şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: diyanet işleri başkanlığı)

  kendini islam'a nispet eden kitlelerin gözünde; var olan düzeni meşrulaştırmak için kur'an ayetlerini ketmeden, muhkem nassların insanlarca anlaşılmasını engelleyip allah'ın hiçbir delil indirmediği meseleleri insanlara hak gibi gösteren bir kurum açmak, belirli bir kitleyi kontrol altında tutmanın son yüzyıldaki en zekice yollarından biri olsa gerek.
 • (bkz: kaval çalmak)
 • din.
 • (bkz: 1984)

  "korku toplumu neden ve nasıl yaratılır?

  totaliter iktidarların en büyük oyunu ise korku toplumu yaratmaktır. iktidarlar, sürekli olarak iç ve dış düşmanlarımız var algısı yaratarak, halka güçlü, otoriter, herkesi koruyabilecek bir iktidar imajı vermektedir. aynı zamanda bu sayede demokrasi, özgürlük, adalet gibi kavramlar, insanların güvenliği bahane edilerek rahatça ihlal edilebilmektedir.

  hayatlarının sürekli tehdit altında olduğunu düşünen insanlar için diğer toplumsal değerler göz ardı edilebilir hale gelmektedir. iktidarlar özellikle içte hayali düşmanlar yaratarak, kendi yaptığı her türlü ihlali, her türlü hatayı ve olumsuzluğu bu düşmanlara yükleyebilmekte, kendini aklayabilmektedir. ülkemizde de sık sık ilan edilen olağanüstü haller sırasında yapılan insanların özgürlüklerinin ve yaşam haklarının ihlal edilmesi, muhalif görüşlerini dile getirmek için bir araya gelen her gruba terörist damgasının yapıştırılarak, devletin şiddetinin haklı gösterilmesi hepimizin her gün yaşadığı durumlardır.

  1984’te orwell, herkesin birbirini ispiyonlamaya teşvik edildiği bir dünya kurgulamıştı. bugün bu durum artık bizim ülkemiz için de geçerlidir. muhtarlara insanları gözetleme görevi verilmesi, telefon ihbar katlarının açılması ve para ödülü konması gibi… aslında bu totaliter her iktidarın öyle ya da böyle yaptığı bir uygulamadır. amaç, komşuyu komşuya düşman etmektir; eğer en yakınınızdaki insanların dahi sizi ispiyonlayacağını düşünürseniz hiç kimse ile düşüncelerinizi paylaşamazsınız."

  okuyanlar için 1984'ün gözünden türkiyeye bakmak
 • reality show izletip zekalarını düşürmektir.
  https://www.youtube.com/watch?v=iaykoz1gwi4
 • din varken başka şeylere ne gerek.
 • hangi dünya görüşünden olursa olsun * * * ** * * * * * * yobaz ve bağnaz kişiler...
 • bir elinizle çalarken diğer elinizle dikkatlerini dağıtmaktır.
  (bkz: now you see me)