1. nazım hikmet'in bir şiiri. aynı zamanda şarkısı da var cem karaca söylüyo.

ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında
    ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında
    ne sen bunun farkındasın
    ne de polis farkında
  2. tkp'nin desantralizasyon karari sonrasi dagilmis durumdaki devrimcilerin bireysel cabalarini anlatir mi acaba!?!
  3. nazim hikmet bursa cezaevinden kacdigi ve firari oldugu icin polis tarafindan aranmakta oldugu zaman, gizlice istanbula gelmis, evine ve karisi pirayeye uzaktan bakmasinin akabinde gulhane parkine gitmistir. bu siir de orada kaleme alinmis olup, "sen" olarak bahsedilen kisi pirayedir. zaten akabinde, yurtdisine kacmistin usta*.
  4. soyle bir hikaye doner bu siir icin;
    nazim hikmet gulhane parkindaki bir ceviz agacinin altinda sevgilisi * ile bulusmak uzere randevulasir. bulusacaklari gun gulhane parkina gider ve ceviz agacinin altinda beklemeye baslar, tam bu sirada polisler de orada devriyeye cikmistir. o donemlerde nazim hikmet arananlar listesinde oldugu icin polislerden gizlenmek durumunda kalir ve bu ceviz agacina cikar.

nazim hikmet agacin tepesindeyken sevdicegi gelip herseyden habersiz ceviz agacinin altinda beklemeye baslar. polislerden dolayi asagiya seslenemez ve caresizce cikarir kalemi kagidi ceviz agacinin tepesinde bu siiri yazar;
    "ben bir ceviz agaciyim gulhane parkinda
    ne sen bunun farkindasin, ne de polis farkinda."

ben bir ceviz ağacıyım gülhane parkında hakkında bilgi verin