şükela:  tümü | bugün soru sor
 • içten içe şüphe duyduğum konu olup, planet earth ı ve ıı'yi izledikten sonra e bu kadarı da yok artık deyip bi google araması ile sahne arkasını da öğrendiğim durum.

  https://www.youtube.com/watch?v=uo3n_prigx0
  https://vimeo.com/214023666
  https://www.youtube.com/watch?v=li6tswybqju

  porno ses efektleri bir bu iki. hevesim kaçtı yeminle :(
 • izleyicide hayal kırıklığı yarattığı gözlenen durum. oysa sinemada ve televizyonda duyduğunuz ses efektleri çoğunlukla stüdyo ortamında tasarlanarak filme ya da diziye eklenir. bu sesleri yeniden üreten insanlara foley artist deniyor. bu meslek de hareketli görüntü üretiminin çok önemli bi parçası ve genelde bu işin ustaları inanılmaz yaratıcı insanlar oluyorlar:

  https://youtu.be/rllbttmje-q

  doğa belgeselleri gerçekçi olmalı diye düşündüğümüz için “yapay” ses kullanımı kandırmaca gibi gelmiş olabilir. ama şöyle bişey var ki doğa belgeseli çekim ekipleri o görüntüleri çoğunlukla konularından metrelerce uzağa konumlanarak extreme close up lenslerle çekiyorlar. hani gidip de kaplanın yılanın dibine girecek halleri yok. dolayısıyla bulundukları alanlardan alabildikleri ses kaydının çekilen görüntüyle bi alakası olamaz. yapılan işi izlenir hale getirmek için post prodüksiyonda ses efektleri ekleniyor yani.