şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gereksiz düşünceleri kafadan uzaklaştırmaya birebir. ama öyle sıkça izlenebilen aslanlı timsahlı olanları değil de; kulak dolgunluğu olmayan, dikkatinizi çekecek şekilde olanları tercih edin. kirpiler hakkında, kirpilerden daha bilgili olduğum zamanlarım vardı benim.
 • orta okul-lise dönemlerimde yaptığım ve çok faydalandığım şey. en çok da trt'nin yayınladığı horizon, space gibi belgeselleri izlerdim. gün ve saatini ezberlemiştim. şimdi öyle belgeseller yok sanki. ya da benim karşıma çıkmıyor.

  (bkz: paralel evrenler)
  (bkz: katil göller)
  (bkz: bilimde yeni ufuklar)
 • biyografik veya ilginç konulardaysa çok keyif alıncak eylemdir. nicola teslayı tanımamı sağlamıştır.
  (bkz: ac)
  (bkz: war of current)
 • 1 haftadır yanımızdaki inşaattan dolayı tv de sadece bikaç kanal var biri de trt belgesel.
  şu anda ise afrika'nın kalbi ruanda var 20. yy sonunda bu ülkede yapılan katliamdan bahsediliyor. ilginç bir bilgi sadece %10 müslümanmış. belgesel ile tabi ki hotel rwandayı hatırlamamak mümkün değil. tabi izlerken ırkçılığın nasıl bir hastalık olduğu beliriyor 1930ların faşo belçikalıları adamları ölçüp biçerek ırk yaratmışlar.

  tabi katliam sırasında katliamı destekleyen lanet fransızları unutmamak gereklidir. evet fransa soykırımı 20. yy'ın sonunda yapmıştır.
 • tv izleme "kültürü"nün inşasında çookça tartışılırmış (şimdilerde farklı bir cepheye kaysa da yine de tartışılır); izleyiciler eğlensin mi öğrensin mi? valla bourdieu bu mevzu da tv'den bir şey öğrenilmezcilerden. ki haber ve tartışma programları gibi en az "kurgusal" yapımların dahi bu minvalde olduğunu söyler vs vs... misal postman'da tv'ye öldüren eğlence der: ona göre tv'nin üst ideolojisi eğlencedir. programın-yayının içeriği/konsepti ne olursa olsun esas olan her şeyin bir eğlence nesnesi olduğudur: izleyici edilgendir, düşünmez, tv düşünmesine izin vermez vs vs.

  ne diyordum. hmm şey belgesel izlemek de tv'nin eğlenmek mi öğrenmek mi ikiliğinde öğrenme safında, yurdum insanın 5 kişiden 4'nün izlediği şey. öyle. misal peder bey de belgesel izleyenlerden. kurtlar vadisi veya futbol izlemez, tartışma programı da... haber ve belgesel izler. nasıl izlediğine gelince. dönemsel, tarihi, önemli olay ve şahsiyetlerin yer aldığı siyasi/güncel belgeselleri ben açmamışsam ilgisini çekmez. ama western film ve sanayi-toprak-kara hayvanlarının (büyük kediler) yer aldığı belgselleri izler. ama nasıl izlemek. hem hayran hem de heyecan doruğunda. hele ki büyük kedi familyasından biri yavru ceylan-geyik avına çıktıysa. evet, avcı güdüsü ile izliyor. net geo'yu büyük kediler ve ne/nasıl yapılır sanayi belgeselleri için, iz tv'yi türkiye'deki doğa-mekan-toprak-ekin olayları için, trt haber/belgeseli de ömürlerini birlikte geçirmiş insanların yaşamlarına denk geldiğinde izliyor.

  dün akşam yine net geo'da büyük kedilerin yaşam döngüsü vardı: izliyoruz. aslan, çita ve kaplan aileleri av-avcı olayında. anne çita altı yavrusundan dördünü aslanlara yem etmiş. dramatik.

  erkek aslan, yavru çitaların annesini avlar. boynundan. ve babamdan şahane replik:

  - "şerefsiz, çocukları vardı onun".

  geçmiş gün yine belgesel izliyor babam. bu kez penguenler. ve babamdan yine şahane replik:

  - "hacı teyzelere benziyorlar".
 • (bkz: samsara)
 • denk geldikçe gerçekleştirdiğim eylem. yaşlanmayla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum. emeklilikte hele tek izlenecek şeydir heralde. bu arada 24 yaşındayım. az önce masanın üstündeki sabit duran örümceği öldürdüm yanlışlıkla. halbuki amacım öldürmek değildi. resmen camdan dışarı atmak için peçeteye sarcaktım fakat 0.0073 gram olduğu için ölüverdi. özür diliyorum kendisinden.
 • bugünlerde izlemekten keyif aldığım aktivitedir.uzay, karadelikler, solucan delikleri, cern, neptünler, uranüsler derken bir anda kendimi nasa mühendisi olarak buluverdim.acaba ışık hızından da 1000000 hızlı bir roket yapsak ve de milyarlarca galaksiyi gözlemlesek nasıl olur diye düşündüm.mesela güneş sistemindeki en uzak gezegen olan neptün'deki sert rüzgarların sebebini araştırırken, acaba uzaylılar varmı veya paralel evrenler olmuş olsa diye derin hülyalara daldım.titandaki sıvı metanı dünyaya uzay gemileri ile getirmiş olsak dünyamız binlerce yıl enerji ihtiyacı duymayacağını öğrendim.
  sonrasında akp'li bir kadın geldi ve sen chp'liye benziyosun onlar camileri ahır yaptı, yol yaptık dedi ve tüm büyü bozuldu.
 • internetten herhangi bir belgesel sitesinden seçtiğim belgeseli izlemekten ziyade televizyondaki herhangi bir belgesel kanalından izlemeyi daha çok seviyorum.belsesel sitelerinde aradığın her türlü belgesel kategori kategori var ama ben illaki televizyonumda var olan belgesel kanallarından rastgele o an dikkatimi çeken bir programı izlemeyi daha çok tercih ediyorum.fark var mı çok yok ama belgesel kanalları belgesel sitelerinden daha ilginç belgeselleri barındırabiliyor belki de bu yüzden tvde izleyemeyi daha çok tercih ediyorum.bu sebepten dolayı bir ara d smart vb ücretli kanallara üye olmayı bile düşündüm.ancak şu sıralar trt belgesel kanalı bu konudaki ihtiyacımı epey karşılıyor.