şükela:  tümü | bugün
  • ya da tam tersi. yeni akım eleştiri modeli. neden beğenmediğini açıklama yok, karşı tarafın beğenmemesi gerektiğine dair bir argüman yok, beğenilecek daha iyi bir örnek verme ihtiyacı yok, beğenilmesinin varsa zararını açıklama gereksinimi yok, altyapı yok, üstyapı yok, izah yok, izan yok. ben beğenmiyorum, o halde beğenenler gerizekalı! kafalar pırıl pırıl. oh yes.

internetten dolayı mı oldu bu. z kuşağı mı bunu yapanlar bilmiyorum. adını sosyologlar koysun. ama böyle bir yorumlama şekli var. buradaki hemen hemen her başlıkta görüyoruz.

doğu demirkol başlığına bakın, güldür güldür başlığına bakın, film başlıkları, diziler, ünlüler, kitaplar...

"bu adama gülen net geri zekalıdır!"
    "bu programa gülenlerin iq'su 15'tir."
    "gerizekalıların sevdiği bir oyuncu."
    "birisi bu adama futbolcu diyorsa maldır."
    "sadece aptalların seveceği bir şarkıcı."
    "ya nasıl seviyorsunuz bu kadını, çok itici!! manyak mısınız?"

aha bu yazılanları rastgele başlıklara dağıt. hiçbiri sırıtmaz. ekşi sözlük'te sıradan bir gün.

yani açıklama yapmak bile çok saçma. tutup da ya ama bak şöyledir bölyledir demek bile gerçekten çok saçma gelmiyor mu size de? yoksa ben mi kafayı yedim. yav birisi bir ünlünün başlığına çok güzel kadın demiş. öteki gelip buna güzel diyen salaktır yazmış. troll çalışması falan değil ha. dümdüz yazmış ve sonra da gidip askeri stratejik bilgilerini paylaşmış diğer başlıkta. müthiş. alkış.

kimi güzel bulacağız, kim iyi sporcu, kim iyi oyuncu hep bunlar biliyor. hatta nereye tatile gideceğimize ve ne şekilde gideceğimize de karışıyorlar. mesela bu aralar doğu ekspresi başlığı cıvıl cıvıl. gidenler mal, sevenler ebleh, neden? çünkü onlar öyle istiyorlar. değişik bir kompleks türü. 10-20 yıl sonra bu komplekse de bir isim bulunur muhtemelen, adı konulur. tedavisi de bir şekilde yapılır. ama işte o zamana kadar mecbur bu insanların dediklerini yapmalıyız. yoksa gerizekalı oluyoruz.

bu yazdıklarımdan da "ekşi sözlük çok buzdu :(" anlamı çıkarmayın lütfen sakın. bozulalı 15 sene olmuştur. yani bence. mesele o değil. mesele memleketin %95'inin falan kendini bilirkişi zannetmesi her konuda. eskiden bir hıncal uluç vardı, kafamız rahattı. şimdi herkes hıncal, herkes uluç.