• yıllardır benimle beraber olan benlerle vedalaşmak adına bu sabah yaptırdığım eylem. biri dudağımın üstünde, diğer ikisi de sırtımda olmak üzere 3 adet benimi aldırdım bu sabah.

öncelikle çok güvendiğim bir dermatoloğa danıştım, kendisi tek tek inceledi ve beni estetik cerraha yönlendirdi.

estetik cerrah ise yaklaşık 10 saniye baktı ve hadi yapalım dedi. birazcık şaşırdım doğal olarak, gün içerisinde dolu olduğumu ama yarın gelebileceğimi söyledim.

bir sonraki sabah gittiğimde öncelikle sırtımda olan benlere lokal anestezi yapıldı, neredeyse iğneyi hissetmedim, biri 1/10, diğeri 2/10 acıdı diyelim. ardından sırtüstü yatmamı rica etti doktor ve elindeki iğneyle yüzüme yaklaştı. dudağımın üstüne yaptı lokal anestezi sanırım beni bayılmanın eşiğine getirdi. iğneyi sokmasından çok anesteziyi sağlayan sıvı yakıyor, iğnelerden pek hoşlanmamıyor olmam da belki etkilemiştir ama acı eşiği yüksek biri olmama rağmen 8-9/10 acıdı sanırım. yine de ben sizi etkilemiş olmayayım.

sırtımdakileri yaklaşık 5 dakikada kesti, dikti, bantladı. yüzümdekini de aynı şekilde 3-4 dakikada bitirdi herhalde. 0 acı ve 0 rahatsızlık hissettim ameliyat sırasında.

ameliyattan çıkalı yaklaşık 6 saat oluyor, birkaç saat önce anestezinin etkisinin geçmesiyle hafif ağrılarım var 3/10. sırtımdakiler pek acıtmıyor da dudağımın üstündeki konuşma ve yemek yeme gibi eylemler sırasında bir miktar rahatsız ediyor, o da normaldir, etinizden et kopuyor sonuçta.

işin ilginç yanı, doktor 2-3 gün suya girmeyin der zannediyordum fakat yarın duş-yüz yıkama serbest, bantlarını da çıkartın dedi. bir tur da ona şaşırdık. yüzücü olduğum için her daim havuzdayım tek sıkıntı bir hafta kadar klorlu suya girmemem gerekiyor olması çünkü ne kadar basit bir ameliyat olursa olsun enfeksiyon riski var.

haftaya cumartesi dikişler alınacak, pazar da havuza girebileceğim. ufak tefek acılara rağmen pişman değilim, yine olsa yine yaptırırım.

zamanla bölgedeki iz kalma durumunu da editlerim, sorusu olanlar buyursun
  • 1 hafta önce sağ yüzümün ortasındakini aldırdım. yaklaşık iki yıldır planlayıp cesaretimi asla toparlayamıyordum. artık özgüvenimi ve sosyal hayatımı etkileyecek boyuta geldiği için ani bir göz kararmasıyla karar verip özel bir hastaneden randevumu aldım ki hala inanamıyorum bu cesareti kendimde nasıl topladığıma. randevu günü geldiğinde aşırı heyecanlı ve geri dönme noktasındaydım ama oldu artık diyerek yola devam ettim. yaklaşık 20 dakikalık bir sıra sonucu plastik cerrahın odasına girdim şikayetimi ücretinin ne olacağını ve ameliyatı ne zaman yaparız derken doktordan onun beş dakikalık işi var hemen halledelim demesiyle heyecanım iyice arttı. gerekli ödemeyi yaptım ve imza hasta girişi vs. derken kendimi ameliyathane önünde ameliyat sırası beklerken buldum. önümden geçen anestezi etkisinde sedyedeki hastalar falan beni iyice gerdi. ardından hemşire geldi önlük ve terlik uzattı. ameliyathaneye girdim doktor uzanmam gereken yeri gösterdikten sonra yüzümü ben olan yer açık kalacak şekilde kapattı. uyuşturucu iğneyi yaptı ve bir şeyler sürdü. o anda acırsa söyle bak bitiyor falan benle de sürekli iletişim halindeydi. işlem yaklaşık 2-3 dakika sürdü ve en ufak acı hissetmedim. bölgeyi kesti ve 3 dikiş attı ardından odasındaki yardımcısından reçetemi ve dikişlerin alınma gününü öğrenip gayet mutlu biçimde sanki sırtımdan aşırı büyük bir yük kalkmış gibi hastanenin karşısındaki eczaneden merhemlerimi ve ilaçlarımı alıp eve döndüm. ikinci gün doktorun yaptığı bandajı çıkarıp verdiği merhemleri kullandım. 5.gün dikişleri aldırmaya gittim yaklaşık 30 saniye kadar da o sürdü. dikiş alındıktan sonraki yüzünüzdeki iyileşmemiş iz biraz korkutuyor ama şuan 1. haftamdayım yara iyileşip kapanmaya başladı bile. o günkü izden eser yok. şuan silikon jeli kullanıp hayatıma devam ediyorum. izin geçmesi yaklaşık 1 ayı bulur denildi ama şuan ki hali bile o siyah benden iyidir diye düşünüyorum. özetle ben şuan aşırı memnunum ve rahatım korkulacak bir şey yok gidip aldırın gayet mutlu huzurlu bir biçimde hayatınıza devam edin.
  • ensemdeki kahverengi et ben giderek büyümeye,rengi koyulaşmaya ve parça parça kopmaya başlamıştı.tıp fakültesi hastanesi cildiye bölümüne muayene için gittim ve benimi aldırıp çıktım.15 dakikalık kısa bir işlemdi.kökünü kazıyıp yaktılar ve benin yerinde kocaman bir çukur oluşmuştu.iki ay içinde yara tamamen iyileşti,çukurdan eser kalmadı.alınan parça patalojiye gitti çok şükür kötü bir şey çıkmadı.
  • ensemde doğduğum günden beri bulunan kimi zaman düşen ve sonradan tekrardan oluşan et benlerim var açıkcası aldırmak ister miyim hiç düşünmüyorum aldırmayı hatta sana ne zararı var deseler kolye takamamak, saçlarımı toplamak zorunda kalmak vs. nedense bunlara rağmen çok alışkınız birbirimize ara ara elimle bakarım ne durumdalar yerlerinde duruyorlar mı diye
  • ozan tufan sen misin?
  • kolay ve acısız biçimde gerçekleştirilen tıbbi operasyon, mini onarım tadında.

