şükela:  tümü | bugün
 • (1 mayıs); tanrıça ile temsil edilen toprak artık olgun ve bereketlidir ve genç tanrı ona olan aşkını ifade eder. yazın ilk çiçekleri onların şerefine toplanırken bu bizi coşturan bir zamandır.

  (bkz: pagan festivalleri), (bkz: sabbat), (bkz: wicca)
 • inkubus sukkubus'un 96 yılında çıkarmış olduğu albümün adı.
 • beltaine sebt günü mayısın 1. gününe denk gelir... samhain'le beraber cadıların takviminde en kutsal günlerden biri olarak bilinir hatta kabul edilir... bu sebt gününde, çember, bahar çiçekleriyle ve özellikle vahşi olanlarla süslenir..ayin esnasında bir may queen çiçeklerden bir çelenkle, ve bir may king yeşil yapraklardan bir çelenkle taçlandırılır...ve törenin ilk etabı basarıyla aşılmış olur.. hayat kıvılcımı fallus'u (bu olay bazı dinlerde erkek uzvuna tapınmayı ) temsil eden bir maypole'un etrafında dans edilir ve havada şeritler sallanırken,heyyoooo super oldu ortam nidalari gokyuzune karışır.. güneşin gücünün giderek artmasını kutlamak üzere bir yandan da dokuz odun kümesi tutuşturulur... tanrıça, onun bir görünümü olan bereketin ak tanrıçası olarak ve tanrı, greenwood tanrısı olarak onurlandırılır... beltaine aynı zamanda kutsal evlilik kutlamasıdır..
 • beltaine cadı yılının büyük verimlilik şenliğidir. çiçekler ve illbahar tanrıçası flora için sarkılar soylenir danslar edilir. mayıs arifesinde mayıs habercileri köydeki evlerin kapılarını dallar ve çiçeklerle suslerlerdi ve kullandıkları malzeme evin sahibi hakkındaki duyguları gosterirdi. sıgırların buyumelerini engellemek için kuyruklarına uvez dallarından haclar takılırdı. cunku beltaine zamanında cinler ortalıkta gezerdi.
  mayıs arifesi aynı zamanda afacanlık zamanıydı. dukkanların levhaları degistirilir, kapılar menteselerinden sokulur, basit sakalar yapılırdı. cinleri uzak tutmak için kapı onune cuha cicekleri konulurdu. eger 1 mayısta gunes battıktan sonra kuyudan su içerseniz periler tarafından kacırılır ve 1 yıl 1 gun boyunca periler ulkesinde tutulursunuz. maypole cevresindeki celenklere buyuk tanrıçanın kan ve sut sırrını yansıtan beyaz ve kırmızı cicekler konurdu. maypole mayıs sabahında agaclıklardan getirilirdi.
 • yılın mayıs ayının ilk günü kutlanan pagan sabbatıdır.

  beltane, yilin ikinci büyük döngüsünü temsil eder. yeni yilin ve yeni olusumlarinin kutlandigi gündür. tanri ve tanriça'nin evliliklerinden sonra birlestikleri gündür ve aralarindaki iliski bu günde eksik hale gelmis, tamamlanmis olur. eski pagan inanclarinda bu günde seçilen bir çift tanrica'nin huzurunda sevisirlerdi. (bakire kiz tanriça'yi, geyigi avlayan genç erkek tanriyi temsil ederdi) çiçek tanriçalari, kutsal çiftler ve avlanma günüdür.
  diger isimleri: may day,bealtaine, rudemas, bhealltainn, giamonios
  renkleri: kirmizi (tanri), beyaz (tanriça)
  sembolleri: sepet, çiçekler...
 • ‘handfasting’ adı verilen geleneksel pagan evliliklerinin zamanı. bereket ve hasat zamanı olan bu günde aynı nevruz ve hıdrellezde olduğu gibi beltane ateşi üzerinden atlıyorlar.
 • kutlama tarihi 1 mayis olarak gösterilir ama esas zamani 1 mayistan önceki son dolunaydir. senlikler icin ayinler o zaman yapilir. kelt tanrilari belins,flora ve blodeuwedd icin adaklar adanir. senliklerin sembolleri mayis diregi*,parlak renkler,gülümseyen günes resimleridir.
 • samhain den sonra cadıların takvimindeki en önemli ikinci festivaldir. tanrı ve tanrıçanın evliliğini temsil ettiğinden çoğu düğünlerin yapılış zamanıdır.
 • rengi yeşil ve kırmızıdır. toprağa düşen ateş (cemre) tanrıçanın genç kızlıktan kadınlığa geçişi, doğanın canlanışı bereketli güneşli günler kutlanır.
  gül günlük ve paçuli ile portakal yağından oluşan bir tütsü hazırlayabilirsiniz günün anlam ve önemine binayen...
  toprağa düşen ateş ruhlarımıza da düştüğü için aşkın zamanıdır. bugeceden olan cocuklar kutsal sayılır.
  beltaine , bereketle, aşkla, mutlulukla, heyecanla geliyor yine. içimizdeki kadına merhaba demenin onunla kucaklaşmanın ve aşkı kutsamanın zamanı geliyor.

  we are the flow
  we are the web
  we are the witches
  back from the death

  diye bir chanti aklıma getiriyor beltaine, kadınların süpürgelerine binip dolunay sliüetinde uçtukları zamanların var olabileceği düşleri kurduran zamandır.
 • yıl çarkının bahara girişten sonraki ikinci bayramıdır... reconstructionism dışındaki diğer tüm gruplar bu günü 1 mayısta kutlarlar... daha çok beltane fire ile anıldığı için bu isimli çok müzik eseri vardır...