şükela:  tümü | bugün
 • "ben aslında" öyle geniş bir kavram, öyle yaygın bir kullanımdır ki her yerde karşımıza çıkar, çıktığı zaman da ardından çoğunlukla fantastik bir bilgiyi getireceği kesindir. genellikle dışardan bizim göremediğimiz, sezemediğimiz ama o kimseyle çok alakalı, onu yansıtan bir şeyler söz konusudur. biz nedense bunlardan habersizizdir ve fakat bu şeylerin bilinmesi imaja ve imajın prezentabl oluşuna, söz konusu kimsenin duruşuna sayısız fayda sağlayacağından (ya da sayısız fayda sağlayacağı düşünüldüğünden) saklı kalmamalıdır, o yüzden uygun bir zamanda muhakkak paylaşılır:

  - benim kütüğüm gaziantep'te ama biz aslında rummuşuz, osmanlı'da isyanlar çıktığı zaman ailemizi oraya sürmüşler, onlar da saklanabilmek için din değiştirmiş, babannem sarışındır, çok güzeldir.

  - bizim ailenin burnu kemiklidir çünkü biz aslında hanedan soyundanız, hatta paşa dedem bir seferinde topkapıyı gezerken kanuni sultan süleyman'ın portresi önünde durup ağlamıştı, zor sakinleştirmiştik, allah rahmet eylesin.

  - biz aslında ermeni asıllıyız, benim ismimi red sonja koyacaklarmış sorun yaşarım diye vazgeçmişler reyhan olsun demişler. annemin ismi de aslen yuliya borisova'dır.

  guru'nun evvelce "ben aslında caz dinlerim" başlığında incelemiş olduğu fantastik açıklamalara izin veren bu kavramın bu kadar kısıtlanmasını uygun bulmadığım için genele yaymak, hakkını vermek istedim çünkü ben aslında sosyoloji doktorası yaptım ama okumayı çok sevdiğim için baştan bfa'e geçtim gerçek ismim de esasen arianrhod, benim ailem zamanında galatya'ya yerleşmiş keltlerin soyundan geliyor, büyükannem prensesmiş, büyük büyük dedem druid'miş. hala ogham alfabesiyle yazarlar.

  <disclaimer: tek dikkat etmeniz gereken şey birbirini tanıyan ya da karşılaşması olası iki ayrı gruba iki farklı bilgi vermemeniz. yandan yemiş beyin ile yalan yönetimi hususunda zorluk çekiyorsanız küçük bir not defteri edinin, soran olursa "ben aslında piano'daki kadın gibi 20 yaşıma kadar hiç konuşmadım, bu defter de o zamandan kalma" dersiniz.>
 • belki farkli, ama yaygin kullanimlari icin;
  (bkz: sozlukculerin aslinda demek istedikleri)
 • cheja hanimin pek de guzel acikladigi uzere "ben aslinda" kalibi aslen aciklama firsati bulamadigimiz ozelliklerimizi, zaman zaman guzelliklerimizi yansitabilmek, kimi zaman da yanlis anlasilmalara mahal vermemek icin kullanilabilecek mini mini sahane bir kaliptir, ki hemen kullanalim, ornekleyelim:

  ben aslinda jedi gucleriyle dogmusum. dusunce gucuyle biberonumu ya da oyuncaklarimi alabildigimi farkeden babam, ismimi yoda olarak degistirmek istese de annem "o da ne oyle sacmalama" diyerek vazgecirmis, babam disi jedi ismi bulamadigindan bu kez leia koymaya kalkisinca da son anda "leyla" ile olan fonetik benzerliginden oturu vazgecmis ve hevesi kursaginda kalmistir. zaten 6 yasima dogru jedi yeteneklerim korelince gerek kalmamis oldu, uzulme baba.
 • boyle guzel bir kullanim bulmusken bu kadarda birakmayalim, anlatalim.
  aslinda bizim soyumuz taa atlantis'e dayaniyor, bir aile buyugumden dinlemistim, ismimin aslen cok eski bir dilde mucevher anlamina gelen "euzgea" (ozciya okunuyor)dan geldigini soylemis, beni ihya etmisti sagolsun.

  buna ragmen anne tarafimdan abhaz olusum ve bu olus geregi ruslarla kurulan uzak akrabaligim ise ne zaman anneannemin koyune gitsem beni anastasya, anuska, hatta bazen de annie diye cagirmasini acikliyor sanirim, gerci koruyucu tanrica anlamindaki* "balca" ismini koymaktan da son anda vazgecmisler ama, neyse, annem abhaz, baba tarafindan soyun avusturya hatta atlantise dayanma ihtimali var, oyle de bulunmaz hint kumasi gibi kokenim var, bilinsin.
 • bir bkz ile geci$tirilmesi, uygulamanin kendisinden bile ayip kacacagindan buyrun birkac ornek ile hadiseyi inceleyelim:

  i$yerinde bir vakit:

  - hudaverdi bey $u geli$ gidi$ saatlerinizi bir duzene koysaniz diyordum?
  - aa, efendim ben aslinda geceleri daha verimli cali$iyorum o nedenle sabah erken kalkmak konusunda bazi prob...bik bik bik.

  bir ev, bir vakit:
  - yahu fitnegul, etrafinda iki yalaka daha olsun, pomp. yani pohpohlayanlarin iki daha artsin diye yapmayacagin dalavere yok vallahi!
  - aaa, ne alakasi var ayol. ben aslinda kimseyle kotu olmak istemiyorum, herkes herkesle iyi gecinsin istiyorum, ondan yani. ne manyagi demi$tin?

  "ben aslinda", ne kadar kutlu bir kaliptir ki her boka kulp olabilmektedir.
 • "bahane bulmak" amacina da ne kadar yatkin oldugu mikado bey tarafindan farkedilmis ve farkettirilmis bu kaliba bir daha bakalim madem, ve bir de oyle ornekleyelim:

  - ben aslinda hayatta rejim yapmadim, yapmam da. kirmizi et yiyemiyorum, deniz urunlerine alerjim var, tavuk midemi bulandiriyor. nisastali urunler bas donmesi yapiyor bende, karbonhidratlar kasindiriyor, ancak salata filan yiyebiliyorum, yoksa ailemden gelen bir ozelligim var benim, sulalenin kadinlari ne kadar yese kilo almaz, genetik ustunluk.. ahahah.. marulu uzatir misin?
 • özünde 'fotoğrafta çirkin çıkmış ama aslında güzel'den daha makul olmayan, 'böyle göründüğüme bakma, mnagorum skeratarım*' temalı bir kalıptır.

  - ben aslında komodo ejderiyim.
  - aldanırsın.
 • (bkz: forer effect)
 • bu kalıbı kullanarak yapılmaya çalışılan düzeltmeler pozitif değil negatif de olabilir örn:

  "ben aslında öyle demek istememiştim..."