1. sınıfta danışman hocamız her dönem sonunda bir transkript alın saklayın, sistemdeki veriler silinirse işinize yarar demişti. işte bu yüzden üniversiteye dair ıslak imzalı belgeleri bir klasörde saklamaya başlamıştım.
  belgelerde en çok dikkatimi çeken dönem dönem aldığımız derslerin yazılı olduğu öğrenci gözlem kağıdı/karteksler oldu. zira ilk sınıfta hoca bize dağıtmıştı bu kağıdı, adınızı soyadınızı numaranızı falan yazın demişti.
  ilk o zaman gördüm bu karton şeklindeki belgeyi, en son da mezuniyet işlemleri sonrasında. danışman hocanın mezun olabilir şeklinde tasdik ettiği belgenin ekindeydi işte o belge. hoca mezun belgesini imzalayıp bize veriyordu biz de dekanlık ve öğrenci işlerine götürüyorduk. öğrenci işleri de bize o belgelerden birer fotokopi veriyordu..
  bu gün o karteks de elime geldi. dönem dönem aldığımız tüm derslerin el ile yazıldığı belge. eğer dersler alttan alınmış ise de dersin adının yanında ikinci bir not bulunuyordu.
  şimdi o ikinci notların olduğu satırları saydım, 10 adet yani on tane dersi tekrar almışım. ama hiç bir dersi de üçüncü defa almamışım. bu durumu görünce danışman hoca da şaşırmış, okulu uzatmadan iyi bitirmişsin demişti.
  ne günlerdi be... şimdi o günler teker teker canlandı gözümde...
  belgeler bir manaya anıları tazeleme vasıtası olabiliyor.
 • "yeni roman dizisi için notlar:

  (...) evimizin bahçesinde, sokağın köşesinde tek mezarlar yer almalı. her şey geçicidir. belgeler gereksizdir, unutulacak ayrıntıları yazmak anlamsızdır. belki de unutmak esastır. öğrenmek, kendini tanımak mutsuzluktur. (...) osmanlı, islamlığı ciddiye aldı. islamlık put kırıcılığını ciddiye aldı. osmanlı bunu islamlığın ciddiye alınışından da öteye götürdü. kuralları ciddiye aldı, insanları ciddiye almadı." oğuz atay - günlük

  (bkz: belgit)

hesabın var mı? giriş yap