farklı yöntemleri var. cerrahi yöntem, radyo frekans ve laser ile kesim benim bildiklerim. kısa bir araştırma sonucunda radyo frekansın bir nevi buharlaştırma metotu, laser ve cerrahi yöntemin ise alınan dokunun yok edilmemesi ve patolojik inceleme olanağının olması bakımından aşağı yukarı aynı kapıya çıktığını gördüm.

tecrübe ettiğim yöntem, cerrahi metot ve üniversite hastanesinde gerçekleştirildi. operasyon için sıra 13 ay sonra geldiği ve birgün öncesinde haber verildiği için ne operasyonu yapacak kişiyi tanıma ne de yöntem hakkında konuşma fırsatım olmadı. cerrahi yöntem uygulandı. devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerine gideceklerin yöntem konusunda farklı bir tercihleri varsa bunu önceden öğrenmeleri ve bildirmeleri, yapılıp yapılamayacağını öğrenmeleri gerek diye düşünüyorum.

yanağımdaki ben "kompound nevus" olarak tanımlanan, koyu renk ve çıkıntılı et beni olarak bildiğimiz türde 0,6 cm çapındaydı rahmetli.

lokal anestezi uygulandı ve alındı. yerine 4 dikiş atıldı. öncesinde ve sonrasında ağrı acı yaşamadım, hatta çıkınca kebapçıya gitim, dürüm yiyemedim ağzımı çok açmamak için ama hayat normal devam etti. 1 haftalık dikiş pansumanından sonra bulunduğum yerde hastanede dikişleri aldırdım. dikişler ilk alındığında cerrahi yöntemi tercih etmese miydim acaba diye korkabilirsiniz ama 2 haftada normale dönüyor. iz için ise bilindik kremler ve kantoron yağı masaji önerildi doktor tarafından. 3 ay geçti, direkt baktığınızda bir şey görmek mümkün değil yandan ışık parlaması ile biraz iz görülebilir, tamamen kaybolması 1 yılı buluyormuş ama şimdi bile rahatsız etmiyor.

burada önemli olan şu; bu benler herhangi bir travmaya maruz kaldığında daha şiddetli, ama kendi başına da yavaş da olsa büyüyen şeyler. 0,6 cm'lik ben için 2 cm'ye yakın kesi yapıldı, yani üstten beni traşlayıp geçmiyorlar, kökü ile birlikte bir miktar doku ile alınıyor. bu nedenle çok büyümeden alınması kanımca daha doğru, en azından kesinin olabildiğince küçük olması için.

bir de benler alındıktan sonra kansere neden oluyor ya da kanserin yayılmasını sağlıyor söylentilerine kulak asmamak gerek. ben, kanserli ise ya da şüphe varsa zaten direkt alınıyor.
  • bazen sonu kanserle bitiyor. elzem değilse alınmaması en güzeli.
  • boynumda iki adet yanyana ben var. benim kız gece uyurken bu iki benle çok oynuyor o yüzden aldırayım bir an önce diyorum ama cerrahi işlem yaptıramam çünkü vücudumun yara izlerini iyileştirme yeteneği yok. bir kere de keloid'ten müzdarip oldum, kolumdan aldığım küçük yağ bezesinin izi, şu an aldırdığım yağ bezesinden daha fark edilir halde. öyle contertubexlerde sokmuyor ne yazık ki. tam boynumda ve görünür oldukları için aldırma konusu kara kara düşündüren eylem.
  • yedi sene önce kendi isteğimle yaptırdığım cerrahi operasyon.

