şükela:  tümü | bugün
 • evrenin bagimsiz ve ayri parcalardan olusmadigini iddia eden teorem.
 • birbirine uygun hareket eden 2 elektronun birbirinden cok uzaklastirilsalar da yine birbirlerine uygun hareket ettikleri deneyiyle kanitlanmistir. bunu basit dilde anlatirsak bir arabayi ve direksiyonunu ayirirsiniz, direksiyon turkiye'deyken araba amerika'dadir, direksiyonu sola cevirirsiniz ve araba da sola doner. birbirinden bu hizla haber alamayacaklarindan birbirlerine bagli olduklari ve mekandan bagimsiz olarak birlikte hareket ettikleri sonucu cikarilmistir. bu kuram dogu felsefesiyle onemli olcude uyum saglar.
 • teorem sunu soyler: eger kuantum mekaniginde gizli degiskenler varsa, bu teori lokal (yani yerel: #5432629) degildir.
 • gizli değişkenler'in var olmadığının kanıtıdır. einstein da dahil bir çok deterministin inanmak istediği teori olan gizli değişkenlerin olmadığı, gerçekten de entangled olan quantum durumlarının kendi aralarında danışıklı olmadığını etklerin deterministik olmadan gerçekleştiğini ve kendi aralarında space-like etkileşim olduğunu söyleyen teoremdir. yerel olmayan fziksel gerçeklik düşüncesi de muhteşem birşeydir..
 • einstein'ın "bir farenin bile sadece bakarak tum evreni değiştirebileceğine inanamıyorum." diyerek açıkladıgı deneye dayanan teoremdir.

  (bkz: ruhun fizigi)
  (bkz: fabio marchesi)
 • gizli değişkenlerin var olmadığının kanıtı değildir. yerel gizli değişkenlerin olmadığının kanıtıdır. yerel olmayan gizli değişkenler hakkında hiç bir şey söyleyemez. yaşadığımız evrenin de (dolayısıyla fiziksel gerçekliğin de) yerel olmadığı son derece aşikardır ve kanıtlanmıştır. (quantum entanglement) şu devirde hala yerellik diye bir terimden bahsedilmesi bile bence başlı başına komik bir şey..
 • bell teoreminden ziyade bell eşitsizliği olarak adlandırılması doğru olur. esasen şurada (#31253219) anlatilan gibi deneylerle yerel gizli degiskenlere sahip teoriler ile kuantum mekaniginin farklarinin ortaya konulabilecegini gostermistir. yarim asir boyunca felsefecilerin tartisigi, bir suru fizikcinin de 'bos isler bunlar, biz dalgamiza bakip bir sonraki parcacigi bulalim' diye dusundugu bir konuda j.s. bell olayin deneyle sinanabilecegini gostererek inanilmaz derecede onemli bir is basarmistir. bana yasadigimiz evrenin ne garip bir yer oldugunun deneysel tetkikini yapabiliyor olmamiz hep heyecan verici geldi, hatta bu bell esitsizligi deneylerinden matrixi hackleyen neo heyecani duyuyorum diyebilirim.
 • doğadaki bazı olayların olasılıksal olduğuna inanmakta zorlanıyorsanız bu teorem sizi ikna edecektir.

  https://medium.com/…orem-and-randomness-ffe9820c88b