şükela:  tümü | bugün
  • ismi, somut bir vasifla nitelemeyen sifat turu. herhangi, hicbir gibi sozcukler bu kategoride incelenir. ayrica asil sayi sifati olmayan bir sozcugu de belgisiz sifattir. (ornek: bir adam kaldirimda oturuyordu.)
  • (bkz: bircok)
  • (bkz: bu ne amk)
  • son çıkan khk’ya göre belgisiz sıfatı olan olan vatandaşlar bulunduğu illerdeki defterdarlıktan ‘belgilidir’ mührü bastırarak mevcut belgisiz sıfatlarını belgili yapabileceklerdir.
  • size bir şey anlatayım. yoksa içimde kalacak, bu utanç verici olayı paylaşmam lazım.

"orada bir köy var uzakta" cümlesi ve buna benzer pek çok cümledeki "bir" sözcüğü, dün formasyonda sunum yapan grup tarafından "sayı sıfatı" olarak anlatıldı.

bir köy
    bir ev
    bir insan
    bir adam...

"herhangi bir" anlamında kullanıldıklarında sayı değil belgisiz sıfattır.

böyle bir hata yapmalarına elbette şaşırdım fakat sunum yapanlar öğrenci olduğundan, herkesin kafası iyi çalışmak zorunda değil deyip sakinleştim, sonra sınıftan tepki gelmesini bekledim ama herhalde sunumu bölmek istemedikleri için olacak tepki gelmedi. bu mantıkla ben de tepki vermedim.

sunum bitti. eleştiri faslı geldi. hoca eleştiri bekliyor. yine kimse yapılan dil bilgisi hatasından bahsetmiyor.

eleştiri yapmaktan asla çekinmeyen bir sınıftır fakat beklediğim eleştiri gelmiyor.

herkes iyi yorumlar yaptıkça, hocanın "başka eleştirisi olan var mı" diye ısrar ettiğini gördüm, benim gördüğüm hatadan bahsedilmesini beklediğine emin olup sonunda hatalarını ben söyledim.

eğitim alanında devam etmiş olsa da zamanında türk dili ve edebiyatı okumuş olan hoca da bahsettiğim cümleye, beni haklı bulmayarak "sayı sıfatı" demez mi...

vallahi dedi. formasyon sınıfındakilerin yüzde doksanı edebiyat öğrencisi ve hiç kimseden gık çıkmadı.

piç gibi kalıp "tamam" dedim geçtim. sinirim geçmiş değil.