saçlarımın arasında iki adet büyük ben var idi, görünüşleri biraz şüphe uyandırıyordu ve saçlarımı kestirirken tarak takılacak heyecanı yaşatıyorlardı bu sebeplerle onları aldırmak istedim daha sonra hazır bu işe kalkışmışken çenemde iki adet ufak ama beni rahatsız eden ve göğsümde bir adet ben vardı onları da aldırmaya karar verdim. devlet hastanesinde bir plastik cerrah gerçekleştirdi operasyonu, lokal anestezi tercih ettim ve tümü keserek, dokunun yakıldığı şekilde alındı. saçlarımı sürekli kısa kestirdiğim için çok ufak bir boşluk gözüküyor alınan yerlerde fakat biraz uzatırsam belli olmuyor ki kısa kestirsemde benin gözükmesinden daha iyi duruyor. çenemdekiler sakal bırakmasamda hiç belli değil hatta hiç iz yok fakat göğsümdeki benin alındığı yerde gayet belli bir iz var, o da ilk zamanlar daha çok belli oluyordu şuan daha az belki yine kıllı bölge olduğu için bana öyle geliyordur. göğüs bölgesi için doktor yüzüme nazaran daha büyük bir iz kalacağı hakkında uyarmıştı bariz ben kaşındım. çok pişman değilim ama şansım olsa şuan sadece göğüs bölgesinde ki beni aldırmam diğerleri için gayet mantıklı bir karardı. göğüs gibi iz kalabilecek bölgeden operasyon geçirecekler için belirtmiş olayım. şimdi daha farklı tekniklerle de gerçekleştiriliyor bu operasyon, onlarda iz kalma durumu nasıl bilmiyorum.

operasyon kış mevsiminde yapıldı ve patoloji sonuçlarım şükürler olsun temiz gelmişti. bu ufak bir operasyon olsa da yine hastanede ameliyat prosedürü uygulanıyor bu biraz sizi heyecanlandırabilir fakat acısız bir operasyon olduğunu çok net söyleyebilirim. ben sadece hevesli stajyer kızımızın koter denemesinde biraz fazla yakması sonucunda saniyelik bir acı hissettim başka bir şey hissetmedim. operasyon gününün gecesinde bir baş ağrısı oldu onu da uyuyarak hallettim, ilaç dahi içmedim. izler için yazılan kremi/jeli düzenli kullanmanızı öneririm.
  • bir kaç saat önce yaptırdığım işlem. burnumun sağ tarafında 2 tane birbirine yakın çıkıntı şeklinde ben vardı. yaklaşık 12 -13 yıllık bir birlikteliğimiz vardı. arada bir yanlışlıkla kanatabiliyordum.
    once dermatolojiye sonrasında da plastik cerrahisine giderek işlemi gerceklestirdim.
    küçük bir iğne yapiyorlar uyuşturmak için ( bu biraz can yakıyor, gözümden yaş geldi). bir iki dakika sonra işleme başlıyorlar. derinin cekistirildigini hissediyorsunuz ama acı olmuyor neyse ki. sanırım totalde 8 dikiş atıldı iki ben icin. 2 gün su sabun değdirmeyeceğim. sonrasında bandajı çıkarabileceğim. bir hafta sonra da dikişleri aldıracağım.

2 saat geçmesine rağmen hala uyuşuk sanırım. biraz baş ağrısı disinda çok bir şeyim yok. (not :owl nazlı ve pimpirikli bir hastadır)

duruma göre editleyebilirim.

edit: aradan 3 hafta geçti. dikişlerim ilk haftanın sonunda alındı ama yaralar enfeksiyon kapmış bu yüzden dikiş tutmamış. derimin kendini yenilemesini bekliyorum. bir hafta sonra tekrar doktorun yanına gideceğim. duruma göre bir operasyon yapabiliriz dedi. bundan kastı ne çok anlamadım. diyaloğu çok kuvvetli bir doktor değil.

büdüt: operasyon üzerinden 6 hafta geçti yanlış hesaplamıyorsam. yaklasik iki haftadir leke giderici bir krem kullaniyorum. 3 ay kullanmam gerektiğini söyledi. kızarıklık var hala. yaralar tamamen kapandı. kizarikligin da bir ay sonra gecmesini bekliyor doktorum.
hesabın var mı? giriş yap