şükela:  tümü | bugün
  • çok alakasız biçimde, unutulmaz hakem hataları isimli videoyu izlerken farkına vardığım gerçek.

türk insanında olan bir şey bu. haksızlığa uğradığını bilse de o sırada hatalı bir şeyler olduğunu fark etse de hep bir "ulan kötü oldu ama belki götü kurtarabilirim" hissiyatı mevcut. yani "sikerim böyle işi" diyerek tepki koymak kültürü yok. en yakın örneği santander'deki makinist. bak adam on kilo taşşağını yanına alarak "sikerim böyle işi" diyip basmış gitmiş. türkiye'de bunun örneği "amuğagoduklarımın yavaş biniyorlar. zaten en boktan hatta denk geldim. işimden nefret ediyorum amuğagoyum" şeklinde seri ve isyankar küfürlerle süslenir.

izlediğim videoda tam olarak durum bu. hakem hatalarının her biri bariz. tartışmaya kapalı. ancak "lan! lan! belki hakkımızı yer. hakkımızı yese de ben gidip pozisyona engel olayım da şey olmasın" hissiyatı ile topun peşinden canla başla koşan futbolcular seyrediyorum. neden biliyor musunuz a dostlar?

çünkü türkiye herhangi bir insanın hakkının yenmesinin çok doğal olduğu bir ülke.

izlerken çok küçüktüm, hatılamıyorum. galatasaray'ın bir avrupa maçında, rakip takım (sanırım barça) oyuncuları kendi kalelerine gelişen bir atak esnasında bir anda ellerini kaldırıp (ofsayt iddiası ile) kalenin aksi yönüne yürümeye başlıyorlar. bunun üzerine galatasaraylı futbolcular bir an duraksıyor ve pozisyon gol olmuyor.

aynı olay türkiye'de istifa kültürü başlığında incelenmişti. her ne kadar çalışanlar götlerini siktirse de "sikerim böyle işi" diyip basıp gitmek yerine iş yerinde ana avrat sövüp işine devam etmeyi tercih ediyorlar.

şimdi bunları neden anlattım? şu yüzden: herkes kendi kapısının önünü temizlese sokak tertemiz olur.
    yani,
    eğer çoğunluk hakkı yendiği zaman "arkadaş benim hakkımı yiyorsun, ben bu işte yokum" diyebilir, ve daha da önemlisi onun da yerine gelecek olan kişi "benden öncekinin hakkını yemişsiniz, bana da aynı şeyi yapmayın haa" demek yerine "ne iş olsa yaparım ağam" diye yaklaşmaz ise, emek sömürüsü minimuma inebilir, insan beceri ve yetilerinin değeri artabilir.

"hakkını yedirmeye alışmak" diye bir kültür edinmişiz amk.
    sikeyim böyle işi.

eyyorlamam bu gadar.