• ben annemi çok üzdüm o yüzden bana hep tirenler çarpsındır demiş aynı dizenin sahibi.

ben de tirenler dolusu yağmurdum sustum, süstüm tüm renklerimi kara bildiler diyorum ardından.

gidişinin ardından, belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma. belli mi olur.
    eş durumundan gelirsin kalbimin herhangi bir odasına.

bütün odaları boş kalbimin ardından ne de olsa.

belki de şiir olurum, -m ler yarım kafiye.
  • ah muhsin ünlü' nün bir dizesi.

bir öykünmenin başlangıcı.

belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma. aldırma sen, bebeğimiz çok küçük daha. vazgeçeceğim diyorum ama, seviyorum seni tatlı kaşınan yara. hep kanayan yara aynı dizimde. dizimin sezon sonu finali. gidişinin ardından donuk bir resmim kaldı son sahnede.

o son baldıran'ı içmeyecektik abi. bakma neron iyiydi,roma anlamdı onu. kimse anlamadı bence yeterince cemal süreya'yı.
    sahi;
    anıtkabir romen rakamıyla kaç?
  • senegalliler dahil değil. *
    afrika dedikleri bir garip kıta * çünkü.
    ben hep zenciler zencisi beyazlar arasında
    ama belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma , evet popun duayeni öldü.
    küçük kızı ve maymunu yetim kaldı. kızı , maymunu kadar ilgi çekmedi.
    babam öldü, şiirleri yetim kaldı, benim kadar dikkat çekmedi.

ben şair olursam, seni de yanıma aldırırım belki, hem çok kalabalık, hem hiç yalnızlık.
    en güzeli.
  • -yoksa seni rahatsız mı ettim? *
    beni rahatsız eden şeyin adıydı gözlerin. gözlerin bir ömrün en mendireksiz limanı.şehre laciverd bir ceket gibi yakışsın yağmur diyor oysa ünlü.

benimse hep dar ceketlerim. ceketlerim onur'un çocukluğundan kalma. eski giyerek büyümek nedir, bilir misiniz?

fakir edebiyatı yapacak kadar kelimem kalmadı. torbamın altı çoktan delik,

ama belki de şair olurum ve seni de aldırırım yanıma. o zaman evde oturur, çay demleriz. şiir söyleriz. sen güzel söylersin.

sen konuşunca bütün yoksul halkları sevinir ne güzel.

sen yağmuru bol ilkbahar gibisin.
  • -freud diye bir şey yoktur. *
    peki neden bunca hatırlamam annemi senin yanındayken. o gitti, uzun zaman oldu. babam ben hiçken ölmüş.

sen uzaktasın ama üzülme, belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma.
    adresimiz olsun, ikimize ait bir şey.

biz, adresimiz, -izler sonsuz kafiye.
  • ah muhsin ünlü nün bu dizesinin bana bu kadar dokunmasının sebebi cemal süreya'nın "ben nereye gitsem yalnızlığın başkenti orası" dizesinde mi saklı?.

cemal süreya ile tanışmalıydı ah. şiir yazması için ne yapmalı yeniden?

belki de şair olur ve beni de aldırır yanına.

belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma , üzülme yol parasını veriyor devlet. ve dört tane emekçinin sırtında üç saatte taşınacak bir şeydi aşkımız.

kırık dökükler bana ait. gözlerin ben de hep sigortalı.
  • belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma , belki ilk kanat çırpışında düşmeyecek serçe o zaman. ilk denemesinde yürüyecek kuzu. belki böyle pastoral şeylerden bahsetmeyeceğim bir müddet daha.

babam mesela, köyünü görmeden ölmemiş olacak. kahrolsun sıla özlemi, yaşamasın gurbet.
    sloganlar atan gençliğimizi de aldırırız mesela yanımıza.

belki maaş bağlarlar, maaş dediğin bir nedir, emeklinin çilesi.

belki şair olurum ve seni de aldırırım yanıma. böylece teki kaybolduğu için üzülmez/çöpe atılmaz hiç bir ayakkabı teki.
  • sen beni öpersen belki de ben fransız olurum. *
    ardından her şeye fransız kalıyorum ne de olsa. bir milletin milettçe soğuk bilinmesi ne saçma.
    fransız olursam , fransızcadan başka dil de konuşurum ben mesela. kapris yapmam hiç.
    küçük kaprislerini ne çok özledim.

belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma, belki de fransızca şiirler yazarım kimsenin anlamadığı.
    yanımdayken her yükseklik eyfel - böyle mi yazılıyor bu- , her meydanda rengarenk , ıpışık cafeler - cafe yalandır , kafe eksik-

sana güzelsin desem, mısra eksik. sen güzelsin desem, yüzüm eksik.

düşük cümlelerimin sebebisin.
  • kuşlar ölürlerse yere düşerler / yere düşerler ve onları hep zehra toplar. *
    kuşların ölmediği bir yere gidecektik annem kızmasaydı eğer, sahiden çok kızınca ölür mü anneler?

sen gelemezsen de üzülme, belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma.

zehra bir çocuk babasının hiç bilmediği, düşünsene sevgili, bir çocuksun ve babanın bundan haberi yok. haber bültenlerinden önce özetler verilirdi eskiden, şimdi hep özet mi hayatımız?
    ne kadar çabuk değişiyor hayatın gündemi.

hep aynı pencereden bakıyorum yine, bir gün seni alan sokak, götüren sokak, sevmiyorum seni sokak. üstünde teller, kuşların ayaklarını kaldırmadan bekledikleri.

ben üzülürüm, zehra toplar, kuşlar ölürler,

kuşlar kadar özgürüz, özgürmüş gibi kuşlar.
  • sen geçerdin sokaklar sara saçardı. *
    ben bayılırdım. kokuna üstelik. baştan aşağı çiçek kokardın desem, ne klişe. ama öyle işte.
    ama içimde bir umut işte; belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma.
    sokaklar sara saçardı , ben kaçardım. ne kadar korkuyorum hasta olmaktan.
    ardından özellikle. hani bakacak kimsem yok diye değil.
    sensiz zaten tüm bağışıklık sistemin çökük.

yanımda sarmısak, -sarımsak mıydı yoksa, dönüp bakamayacağım kadar karışık imla- bayılırsam koklatsınlar diye ardından.

gözlerime perde inerken, annem tülleri suya bastırıyor, çoktan çekmiş pantolonlarım.
    ayaklarımdan itibaren, üşüyorum.
hesabın var mı? giriş yap