• ben ahmet kasım han, ekşi sözlük yazarlarının sorularını cevaplamak için buradayım :)

kanıt

sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben ahmet kasım han sorularınızı yanıtlıyorum/@ahmet kasim han)

not: soru cevap etkinliğini ekşi sözlük android & ios uygulamalarından ve mobil/web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.

edit: soru cevap etkinliği sona erdi ancak sorularınızı daha sonra müsait olmam halinde cevaplayacağım hepinize teşekkür ederim.
  • merhaba,

"türkiye neyi yanlış yapıyor?" desem olmayacak galiba. başka arkadaşlar da soru sorabilsin isterim. o yüzden şöyle değiştireyim:

türkiye'nin doğru yaptığı bir şey var mı?
    • türkiye'nin doğru yaptığı şeyler hiç kuşku yok ki var ancak bunların hayata etkisini hissedemiyoruz. dolayısıyla tarih içerisinde bu doğruları yargılamak mecburiyetindeyiz. ekonomi politikasının, dış siyaset politikasının genel görünümünde pek de doğru giden siyaset hamleleri görmediğimi söylemek durumundayım. diğer taraftan hiç kimse her şeyi yanlış yapmaya muktedir değil. :) bu nedenle doğru olan şeyler de vardır.
  • merhaba benazir butto mu şeyma subaşı mı?
  • blockchain endüstrisi ve kripto paralar hakkında ne düşünüyorsunuz?
    • teknolojinin çok önemli olduğunu düşünüyorum ancak kriptolarla ilgili olarak ciddi rezervlerim var. bu konuda kapsamlı şekilde değerlendirdiğim yayınlar oldu. bu konu hakkında çalışan firmaların beni davet edip konuşturdukları oldu. bu konu pat diye değerlendirilecek bir konu değil. bu teknoloji burada ve kalacak, bizim hayatımızı da dönüştürücek; hatta bu paranın tedavüle gireceğini düşünüyorum ancak herkesin beklediği gibi şirketler ve kim olduğu belli olmayan kişilerin kullanacağını değil, devletlerin bu paraları kullanacağını düşünüyorum.
  • mübarek, siz kimsiniz.
  • pandemi sonrası iran ve körfez emirlikleri arasında sıcak çatışmaya da dönüşebilir bir gerilim beklenebilir mi?
    • o kadar kolay değil. iki taraf da tırmandırmanın sonunun felaketli geleceğini biliyor ve körfez ülkelerinin kendilerini abd'nin rezervsiz desteklemeyeceğini biliyorlar. ayrıca bu ülkelerin petrol gelirleri hidrokarbon gelirleri üzerine yaşandığı biliniyor, bunlar oldukça masraflı yatırımlar ve bu çatışma her ikisini de ekonomik çöküntüye sürükler. körfez ülkelerinin yapmaya çalıştığı şey iran karşısında amerika'yı yanlarına çekmek israil ile birlikte ancak bu yönetimin abd başında olduğu müddetçe bunun gerçekleşeceğini düşünmüyorum.
  • hocam merhabalar. öncelikle hoşgeldiniz. mültecilerle ilgili olacak sorum. kısa ve öz. ülkerilerine geri dönmeleri bu saatten sonra mümkün mü?
    • hepsinin geri dönmesi mümkün değil o yüzden nasıl geri dönecekleri kadar burada kalanların nasıl entegre olacağının ciddi, sloganlardan arınmış şekilde hepimizin düşünmesi gerekir.
  • hoşgeldiniz.

uluslararası ilişkilerde, herkes hem düşman hem de dost mudur?

edit: pena youtube kanalında, bu soruyu le pas au dela sormuş gibi montajlayan arkadaşlara teessüflerimi iletiyorum. biz ne zaman böyle olduk.
    • bayıldım bu soruya. çünkü tek cümle içerisinde dış politikanın rehber prensibinin soru sahibi tarafından kavrandığının göstergesi bu. evet evet evet. :) işin doğası böyle.
  • avrupa birliği bitti mi? ab'nin geleceği nedir? ab dağılsa kapıkuleden londra'ya bostan mı olur?
    • ab dağılırsa avrupa'da güvenlik dengeleri başta olmak üzere, ama en önemlisi ekonomik refahı bugünkü seviyede tutmak mümkün olmaz. avrupa ciddi güvenlik sorunları olan bir kıtaya dönüşmesi mukadder olur. ab hala bitmedi, ama gelecekte merkezilikten daha uzak bir avrupa'nın göründüğünü söyleyebilirim.
  • merhaba, ülke ekonomisinin yönetiminde yapılan hata nedir sizce?
    • valla ekonomi bir bilim. üstelik de sosyal bilimler arasında doğa bilimlerine en yakın olandır. dolayısıyla o alanın icaplarına uygun davranılsa ve 100-200-300 yıllık kuramların ve neden sonuç ilişkilerinin tersine kürek çekilmese, sonuç çok iyi olur. hata bunun bugün böyle yapılmıyor olması.
hesabın var mı? giriş yap