şükela:  tümü | bugün
  • sevgili murat bardakçı'ya ait açıklama.
    tablo sahte olabilirmiş, gerçek olsaymış milyonlarca bilmem ne ingiliz parası yaparmış.

yazıdan bir bölüm :

* tablonun kimin eseri olduğu meçhuldür, gentile bellini’nin atölyesinde yapılıp yapılmadığı konusunda bile bilgi yoktur, kurulan bağlantılar sadece söylentilerden ibarettir. kaldı ki, bellini gibi tablolarının birçoğu asırlar önce bir yangında yokolan ve şu anda elde az sayıda eseri bulunan rönesans döneminin önemli ressamına aidiyeti kesin şekilde bilinen bir tabloya birkaç yüz bin pound değer biçilmesi mümkün değildir; bellini’ye ait bir eser milyonlarca, hattâ yüzmilyonlarca pounda satılır.

* büyükşehir belediyesi’nin aldığı tabloyu 1737 ile 1817 arasında yaşayan isviçreli gravür ustası christian von mechel 1807’de satın almış, şarkiyatçı rudolph tschudi’nin eseri 1930’larda von mechel’in kolleksiyonunda görüp tanıtmasından sonra da sanat tarihi kitaplarına girmişti

https://m.haberturk.com/…i-genc-cem-sultan-degildir

edit: kaynak eklendi.
  • bir haftadır yapılan bu kadar para verilir mi tandanslı algı çalışmları halk üzerinde karşılık bulamamış olacak ki bu sefer tablo çok ucuz sahte olabilir demeye başladılar. bakalım haftaya hangi moda geçecekler.
  • hocam bir bakın işin içinde reza zarrab var mı, eğer varsa kesinlikle bir şeyler dönmüştür.
  • eserde neredeyse tam ortasından yatay olarak kesen oldukça büyük bir deformasyon mevcut ve ayrıca oldukça da küçük ebatta bir tablo.
    edit:bazı kekolar tabloya bok attığımı düşünerek özelden garip mesajlar atmışlar.ben tablonun neden daha yüksek bir bedelle el degiştirmediğine dair değerlendirmede bulunuyorum.
  • (bkz: ağlama melis)

ne kadar kötüsünüz yaw, yok bellini'nin değilmiş yok bilmemneymiş utanmasanız o resmi dedem yaptı çakmadır cehape zihniyetini kazıklamışlardır diyeceksiniz.

eğer ki o resmi imamoğlu değil uzun adam alsaydı şimdi ne methiyeler düzüyordunuz; hatta resim bellini'nin ama yaparken da vinci ile michelangelo yardım etti o kadar değerli bu kadar değerli diye methiyeler döşüyor olurdunuz.

allah kimseyi onursuzlukla sınamasın.
  • başıma bir şey gelmeyecekse ben de aşağı yukarı aynı fikirdeyim.koskoca fatih’in portresinin daha pahalı olması gerekmez miydi yav? böyle tarihi tablolar uçuk meblağlarda oluyordu hep.

eko başkan değil de akp de alsa aynı fikirde olurdum.

murat bardakçı gibi yılların araştırmacı gazetecisi bir adama da herbokolog diyenleri görüyoruz, garip.
  • ön edit : sothebys sayfasındaki ifade şöyledir,
    "bu dikkat çekici çift portreyi yapan sanatçının, bellini'nin 1480'deki fatih portresi prototipini bildiğinden çok az şüphe edilebilir ama gentile bellini'nin atölyelerinden birinde eğitim görmüş olması kuvvetle muhtemeldir"
    "there can be little doubt that the author of this remarkable double portrait was aware of bellini’s prototype of 1480, and indeed it is quite possible that he may have been trained in gentile’s large workshop. "

böyle bir ihtimal yoktur diyemiyorum ama bu tablo sothebys firması tarafından kataloglanırken de birçok sanat profesörü tarafından incelenmiştir ve eser gentile bellini'nin olarak kataloglanmıştır(ön edit ile düzeltilmiştir). aynı zamanda gentile bellini'nin şimdi de satışta olduğu gibi daha önce de bu eserden ucuz fiyata satılan eserleri olmuştur.

ilgili eserin önceki müzayedelerden birinin katalog sayfası - sothebys

ek : aynı zamanda bu tartışma yeni bir tartışma da değildir. eserin gentile bellini'ye ait olmadığını savunanlar üstünde herhangi bir imza bulunmadığı ve bellini gibi bir ustanın eserini imzasız bırakmayacağını savunur. eserin bellini'ye ait olduğunu savunanlar ise diğer bütün kaynakların yanında, eserin uygulama teknikleri ve görünüş açısından bile national museum'daki eser ile birçok benzer noktası olduğunu savunur.

national museum - gentile bellini - the sultan mehmet ıı

edit : ekleme + ön edit
  • arkadaşlar itiraf ediyorum

tabloyu ben yaptım. murat bardakçı doğru söylüyor. kaynak: ıslak boyalarım.
  • ben gene de gidip parasını verip görücem.