şükela:  tümü | bugün
  • ben anlamam, hiç anlamam, hiç çakmam gibi laflar ilk etapta konu üzerinde hakimiyeti olmayan birinin kuracağı eziklik göstergesi cümleler olarak ele alınır. o da olmadı söyleyen kişinin işten kaytarma amacında olduğu intibası uyandırır. çoğunlukla da böyledir zaten.

fakat bu lafları sarf eden bazı kişilerin yüzünden akan mağrur ifadeyi yakalayabilirsiniz.

ekseriyetle farklı görev tanımlarıyla birbirinden ayrılmış iş toplulukları arasında farkedilebilecek bu kişilerin "ben anlamam" cümlesini kurarken vermek istedikleri mesaj şudur:

"ben kendi pozisyonum gereği ilgilendiğim işte öyle yetkin bir durumdayım ki sizin bahsettiğiniz olayla ilgili hiç bir fikrimin olmadığını gönül rahatlığıyla dile getirebilirim. ilgilendiğiniz konuya dair bilgisiz olduğumu beyan edebilmemi sağlayan özgüven, kendi alanıma olan (daha yüksek bir birikim ve maharet isteyen bir alan tabii bu) konsantrasyonum ve neticesinde gelen başarımla ilintilidir."

hoş görülebilir bir artislik.
  • karşısındakini ezebileceğine inanıyordur.
  • ben anlamam: bu benim sorumlulugumda bir olay degil, anlamak zorunda degilim ama sen kesinlikle anlamalisin cunku bu durum seni ilgilendiriyor, sorumlulugunu ona buna bana yikmaya calisma ve yapman gerekeni hemen yap yoksa tirnaklarimi cikarmaya basladim bile...

anlamini tasimaktadir. yani, alt yapisiz bir ozguven degildir.