şükela:  tümü | bugün
  • 30.000 adetlik bir içeriğe sahip, dışarıda tank, anti-tank, top, uçak savar gibi envanterlerin sergilendiği, içerideyse antik çağlardan başlayıp osmanlı dönemi ile devam eden ve nihayetinde benim gibi ikinci dünya savaşı araştırmacılarını dev bir ereksiyona maruz bırakan hoş bir müze.

yılbaşından önce oradaydım. kalemegdan kalabalık, müze ise bomboştu. tek başıma gezdim koca müzeyi. yani kisisel sergi duzenlenseydi bana, kokteyl falan getiren hizmet personellerimi de eklesek, iste onlar bile yoktu. bombostu lan. ellemediğim tüfek kalmadı desem yeridir. mg42'ler, mg34'ler.. sanırım bir tek stg44 göremedim. sağlık olsundu. belgrad'a gidip kesinlikle es geçilmemesi gereken bir yer nazarımda.
    cok detay verip istah kacirmayacagim fakat muzenin duzeni, siralamasi cok hos. biraz ozensizler, mesela benim o tufeklere dokunamamam gerekir. elimizde bir takim asitler vardir ve sergilenen metal envanterler icin cok da iyi degillerdir bu sivilar. ama ben naptim, dokundum. elleçledim. tetigine bile bastim amk. cunku ben buyum. allah firsat vermesin bana. kendimi biliyorum. bir seyi istiyorsam onu yaparim. kim bilir kac rus ya da partizan ya da alman askerin canini almis bir mg42, ellemeyip napacaktim ya..? bazen dokunmak onemlidir. anlamak icin.
    bu fikirle müzeden ayrılıp kale içlerine yürürken bir grup türk vatandaşına rastladım. dogru müzeye, mars mars dedim. aval aval gezinmeyin gidin biseyler gorun, dokunun. bunlar tr'mizde yok. ona gore dedim. amcalar ve teyzeleri nasil gaza getirdiysem kostura kostura gittiler.
    pisman olmadilar sanirsam..